Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Prof. Rybiński: Gruzini kochają i szanują Polaków

05.05.2014

Rozmowa z profesorem Krzysztofem Rybińskim.

Stefczyk.info: W jednym ze swoich ostatnich tekstów opisał Pan serdeczne przyjęcie, z jakim spotkał się Pan, jako Polak, w Gruzji. Wskazał Pan, że ma ono związek z polityką śp. Lecha Kaczyńskiego. Na jakiej podstawie Pan to łączy?

Prof. Krzysztof Rybiński: To po prostu widać w reakcji Gruzinów. Oni gdy dowiadują się, że rozmawiają z kimś z Polski, natychmiast się ożywają. Gdy mówiłem, że jestem z Warszawy, mówili: „Lech Kaczyński! Gruzja! Polacy to wielcy przyjaciele! Jesteście wspaniałym narodem!” Nie trzeba się zatem domyślać, że fakt, iż oni nas tak bardzo kochają i szanują, to jest efekt polityki Lecha Kaczyńskiego. Oni sami to mówią. To jest niesamowite.

Dlaczego?

Gruzini zapewne to jedyny na świecie Naród, którego członkowie potrafią wymienić nazwisko polskiego prezydenta. Proszę pojechać do dowolnego innego kraju i spytać przypadkowo spotkanego człowieka, czy zna jakiegoś – obecnego czy byłego – prezydenta Polski. Nikt nie będzie wiedział. A w Gruzji od razu ludzie mówią: „Lech Kaczyński, kochamy Polaków”.

Może tylko tak gadają...

Proszę sobie wyobrazić, że w jednym z hoteli, w którym nocowałem, wisiał portret Lecha i Marii Kaczyńskich, z przewieszonym krzyżem. To był znak pamięci o polskiej Parze Prezydenckiej. Tę pamięć widać. Widać, że gesty Lecha Kaczyńskiego, polityka wobec Gruzji skutkowała tym, że w tym kraju jesteśmy traktowani, jako wspaniali przyjaciele.

Nie wszędzie nas lubią?

Odwiedziłem w życiu około 60 krajów. Gruzja to jedyne miejsce, w którym tak się czułem. Tam będąc Polakiem czułem się wspaniale. Niestety w wielu innych krajach Polacy byli, a czasem nadal są, jak ktoś trochę gorszy.

W jaki sposób tę sytuację i sympatię do Polaków możemy wykorzystać? Czy to jest dla nas szansa?

Polacy odkryli Gruzję. Każdy z kim rozmawiałem, wskazywał, że Polacy są drugą grupą turystów pod względem wielkości, jaka odwiedza ich kraj. To zainteresowanie Polaków ma silny wpływ na gruzińską turystykę. W drugą stronę... Gruzja to niesamowity kraj dla przedsiębiorców. Rozmawiałem tam z Polakiem, który prowadzi restaurację. Mówił, że warunki do prowadzenia interesów w Gruzji są bardzo dobre, że administracja publiczna w Gruzji jest najbardziej racjonalną instytucją w kraju. Takie odczucia miał Polak prowadzący od kilku lat biznes. Kto wie, czy dla niektórych polskich przedsiębiorców Gruzja nie mogłaby się stać bazą wypadową, pozwalającą działać w całym regionie, skoro można w taki łatwy sposób prowadzić tam firmę.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Prezydent.pl]

Warto poczytać

 1. Stuhrok 24.10.2016

  Stuhr: Kaczyński jak Hitler

  Aktor przekonuje, że w naszym kraju panuje dyktatura.

 2. woler 24.10.2016

  Piotr Zaremba we "wSieci": "Wołyń" niepoprawny

  Polecamy esej poświęcony zamieszaniu po nowym filmie Wojciecha Smarzowskiego!

 3. lisisiew 24.10.2016

  Lisiewicz: Macierewicz ograniczył wpływ rosyjskiej agentury

  Dziennikarz "Gazety Polskiej" pisze o działaniach rosyjskich agentów w mediach.

 4. popopop 24.10.2016

  Terlikowska: Przybysz w końcu pęknie

  Małgorzata Terlikowska apeluje o modlitwę za kobietę, która dokonała aborcji.

 5. marcoashx 24.10.2016

  Król: Zastanawiam się nad zmianą płci

  "Jako kobieta mógłbym napisać takie rzeczy, które się w głowie nie mieszczą".

 6. piotrowiczSITVPINFO 24.10.2016

  Piotrowicz: Niezrozumiałe protesty kobiet

  Niezrozumiałe jest dla mnie, przeciwko czemu kobiety protestują, skoro nic się nie zmieniło. Przez 8 lat nie protestowały, a gdy rząd zapowiedział pomoc dla kobiet, które są w złej sytuacji to są protesty - twierdzi Stanisław Piotrowicz (PiS).

 7. maccc-st 24.10.2016

  Ziemkiewicz: Niech te baby ktoś pogoni

  W ciasnym przejściu, zrobi się jakiś ruch, panika i ktoś może zostać stratowany. Mam nadzieję, że siły porządkowe nie dopuszczą do tego.

 8. rzep-sat 24.10.2016

  Kuźmiuk: Ten koń już nie pociągnie protestów, czyli jeszcze raz o prezesie Rzeplińskim

  Już w połowie grudnia kończy się kadencja profesora Andrzeja Rzeplińskiego i huczne obchody 30-lecia powstania Trybunału Konstytucyjnego miały być okazją do pokazania sukcesów tego organu pod jego światłym kierownictwem.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook