Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Rybiński: Gruzini kochają i szanują Polaków

05.05.2014

Rozmowa z profesorem Krzysztofem Rybińskim.

Stefczyk.info: W jednym ze swoich ostatnich tekstów opisał Pan serdeczne przyjęcie, z jakim spotkał się Pan, jako Polak, w Gruzji. Wskazał Pan, że ma ono związek z polityką śp. Lecha Kaczyńskiego. Na jakiej podstawie Pan to łączy?

Prof. Krzysztof Rybiński: To po prostu widać w reakcji Gruzinów. Oni gdy dowiadują się, że rozmawiają z kimś z Polski, natychmiast się ożywają. Gdy mówiłem, że jestem z Warszawy, mówili: „Lech Kaczyński! Gruzja! Polacy to wielcy przyjaciele! Jesteście wspaniałym narodem!” Nie trzeba się zatem domyślać, że fakt, iż oni nas tak bardzo kochają i szanują, to jest efekt polityki Lecha Kaczyńskiego. Oni sami to mówią. To jest niesamowite.

Dlaczego?

Gruzini zapewne to jedyny na świecie Naród, którego członkowie potrafią wymienić nazwisko polskiego prezydenta. Proszę pojechać do dowolnego innego kraju i spytać przypadkowo spotkanego człowieka, czy zna jakiegoś – obecnego czy byłego – prezydenta Polski. Nikt nie będzie wiedział. A w Gruzji od razu ludzie mówią: „Lech Kaczyński, kochamy Polaków”.

Może tylko tak gadają...

Proszę sobie wyobrazić, że w jednym z hoteli, w którym nocowałem, wisiał portret Lecha i Marii Kaczyńskich, z przewieszonym krzyżem. To był znak pamięci o polskiej Parze Prezydenckiej. Tę pamięć widać. Widać, że gesty Lecha Kaczyńskiego, polityka wobec Gruzji skutkowała tym, że w tym kraju jesteśmy traktowani, jako wspaniali przyjaciele.

Nie wszędzie nas lubią?

Odwiedziłem w życiu około 60 krajów. Gruzja to jedyne miejsce, w którym tak się czułem. Tam będąc Polakiem czułem się wspaniale. Niestety w wielu innych krajach Polacy byli, a czasem nadal są, jak ktoś trochę gorszy.

W jaki sposób tę sytuację i sympatię do Polaków możemy wykorzystać? Czy to jest dla nas szansa?

Polacy odkryli Gruzję. Każdy z kim rozmawiałem, wskazywał, że Polacy są drugą grupą turystów pod względem wielkości, jaka odwiedza ich kraj. To zainteresowanie Polaków ma silny wpływ na gruzińską turystykę. W drugą stronę... Gruzja to niesamowity kraj dla przedsiębiorców. Rozmawiałem tam z Polakiem, który prowadzi restaurację. Mówił, że warunki do prowadzenia interesów w Gruzji są bardzo dobre, że administracja publiczna w Gruzji jest najbardziej racjonalną instytucją w kraju. Takie odczucia miał Polak prowadzący od kilku lat biznes. Kto wie, czy dla niektórych polskich przedsiębiorców Gruzja nie mogłaby się stać bazą wypadową, pozwalającą działać w całym regionie, skoro można w taki łatwy sposób prowadzić tam firmę.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Prezydent.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook