Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Ryba: Trump nie bawi się w gierki

28.05.2017

"Donald Trump jest kimś w rodzaju kowboja, czyli nie bawi się w pewne procedury dyplomatyczne i upiększanie rzeczywistości" - mówił prof. Mieczysław Ryba na antenie "Radia Maryja" W programie, odnosząc się do szczytu NATO w Brukseli powiedział, że Donald Trump nie bawi się w gierki dyplomatyczne i upiększanie rzeczywistości, ale jest kimś w rodzaju kowboja, który mówi bardzo realnie. Historyk zwrócił uwagę, że prezydent USA zarówno w Brukseli, jak i na spotkaniu grupy G7 w Taorminie bardzo agresywnie wypowiadał się w stronę Niemiec.

Wielu ekspertów i komentatorów wypowiadało się po szczycie NATO w Brukseli, że Donald Trump nie powoływał się na art. 5 Traktatu NATO, który mówi o tym, że atak na jedno z państw Sojuszu, jest atakiem na cały Sojusz. Jak wskazał prof. Mieczysław Ryba, Donald Trump zwracał szczególną uwagę na inną kwestię, tj. finansowania obronności w Europie Zachodniej.

"Donald Trump jest kimś w rodzaju kowboja, czyli nie bawi się w pewne procedury dyplomatyczne i upiększanie rzeczywistości, bo ciągłe przypominanie 5 art. nie oznacza, że zaraz mielibyśmy do czynienia ze zwiększonym poczuciem bezpieczeństwa wszystkich krajów NATO. Donald Trump mówi bardzo realnie. On chce powiedzieć, że jeśli ta obronność ma być rzeczywistością, to wkład wszystkich członków Sojuszu musi być taki sam w sensie proporcji. Prezydent USA jest człowiekiem, który mówi językiem biznesu. Doskonale diagnozuje stan amerykańskiej gospodarki i ma świadomość, jak ważne jest zaangażowanie militarne na świecie" – powiedział historyk.

Amerykański prezydent przyjechał na szczyt do Brukseli z wyrzutem, który był skierowany przede wszystkim w stronę Niemiec – dodał. "Niemcy mają potężne nadwyżki handlowe i finansowe, a w budżecie obronnym mają o wiele mniejszy udział niż Amerykanie. Donald Trump żąda więc od Niemiec udziału proporcjonalnego – podkreślił gość sobotniego programu „Aktualności dnia”.

Donald Trump nie chce „wojowniczej” Rosji, więc będzie chciał wzmacniać wschodnią flankę NATO – zaznaczył prof. Ryba. "Pamiętajmy, że Rosja jest przeciwnikiem dla Trumpa, co niejednokrotnie deklarował. Prezydent USA nie chce „wojowniczej” Rosji, dlatego chce ją sprowadzić do pozycji państwa, z którym trzeba się jakoś dogadać. Pamiętajmy, że w dalszej części tej układanki, zaczynając od Bliskiego Wschodu, przez Europę i Rosję, kończy się to na Chinach, a Trump chciałby Chiny nieco osłabić i doprowadzić z nimi do równowagi handlowej. W związku z tym Rosja jest potrzeba Ameryce" – powiedział historyk.

Wykładowca KUL i WSKSiM odniósł się również do szczytu G7 w Taorminie i wskazał, że także tam Donald Trump bardzo agresywnie wypowiadał się w stronę Niemiec. "Widać wyraźnie, że prezydent USA próbuje uzyskać na tyle siły i możliwości inwestycyjnych, ażeby odnowić strukturę handlową w Stanach Zjednoczonych. Trump chce mieć na tyle możliwości finansowych, aby m.in. móc obniżyć podatki, bo to zamierza uczynić" – powiedział prof. Mieczysław Ryba.

frost/RadioMaryja.pl

[Fot. Fratira]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook