Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Rybiński: Europa coraz bardziej niemiecka

19.12.2013

Rozmowa z prof. Krzysztofem Rybińskim.

Stefczyk.info: ministrowie finansów krajów UE uzgodnili II filar unii bankowej, czyli wspólny system restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków (SRM). To oznacza, że unia bankowa jest bliżej?

Prof. Krzysztof Rybiński: To, co się stało, oznacza, że Europa jest coraz bardziej niemiecka. Widać to po tym porozumieniu. Unia bankowa jest pozorna, ponieważ kwestie finansowania upadłości banków zostały scedowane na wspólny fundusz bankowy, który będzie opłacany ze składek banków. Jednak on osiągnie rozmiary około 50 mld złotych w 2026 roku. Na początku on będzie bardzo mały. To oznacza, że koszty ratowania banków będą obciążały lokalnych podatników. To właśnie było celem Niemiec, które nie chciały, by niemieccy podatnicy płacili za upadłości banków na południu Europy. Mamy bardzo skomplikowane porozumienie, które wygląda jak unia bankowa. Tymczasem de facto mamy w strefie euro system bankowy podzielony na kraje. Jak się pojawią bardzo poważne problemy koszty spadają na obywateli danego kraju. Unia bankowa fundamentalnie nic nie zmienia, Niemcy unikają nadal dzielenia się odpowiedzialnością za stan sektora finansowego w strefie euro.

Polska nie należy do strefy euro. Czy zatem to porozumienie nas zupełnie nie musi interesować? Czy ono ma jakieś znaczenie i dla nas?

Nie jesteśmy w strefie euro, więc nasza obecność w tym procesie jest znacznie słabsza niż krajów strefy euro. Jednak, czy chcemy czy nie, jesteśmy wciągani w ten proces. Centralizacja nadzoru finansowego będzie się rozszerzała w pewnym stopniu na inne kraje. Standardy prowadzenia badań instytucji finansowych, stres testy będą wypracowywane w Niemczech czy Francji, a potem takie kraje jak Polska będą przymuszane do tego, żeby stosować te wytyczne. Dla nas z tej sytuacji płynie lekcja następująca: jak pokazała historia nadzór finansowy w Polsce był znacznie bardziej kompetentny i działał lepiej niż nadzór w większości krajów strefy euro i Wielkiej Brytanii. Nie powinniśmy przecież przyjmować standardów działania od osób gorzej działających niż polscy nadzorcy.

Co powinniśmy zatem robić?

W naszym interesie jest utrzymanie jak najsilniejszego niezależnego nadzoru nad systemem finansowym. Powinniśmy trzymać się z dala od tego bałaganu. Problemy banków w strefie euro dopiero nas czekają. Nic nie zostało załatwione, banki są słabo skapitalizowane. Nadal mają dużo źle wycenionych aktywów. Gdyby je wycenić dobrze, banki miałyby ujemne kapitały. Mamy bałagan w strefie euro, trzymajmy się od tego daleko.

Zaczął Pan od tego, że unia bankowa jest bardziej niemiecka. Czy dzisiaj Niemcy narzucają Europie swoją własną wolę? Czy ktoś ich wspiera?

Podobne stanowisko mają kraje, które historycznie były powiązane z Niemcami. Mówię o państwach, które powiązały swoją walutę z niemiecką marką, jak Holandia, czy Austria. To są kraje, które są płatnikami netto w UE. Ich interesy z pewnością są sprzeczne z interesami krajów południowych.

To ma swój wymierny skutek?

Weźmy najprostszy przykład. Wielu polityków chciałoby podniesienia inflacji w ich kraju. To byłoby w interesie choćby Hiszpanii. Madryt chciałby wyższej inflacji w strefie euro, jednak wtedy również Niemcy musiałyby się zgodzić na znaczącą podwyżkę inflacji. A to oznaczałoby, że eksport, który jest kołem zamachowym niemieckiej gospodarki, miałby problemy. W przeciągu 10 lat gospodarka niemiecka może stracić konkurencyjność. I dlatego polityka pieniężna jest prowadzona w ten sposób, by inflacja w Niemczech była niska. A niska inflacja tam oznacza, że w krajach południa musi być nawet deflacja. Niestety widać, że coraz więcej interesów jest sprzecznych między Niemcami a innymi krajami, szczególnie na południu. Moim zdaniem nie uda się tego poskładać w jedną całość. I w związku z tym pojawiają się takie porozumienia jak unia bankowa. Ona jednak de facto jest fikcją. Upadające banki nadal będą problemem dla danego kraju, w którym bank działa. Wątpię, by w niedługim czasie to się zmieni, kraje nie chcą płacić za problemy innych krajów.

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook