Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Ryba: Osoby broniące Kiszczaka otrzymały mocny cios

03.11.2016

"Dla ludzi z prawej strony sceny politycznej, rola Czesława Kiszczaka była zawsze jednoznaczna. Natomiast osoby, które ze względu na okrągły stół nazywały Kiszczaka „człowiekiem honoru”, otrzymały kolejny mocny cios" - mówił prof. Mieczysław Ryba komentując odnaleziono dokumenty z działalności Kiszczaka, gdy w latach 40. przebywał w Londynie.

W rozmowie z "Naszym Dziennikiem" prof. Ryba wskazał na inne czarne plamy w życiorysie Kiszczaka. "Z pewnością jeszcze dużo nie wiemy. Pewne wątki w jego życiu stanowią wielką zagadkę dla historyków. Zwrócę uwagę na jego związki z Wojciechem Jaruzelskim. (...) Dla mnie najbardziej interesujący i najmniej znany jest okres przełomu. Była to postać kluczowa, i to nie tylko w tych czasach, w których komunizm dopuszczał się najcięższych zbrodni. Okres, w którym przechodziliśmy z jednego systemu w drugi, był czasem, w którym służby i Kiszczak odegrali najbardziej znaczącą rolę. Warto więc to zgłębiać. Ale pamiętajmy, że wielu historyków III RP bało się ruszać niektórych osób, bo obecny system opierał się na haśle, które wyraził Adam Michnik, że „Kiszczak to człowiek honoru" - podkreślił historyk. 

Okazane dziennikarzom raporty ujawniają, że Kiszczak przekazywał informacje o konkretnych osobach do Informacji Wojskowej. Według Cenckiewicza, dotyczy to 74 osób. Wśród sporządzonych przez niego adnotacji są np. określenia „dwójkarz”, co oznaczało, że powracający do Polski żołnierz służył przed wojną w Oddziale II Sztabu Głównego Wojska Polskiego, zajmującym się wywiadem i kontrwywiadem. Ponadto Kiszczaka interesowali oficerowie, którzy eksponowali swoje antykomunistyczne poglądy i agitowali, by nie wracać do Polski, a także byli żołnierze Wehrmachtu, którzy w trakcie wojny dołączyli do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

kk/Nasz Dziennik

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook