Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Ryba: prezes Rzepliński pewnie załamywałby ręce

03.05.2016

"Niektórzy mówią „święta” procedura, bo przecież my już dzisiaj nie rządzimy to niech nas obca potęga, obca moc, do tej potęgi, czy do tej władzy w kraju przywróci. Zawsze się to kończy źle i tę mądrość z historii trzeba wyciągać" - mówił na antenie Radia Maryja prof. Mieczysław Ryba.

Wykładowca Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu porównywał realia z czasów I RP do czasów współczesnych. Zwrócił uwagę, że podczas uchwalania Konstytucji 3 Maja nie dotrzymano procedur, tzn. złamano demokrację szlachecką. Skutkowało to jednak umocnieniem państwa polskiego. Dlatego retorycznie zapytał, czy ważniejsze jest traktowanie wszystkich procedur, jako „świętych”, czy polska niepodległość.


"Gdyby był wówczas Trybunał Konstytucyjny, prezes Rzepliński to pewnie by załamywał ręce. Ale pamiętajmy, że Konstytucja była uchwalona w momencie, kiedy Rosja zaangażowana w wojnę z Turcją, czyli była względnie słaba. Konstytucja została uchwalona nade wszystko po to żeby usprawnić aparat państwowy w Polsce, żeby umożliwić Polsce wybicie się na suwerenność" - podkreślił.

Zwrócił uwagę także na wewnętrzną sytuację w kraju.

"Pojawił się podział na środowisko patriotyczne i środowisko nazwijmy to umownie: kosmopolityczne. A więc takie, które widziało w czynnikach politycznych zewnętrznych siłę, która ma prawo i powinna regulować wewnętrzne stosunki w państwie".

Profesor mówił także o konfederacji targowickiej. Zauważył, że "targowica" stała się symbolem zdrady, choć w przekonaniu targowiczan ich działanie miało służyć ratunkiem dla Rzeczypospolitej. Niektórzy Polacy ulegli w XVIII wieku przekonaniu szerzonym przez carycę Katarzynę, że "Ojczyzna wasza jest teraz tutaj w Petersburgu".

"Niektórzy w sposób płynny przeszli od Ojczyzny do tzw. >Ojczyzny<" - zauważył prof. Ryba.

Takie mylenie pojęć w jego ocenie skutkuje daleko idącymi konsekwencjami.

"Pamiętajmy, nie tylko dla tych, którzy taki błąd lub taką zdradę popełnili, ale to skutkuje potem również na wiele pokoleń. Dzisiaj to się wielokrotnie podnosi. Ta sytuacja z XVIII w. to nie jest ani pierwszy ani ostatni przypadek, gdzie niektóre nasze czynniki polityczne szukały za granica wsparcia. Takie działania miały miejsce również w wielu innych przypadkach. Tak było przez cały okres PRL. […] Rzeczywiście była to inna ideologia – totalitarna – ale tam wszystko rozstrzygało się za granica. Wcześniej był Potop Szwedzki, podczas którego też niektórzy uważali, że chaos, który jest w Polsce i słabe rządy można naprawić, bo „idzie Karol Gustaw idą Szwedzi i to będzie nasz nowy król”. Zawsze takie typu myślenie okazywało się katastrofą dla całej naszej Ojczyzny".

Zauważył więc niekonsekwencje we współczesnej retoryce KOD-owców czy Platformy Obywatelskiej.

"Ktoś powie, ale przecież za czasów Jaruzelskiego szukało się pomocy na zachodzie. Tak mówią tzw. KOD-owcy, czy Platforma Obywatelska. Na zachodzie szukaliśmy pomocy, kiedy gen. Jaruzelski wprowadził Stan Wojenny, ale to była inna sytuacja. Stan Wojenny był w czasie, kiedy Polska była pod obcym panowaniem. Obcej potęgi w sensie państwowym i obcej ideologii. […] Natomiast dzisiaj mówimy o niepodległej Rzeczypospolitej, która wciąż jest".

lap/Radio Maryja

[fot. YouTube]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook