Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Rybiński: Europa coraz bardziej niemiecka

19.12.2013

Rozmowa z prof. Krzysztofem Rybińskim.

Stefczyk.info: ministrowie finansów krajów UE uzgodnili II filar unii bankowej, czyli wspólny system restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków (SRM). To oznacza, że unia bankowa jest bliżej?

Prof. Krzysztof Rybiński: To, co się stało, oznacza, że Europa jest coraz bardziej niemiecka. Widać to po tym porozumieniu. Unia bankowa jest pozorna, ponieważ kwestie finansowania upadłości banków zostały scedowane na wspólny fundusz bankowy, który będzie opłacany ze składek banków. Jednak on osiągnie rozmiary około 50 mld złotych w 2026 roku. Na początku on będzie bardzo mały. To oznacza, że koszty ratowania banków będą obciążały lokalnych podatników. To właśnie było celem Niemiec, które nie chciały, by niemieccy podatnicy płacili za upadłości banków na południu Europy. Mamy bardzo skomplikowane porozumienie, które wygląda jak unia bankowa. Tymczasem de facto mamy w strefie euro system bankowy podzielony na kraje. Jak się pojawią bardzo poważne problemy koszty spadają na obywateli danego kraju. Unia bankowa fundamentalnie nic nie zmienia, Niemcy unikają nadal dzielenia się odpowiedzialnością za stan sektora finansowego w strefie euro.

Polska nie należy do strefy euro. Czy zatem to porozumienie nas zupełnie nie musi interesować? Czy ono ma jakieś znaczenie i dla nas?

Nie jesteśmy w strefie euro, więc nasza obecność w tym procesie jest znacznie słabsza niż krajów strefy euro. Jednak, czy chcemy czy nie, jesteśmy wciągani w ten proces. Centralizacja nadzoru finansowego będzie się rozszerzała w pewnym stopniu na inne kraje. Standardy prowadzenia badań instytucji finansowych, stres testy będą wypracowywane w Niemczech czy Francji, a potem takie kraje jak Polska będą przymuszane do tego, żeby stosować te wytyczne. Dla nas z tej sytuacji płynie lekcja następująca: jak pokazała historia nadzór finansowy w Polsce był znacznie bardziej kompetentny i działał lepiej niż nadzór w większości krajów strefy euro i Wielkiej Brytanii. Nie powinniśmy przecież przyjmować standardów działania od osób gorzej działających niż polscy nadzorcy.

Co powinniśmy zatem robić?

W naszym interesie jest utrzymanie jak najsilniejszego niezależnego nadzoru nad systemem finansowym. Powinniśmy trzymać się z dala od tego bałaganu. Problemy banków w strefie euro dopiero nas czekają. Nic nie zostało załatwione, banki są słabo skapitalizowane. Nadal mają dużo źle wycenionych aktywów. Gdyby je wycenić dobrze, banki miałyby ujemne kapitały. Mamy bałagan w strefie euro, trzymajmy się od tego daleko.

Zaczął Pan od tego, że unia bankowa jest bardziej niemiecka. Czy dzisiaj Niemcy narzucają Europie swoją własną wolę? Czy ktoś ich wspiera?

Podobne stanowisko mają kraje, które historycznie były powiązane z Niemcami. Mówię o państwach, które powiązały swoją walutę z niemiecką marką, jak Holandia, czy Austria. To są kraje, które są płatnikami netto w UE. Ich interesy z pewnością są sprzeczne z interesami krajów południowych.

To ma swój wymierny skutek?

Weźmy najprostszy przykład. Wielu polityków chciałoby podniesienia inflacji w ich kraju. To byłoby w interesie choćby Hiszpanii. Madryt chciałby wyższej inflacji w strefie euro, jednak wtedy również Niemcy musiałyby się zgodzić na znaczącą podwyżkę inflacji. A to oznaczałoby, że eksport, który jest kołem zamachowym niemieckiej gospodarki, miałby problemy. W przeciągu 10 lat gospodarka niemiecka może stracić konkurencyjność. I dlatego polityka pieniężna jest prowadzona w ten sposób, by inflacja w Niemczech była niska. A niska inflacja tam oznacza, że w krajach południa musi być nawet deflacja. Niestety widać, że coraz więcej interesów jest sprzecznych między Niemcami a innymi krajami, szczególnie na południu. Moim zdaniem nie uda się tego poskładać w jedną całość. I w związku z tym pojawiają się takie porozumienia jak unia bankowa. Ona jednak de facto jest fikcją. Upadające banki nadal będą problemem dla danego kraju, w którym bank działa. Wątpię, by w niedługim czasie to się zmieni, kraje nie chcą płacić za problemy innych krajów.

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook