Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Ryba: Trump nie bawi się w gierki

28.05.2017

"Donald Trump jest kimś w rodzaju kowboja, czyli nie bawi się w pewne procedury dyplomatyczne i upiększanie rzeczywistości" - mówił prof. Mieczysław Ryba na antenie "Radia Maryja" W programie, odnosząc się do szczytu NATO w Brukseli powiedział, że Donald Trump nie bawi się w gierki dyplomatyczne i upiększanie rzeczywistości, ale jest kimś w rodzaju kowboja, który mówi bardzo realnie. Historyk zwrócił uwagę, że prezydent USA zarówno w Brukseli, jak i na spotkaniu grupy G7 w Taorminie bardzo agresywnie wypowiadał się w stronę Niemiec.

Wielu ekspertów i komentatorów wypowiadało się po szczycie NATO w Brukseli, że Donald Trump nie powoływał się na art. 5 Traktatu NATO, który mówi o tym, że atak na jedno z państw Sojuszu, jest atakiem na cały Sojusz. Jak wskazał prof. Mieczysław Ryba, Donald Trump zwracał szczególną uwagę na inną kwestię, tj. finansowania obronności w Europie Zachodniej.

"Donald Trump jest kimś w rodzaju kowboja, czyli nie bawi się w pewne procedury dyplomatyczne i upiększanie rzeczywistości, bo ciągłe przypominanie 5 art. nie oznacza, że zaraz mielibyśmy do czynienia ze zwiększonym poczuciem bezpieczeństwa wszystkich krajów NATO. Donald Trump mówi bardzo realnie. On chce powiedzieć, że jeśli ta obronność ma być rzeczywistością, to wkład wszystkich członków Sojuszu musi być taki sam w sensie proporcji. Prezydent USA jest człowiekiem, który mówi językiem biznesu. Doskonale diagnozuje stan amerykańskiej gospodarki i ma świadomość, jak ważne jest zaangażowanie militarne na świecie" – powiedział historyk.

Amerykański prezydent przyjechał na szczyt do Brukseli z wyrzutem, który był skierowany przede wszystkim w stronę Niemiec – dodał. "Niemcy mają potężne nadwyżki handlowe i finansowe, a w budżecie obronnym mają o wiele mniejszy udział niż Amerykanie. Donald Trump żąda więc od Niemiec udziału proporcjonalnego – podkreślił gość sobotniego programu „Aktualności dnia”.

Donald Trump nie chce „wojowniczej” Rosji, więc będzie chciał wzmacniać wschodnią flankę NATO – zaznaczył prof. Ryba. "Pamiętajmy, że Rosja jest przeciwnikiem dla Trumpa, co niejednokrotnie deklarował. Prezydent USA nie chce „wojowniczej” Rosji, dlatego chce ją sprowadzić do pozycji państwa, z którym trzeba się jakoś dogadać. Pamiętajmy, że w dalszej części tej układanki, zaczynając od Bliskiego Wschodu, przez Europę i Rosję, kończy się to na Chinach, a Trump chciałby Chiny nieco osłabić i doprowadzić z nimi do równowagi handlowej. W związku z tym Rosja jest potrzeba Ameryce" – powiedział historyk.

Wykładowca KUL i WSKSiM odniósł się również do szczytu G7 w Taorminie i wskazał, że także tam Donald Trump bardzo agresywnie wypowiadał się w stronę Niemiec. "Widać wyraźnie, że prezydent USA próbuje uzyskać na tyle siły i możliwości inwestycyjnych, ażeby odnowić strukturę handlową w Stanach Zjednoczonych. Trump chce mieć na tyle możliwości finansowych, aby m.in. móc obniżyć podatki, bo to zamierza uczynić" – powiedział prof. Mieczysław Ryba.

frost/RadioMaryja.pl

[Fot. Fratira]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook