Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Ryba: Opozycji chodzi wyłącznie o władzę

21.12.2016

„Takie rzeczy w kulturze ludzkie nawet się nie mieszczą, a co dopiero w kulturze politycznej, co może grozić destabilizacją państwa” - mówił w rozmowie z Radiem Maryja prof. Mieczysław Ryba, historyk.

„To jest sytuacja niezwykle trudna dla liberalnej opozycji, metody charakterystyczne jeszcze sprzed 30 lat temu, z czasów stanu wojennego, nie są adekwatne do współczesności – mówił prof. Ryba, wymieniając antyrządowe manifestacje i pogłoski o chęci zdobycia Sejmu i zablokowania go na wzór kijowskiego Majdanu. 

„Ciężko powiedzieć, jakie były zamiary, ale wyglądało to groźnie” - dodał historyk i wskazał agresję słowną wobec polityków PiS i blokowanie drogi Jarosławowi Kaczyńskiemu drogi na Wawel, na grób brata. 

„Takie rzeczy w kulturze ludzkie nawet się nie mieszczą, a co dopiero w kulturze politycznej, co może grozić destabilizacją państwa” - powiedział. 

Jak zaznaczył prof. Ryba, panuje „powszechne wrażenie społeczne, że nie chodziło o demokrację, o media i posła Szczerbę”. 

„Chęć władzy zdestabilizowała emocje i zradykalizowała działania tego środowiska. Użyto środków tak nieadekwatnych do problemu (…). Uwierzyli w emocje, które towarzyszą im, a nie zwykłych ludziom” - dodał historyk. 

Zdaniem rozmówcy takie działania wywołują grozę i zarazem śmieszność. 

„Poległy przed Sejmem człowiek, który udawał nieboszczyka, jest obrazem groteskowości” - stwierdził. 

Jak zaznaczył, opozycji chodzi wyłącznie o odzyskanie władzy, a Polacy oczekują przecież pokoju, a nie wojny. 

„Są pewne zasady. (…) Wyszło to, co było widać przez tyle lat. Ten PR, ta dominacja mediów, która w ciągu 8 lat rządów PO-PSL przysłaniała obraz politykowania. Kiedy to wszystko wyszło, to klęska wizerunkowa” - mówił prof. Ryba. 

Historyk podkreślił również, że miara stosowana przez opozycję jest skrajnie nierówna. Zarówno w przypadku oceny sytuacji, w porównaniu chociażby do dramatu w Berlinie, a także w odniesieniu do tego, co spotkało posła Michała Szczerba a w jaki sposób posłanka PiS Krystyna Pawłowicz została zaatakowana przez członków KOD. 

„Chciano pokazać brutalność PiS, a objawiła się brutalność i arogancja opozycji” - ocenił Ryba. 

„To namacalna lekcja dla Polaków” - dodał. 

„Jest czas Bożego Narodzenia, czas modlitwy, więc trzeba się modlić i działać. Wejście w retorykę nienawiści do niczego nie prowadzi” - spuentował prof. Ryba. 


ak/Radio Maryja

[fot. YouTube/Polonia Christiana]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook