Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Rybiński: Balansujemy między stagnacją a recesją

16.05.2013

Wiarygodność prognoz ekonomicznych formułowanych przez poważne instytucje europejskie jest znikoma. Są one zupełnie oderwane od rzeczywistości, między innymi dlatego nie ma co liczyć na wzrost w strefie euro tak w bieżącym roku, jak i w kilku najbliższych latach - mówi prof. Krzysztof Rybiński.

Stefczyk.info: Ministerstwo Finansów ogłosiło, że na koniec kwietnia wykorzystano niemal 90% przewidzianego na cały rok deficytu. Jak może to wpłynąć na polską gospodarkę? Patrząc z punktu widzenia prostej matematyki, skoro zaplanowany na deficyt na cały rok kończy się w kwietniu, to jest coś nie tak.

Prof. Krzysztof Rybiński: Z pewnością stopień wykonania deficytu wskazuje na to, że budżet będzie wymagał nowelizacji. Powiem więcej, nowelizacja ta już musiałaby mieć miejsce teraz, gdyby nie to, że minister finansów znacząco zaniża dotacje do ZUS na wypełnienie dziury, jaka tam powstała. O tej samej porze rok temu, dotacje do ZUS wynosiły 22 miliardy złotych, teraz jest to jedynie 19 mld, a dotacja – biorąc pod uwagę rosnącą w ZUS dziurę – powinna rosnąć. Nowelizacja nie jest uchwalana już teraz tylko dlatego, że dotacja nie jest zwiększana, a deficyt wypychany jest do ZUS, który prawdopodobnie musi się zadłużać na rynku, aby uzupełnić braki wynikające z tej słabnącej dotacji. Minister finansów nie przelewa tej dotacji, ponieważ zakłada, że po skoku na Otwarte Fundusze Emerytalne część dziury w ZUS uda się zasypać pieniędzmi zagarniętymi z OFE. Gdyby nie to, to budżet musiałby zostać znowelizowany już teraz, a limit roczny deficytu już zostałby przekroczony.

Rozumiem, że spodziewa się pan tego skoku jeszcze w tym roku?

Myślę, że realizacja tego pomysłu jest przyspieszana. Po marcu pojawiła się mała nadzieja, że będzie lekka poprawa w budżecie, jednak kwiecień przyniósł dramatyczne dane i nawet dochody z tych podatków, które szły całkiem nieźle, zaczęły zwalniać. Cała sytuacja jest efektem tego, że polska gospodarka jest w stagnacji, a od dwóch kwartałów mamy zerowy wzrost (w IV kwartale 2012 – 0,0 proc., w I kwartale 2013 – 0,1 proc.). Wiele wskazuje również na to, że kolejny nie będzie lepszy, a może być nawet gorszy dla Polski. Nowelizacja budżetu jest nieuchronna, a jedyne co wychodzi służbom skarbowym to ściąganie grzywn i mandatów, które rosną w tempie 20% rocznie. Można powiedzieć, że gdyby ten trend utrzymać przez dwie dekady, to połowa dochodów przeciętnego Polaka zostałaby zabierana właśnie w takich postaciach; mam nadzieję, że do tego nie dojdzie.

Zatem dane mówiące o rocznym wzroście PKB na poziomie 0,4 proc. nie oznaczają rozwoju, lecz stagnację, a nawet recesję?

W Polsce podajemy te dane w systemie rok do roku, natomiast na świecie robi się to inaczej – liczone jest to kwartał do kwartału. Gdy mówimy o wzroście PKB w porównaniu z ubiegłym rokiem, to często jest tak, że trzeci kwartał roku 2013 musimy zestawić z pierwszym roku 2012, a więc zamierzchłą przeszłością. Natomiast jeśli zestawimy je kwartał do kwartału, to zobaczymy, że dwa ostatnie pomiary wykazują wzrost – a w zasadzie jego brak – na poziomie 0,0 i 0,1 proc, czyli balansujemy na granicy recesji. Prawdopodobnie utrzyma się to w naszym kraju jeszcze przez długi czas – nie widzę wielu przesłanek, które dawałyby nadzieję na lepsze liczby w najbliższych miesiącach, a wręcz przeciwnie – zwracam uwagę na to, że sytuacja może się jeszcze pogorszyć, co będzie skutkowało dramatem budżetowym.

Wielu ekonomistów tłumaczy kiepskie wyniki tym, że sytuacja odbije się w kolejnych miesiącach, najdalej kolejnych kwartałach. 

Moim zdaniem ożywienie w Polsce widać już na horyzoncie zgodnie z definicją, która pochodzi z kawału ze słusznie zamierzchłych czasów, gdzie horyzont definiowano jako linię, która się oddala w miarę zbliżania do niej. Gdy patrzę na prognozy na przykład sprzed kilkunastu miesięcy, w których przewidywano, że ożywienie przyjdzie w tym roku, co miało nas wyciągnąć z głębokiego bagna. Tymczasem okazuje się, że zamiast tego mamy kontynuację stagnacji, a nawet recesji.

Główne nadzieje dotyczyły odbicia się w strefie euro, co miało wpłynąć także na polską gospodarkę.

Tak, ale także w strefie euro nie widać pozytywnych sygnałów. Francja, która miała się rozwijać – jest w recesji. Niemcy, które wydawało się, poradzili sobie z kryzysem – w drugim kwartale 2013 r. mogą dostać kolejnej zadyszki. To pokazuje, że zewnętrzne otoczenie Polski wygląda bardzo słabo; zresztą nie dotyczy to jedynie najbliższych sąsiadów. Sygnały spowolnienia widać w Chinach, Brazylii czy Indiach. USA rozwijają się dzięki dodrukowi pieniądza, a Japonia uzyskała świetne wyniki kosztem innych, podkradając rynki państwom europejskim i USA. Kryzys nie odchodzi, tylko się nasila, a rynki zewnętrzne nie wyciągną polskiej gospodarki z bagna. Sama Polska nie może się odbić, bo przecież widać, co się dzieje z dochodami ludzi, rośnie bezrobocie, a przy tym maleją nastroje konsumpcyjne, a sektor publiczny – jak sam zapowiedział – nie planuje inwestycji na kolejne trzy lata. Tak wyglądają realia. Podtrzymuję swoją prognozę, którą sformułowałem kilkanaście miesięcy temu – mianowicie, że rok 2012 będzie rokiem przejściowym między fazą wzrostu, a kilkuletniej stagnacji i recesji, która rozpocznie się w roku 2013. I to się po prostu sprawdza.

Aby ocenić jakość prognoz, które dostajemy, warto spojrzeć na to, co prognozowano na przykład a propos roku 2013 kilkanaście miesięcy wcześniej. Wtedy prognozy Komisji Europejskiej mówiły, że w roku 2013 wzrost będzie na poziomie 0,6%. Tymczasem teraz widać, że nie dość, że nie ma wzrostu, to mamy recesję 0,3%, teraz mówi się nawet o -0,4 proc. Minęło parę miesięcy i okazuje się, że prognozy są kompletnie nietrafione. Wiarygodność prognoz ekonomicznych formułowanych przez poważne instytucje europejskie jest znikoma. Są one zupełnie oderwane od rzeczywistości, między innymi dlatego nie ma co liczyć na wzrost w strefie euro tak w bieżącym roku, jak i w kilku najbliższych latach. Możemy liczyć tylko na siebie, a sygnałów ożywienia w naszym kraju nie widzę i nie oczekuję, że je zobaczę w najbliższym czasie.

Na koniec pytanie o mały "pozytyw" – napisał pan na blogu, że kryzys wymusza cięcia w administracji publicznej. Może chociaż na tym polu uda się nadrobić pewne zaległości?

Polska niestety upodabnia się do Hiszpanii. Od wielu lat śledzę zatrudnienia w administracji publicznej i kilka lat temu ujawniłem, jak dramatycznie narasta zatrudnienie w sektorze publicznym od 1989 roku. Restrukturyzację zatrudnienia w tym obszarze należy jednak robić w dobrych czasach, kiedy ludzie zwalniani z tzw. budżetówki mogą znaleźć pracę w sektorze prywatnym. I były takie lata, kiedy można i należało to zrobić. Teraz, gdy wiele branż sektora prywatnego wywala na bruk – i to na dużą skalę – to zwolnienie także z budżetówki jest skazaniem wielu ludzi na dramat. Jeżeli to zapowiedź większego trendu, a myślę, że jest – bo brak odpowiednich przychodów z podatków wymusi takie cięcia – to mamy najgorszy moment na jego pojawienie się.

Dziękuję za rozmowę.

not. svit

[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook