Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Ryba: prezes Rzepliński pewnie załamywałby ręce

03.05.2016

"Niektórzy mówią „święta” procedura, bo przecież my już dzisiaj nie rządzimy to niech nas obca potęga, obca moc, do tej potęgi, czy do tej władzy w kraju przywróci. Zawsze się to kończy źle i tę mądrość z historii trzeba wyciągać" - mówił na antenie Radia Maryja prof. Mieczysław Ryba.

Wykładowca Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu porównywał realia z czasów I RP do czasów współczesnych. Zwrócił uwagę, że podczas uchwalania Konstytucji 3 Maja nie dotrzymano procedur, tzn. złamano demokrację szlachecką. Skutkowało to jednak umocnieniem państwa polskiego. Dlatego retorycznie zapytał, czy ważniejsze jest traktowanie wszystkich procedur, jako „świętych”, czy polska niepodległość.


"Gdyby był wówczas Trybunał Konstytucyjny, prezes Rzepliński to pewnie by załamywał ręce. Ale pamiętajmy, że Konstytucja była uchwalona w momencie, kiedy Rosja zaangażowana w wojnę z Turcją, czyli była względnie słaba. Konstytucja została uchwalona nade wszystko po to żeby usprawnić aparat państwowy w Polsce, żeby umożliwić Polsce wybicie się na suwerenność" - podkreślił.

Zwrócił uwagę także na wewnętrzną sytuację w kraju.

"Pojawił się podział na środowisko patriotyczne i środowisko nazwijmy to umownie: kosmopolityczne. A więc takie, które widziało w czynnikach politycznych zewnętrznych siłę, która ma prawo i powinna regulować wewnętrzne stosunki w państwie".

Profesor mówił także o konfederacji targowickiej. Zauważył, że "targowica" stała się symbolem zdrady, choć w przekonaniu targowiczan ich działanie miało służyć ratunkiem dla Rzeczypospolitej. Niektórzy Polacy ulegli w XVIII wieku przekonaniu szerzonym przez carycę Katarzynę, że "Ojczyzna wasza jest teraz tutaj w Petersburgu".

"Niektórzy w sposób płynny przeszli od Ojczyzny do tzw. >Ojczyzny<" - zauważył prof. Ryba.

Takie mylenie pojęć w jego ocenie skutkuje daleko idącymi konsekwencjami.

"Pamiętajmy, nie tylko dla tych, którzy taki błąd lub taką zdradę popełnili, ale to skutkuje potem również na wiele pokoleń. Dzisiaj to się wielokrotnie podnosi. Ta sytuacja z XVIII w. to nie jest ani pierwszy ani ostatni przypadek, gdzie niektóre nasze czynniki polityczne szukały za granica wsparcia. Takie działania miały miejsce również w wielu innych przypadkach. Tak było przez cały okres PRL. […] Rzeczywiście była to inna ideologia – totalitarna – ale tam wszystko rozstrzygało się za granica. Wcześniej był Potop Szwedzki, podczas którego też niektórzy uważali, że chaos, który jest w Polsce i słabe rządy można naprawić, bo „idzie Karol Gustaw idą Szwedzi i to będzie nasz nowy król”. Zawsze takie typu myślenie okazywało się katastrofą dla całej naszej Ojczyzny".

Zauważył więc niekonsekwencje we współczesnej retoryce KOD-owców czy Platformy Obywatelskiej.

"Ktoś powie, ale przecież za czasów Jaruzelskiego szukało się pomocy na zachodzie. Tak mówią tzw. KOD-owcy, czy Platforma Obywatelska. Na zachodzie szukaliśmy pomocy, kiedy gen. Jaruzelski wprowadził Stan Wojenny, ale to była inna sytuacja. Stan Wojenny był w czasie, kiedy Polska była pod obcym panowaniem. Obcej potęgi w sensie państwowym i obcej ideologii. […] Natomiast dzisiaj mówimy o niepodległej Rzeczypospolitej, która wciąż jest".

lap/Radio Maryja

[fot. YouTube]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook