Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Ryba: Opozycji chodzi wyłącznie o władzę

21.12.2016

„Takie rzeczy w kulturze ludzkie nawet się nie mieszczą, a co dopiero w kulturze politycznej, co może grozić destabilizacją państwa” - mówił w rozmowie z Radiem Maryja prof. Mieczysław Ryba, historyk.

„To jest sytuacja niezwykle trudna dla liberalnej opozycji, metody charakterystyczne jeszcze sprzed 30 lat temu, z czasów stanu wojennego, nie są adekwatne do współczesności – mówił prof. Ryba, wymieniając antyrządowe manifestacje i pogłoski o chęci zdobycia Sejmu i zablokowania go na wzór kijowskiego Majdanu. 

„Ciężko powiedzieć, jakie były zamiary, ale wyglądało to groźnie” - dodał historyk i wskazał agresję słowną wobec polityków PiS i blokowanie drogi Jarosławowi Kaczyńskiemu drogi na Wawel, na grób brata. 

„Takie rzeczy w kulturze ludzkie nawet się nie mieszczą, a co dopiero w kulturze politycznej, co może grozić destabilizacją państwa” - powiedział. 

Jak zaznaczył prof. Ryba, panuje „powszechne wrażenie społeczne, że nie chodziło o demokrację, o media i posła Szczerbę”. 

„Chęć władzy zdestabilizowała emocje i zradykalizowała działania tego środowiska. Użyto środków tak nieadekwatnych do problemu (…). Uwierzyli w emocje, które towarzyszą im, a nie zwykłych ludziom” - dodał historyk. 

Zdaniem rozmówcy takie działania wywołują grozę i zarazem śmieszność. 

„Poległy przed Sejmem człowiek, który udawał nieboszczyka, jest obrazem groteskowości” - stwierdził. 

Jak zaznaczył, opozycji chodzi wyłącznie o odzyskanie władzy, a Polacy oczekują przecież pokoju, a nie wojny. 

„Są pewne zasady. (…) Wyszło to, co było widać przez tyle lat. Ten PR, ta dominacja mediów, która w ciągu 8 lat rządów PO-PSL przysłaniała obraz politykowania. Kiedy to wszystko wyszło, to klęska wizerunkowa” - mówił prof. Ryba. 

Historyk podkreślił również, że miara stosowana przez opozycję jest skrajnie nierówna. Zarówno w przypadku oceny sytuacji, w porównaniu chociażby do dramatu w Berlinie, a także w odniesieniu do tego, co spotkało posła Michała Szczerba a w jaki sposób posłanka PiS Krystyna Pawłowicz została zaatakowana przez członków KOD. 

„Chciano pokazać brutalność PiS, a objawiła się brutalność i arogancja opozycji” - ocenił Ryba. 

„To namacalna lekcja dla Polaków” - dodał. 

„Jest czas Bożego Narodzenia, czas modlitwy, więc trzeba się modlić i działać. Wejście w retorykę nienawiści do niczego nie prowadzi” - spuentował prof. Ryba. 


ak/Radio Maryja

[fot. YouTube/Polonia Christiana]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook