Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Ryba: Castro to fałszywy symbol lewicy

27.11.2016

"Fidel Castro był przywódcą rewolucji, państwa które podążało drogą komunistyczną i jego śmierć, mino wszystko, przynajmniej na poziomie psychologicznym, to jakieś nowe otwarcie” - mówił w rozmowie z Radiem Maryja prof. Mieczysław Ryba, historyk.

"Fidel Castro to rzeczywiście postać w tym sensie tragiczna, bo i ile jakoś próbę wydobycia się spod dominacji amerykańskiej - niektórzy nazywali to postkolonializmem – ewentualnie te wszystkie procesy powstańcze można rozumieć, to zaprowadzenie Kuby pod skrzydła komunizmu, socjalizmu i pod skrzydła sowieckie to rzeczywistość, która odcisnęła się na tym narodzie” - mówił prof. Ryba. 

"Zaczęły się polityczne prześladowania, nieopisana bieda, wręcz nędza tego społeczeństwa” - dodał. 

Prof. Ryba przypomniał również, że Kuba angażowała się w niebezpieczne gry, jak podczas kryzysu w Zatoce Świń godząc się na umieszczenie na wyspie sowieckich rakiet. „To rzeczywistość, która groziła wręcz konfliktem globalnym” - stwierdził. 

 "To nie była dobra droga wydobywania się Kuby na podmiotowość, to była droga, która zapędziła ją w odmęty ideologii zbrodniczej, niszczącej życie społeczne i gospodarcze" – ocenił. 

 Historyk odniósł się również do postrzegania Castro przez lewicę jako jej symbolu. 

 "Stał się pewną ikoną dla zrewoltowanego świata zachodu lat 60. i 70., gdy przez Europę przeszła kulturalna rewolucja neomarksistowska” - mówił. 

 Jak zaznaczył, w oczach lewicy Fidel Castro był obok Che Guevary symbolem dążenia do wywrócenia „złego kapitalizmu amerykańskiego” poprzez neomarksizm. 

"To, że go wzięto jako symbol przez niektóre środowiska rewolucji zachodniej, to symbol tak samo fałszywy, jak Che Guevara, czy inni rewolucjoniści, którzy wiele krajów Ameryki Łacińskiej zapędzili w przepaść” - stwierdził historyk. 

 "Stąd taka dwuznaczność ocen i odniesień do samego Fidela Castro. Ale pamiętamy, że komunizm zawsze postanie komunizmem” - podkreślił prof. Ryba. 

Jaka przyszłość może czekać Kubę po śmierci El Comendante? Zdaniem historyka, należy zadać pytanie, czy różne koterie władzy pozwolą na spokojne rządy Raula Castro.

"W samym obozie władzy mogą się pojawić jednostki, tak jak przecież pojawiali się w Polsce i Sowietach, które mogą upatrywać w śmierci Fidela Castro szansy dla siebie i zobaczą jakoś samotność i słabość Raula” - mówił. 

Według innego scenariusza, jak zaznaczył historyk, brat zmarłego dyktatora może zapanować nad sytuacją, ale będzie zmuszony do wprowadzania dalszych reform. 

„Czy współczesne społeczeństwo (…), w momencie gdy nie będzie Fidela nie rozpocznie jakichś ruchów, które mogą to wszystko wysadzić?” - komentował prof. Ryba, dodając jednocześnie, że historia znała przecież podobne przypadki. 


ak/Radio Maryja

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook