Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Ryba: Nie wróżę Ewie Kopacz kariery

31.05.2017

Prof. Mieczysław Ryba komentując przesłuchanie przed prokuraturą Ewy Kopacz podkreślił na antenie Radia Maryja, że wielokrotnie zmieniając zdanie w kwestii identyfikacji i ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej sama się pogubiła i wizerunkowo.

-Zasadniczo ówczesne władze Polski mówiły, a przecież pani Ewa Kopacz była częścią rządu jako minister zdrowia, że wszystko jest w porządku. Mało tego, była tam na miejscu, widziała całą procedurę i mówiła, że nie ma się tu do czego doczepić. Wręcz odwrotnie, że mieliśmy do czynienia z dużą  pieczołowitością i starannością w uszanowaniu tychże ofiar- mówił politolog. Ryba zaznaczył, że tymczasem sytuacja jest skrajnie inna, wręcz skandalicznie inna. -Za tym szedł chyba jakiś strach, ponieważ już w 2012 roku odkryto, że ciała były zamieniane. Innych ekshumacji nie czyniono wówczas, natomiast zdawano sobie sprawę, co z tego wszystkiego może wyjść. Może wyjść wielka kompromitacja- dodał profesor.

Jego zdaniem starano się z tego względu tę sprawę ośmieszyć i w jakimś stopniu zablokować ekshumacje. -Dzisiaj bardzo trudno jest tego bronić.  Oczywiście są różne scenariusze kreślone przez różnych liberalnych analityków, że w sytuacji takiej katastrofy rzeczywiście trzeba było zbiorową mogiłę czynić, a nie pochówki pojedyncze. Tego typu tezy nikt nie stawiał wówczas. A teraz tworzą takie o ekwilibrystyczne konstrukcje intelektualne- -stwierdził profesor. 

Ryba zauważył, że na pewno starano się to wszystko zaciemnić w sensie Pijarowskim z tego powodu, że popełniono tak niewiarygodne błędy. Profesor przypomniał, że Rosjanom oddano wszystko, co możliwe. Nie tylko śledztwo, wrak i czarne skrzynki, ale także ciała ofiar. -Bardzo trudno z tego wszystkiego się wywikłać. Oczywiście dzisiaj na pierwszej linii jest Ewa Kopacz, ale ona spełniała w 2010 roku bardzo pożyteczną dla Donalda Tuska misję. To ona tak zapewniając wówczas, rzucając tak piękne słowa o patomorfologach itd.  dawała Donaldowi Tuskowi zasłonę medialną, Pijarowską, chroniąc go od kwestii odpowiedzialności za rozdzielenie wizyt i oddanie śledztwa- podniósł Mieczysław Ryba. -To wszystko miało wyglądać idealnie, że jest ta współpraca z Rosjanami. Tymczasem Rosjanie wykorzystali to w sposób bezwzględny. Dzisiaj te maski spadają- dodał politolog. 

Profesor zauważył, że w normalnym kraju rząd odpowiedzialny za organizację wizyty, w której ginie prezydent, powinien podać się do dymisji. Dodatkowo w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z tak fatalnym wyjaśnianiem katastrofy, a zarazem z tak fatalnym pochówkiem ofiar- nie miałby prawa funkcjonować. -Myślę, że oni mocno się zastanawiają jak wybrnąć z tego Pijarowsko. Maja pewną osłonę medialną w postaci liberalnych mediów i one same ich próbują na razie tłumaczyć, ale to są rzeczy bardzo trudne. Bo cokolwiek teraz się powie, za chwile może być dyskredytowane. Bo pamiętajmy, że już wiemy, że szczątki biskupa polowego były zbezczeszczone, w dziwny sposób  pozamieniane- zauważył profesor. 

Jego zdaniem to są rzeczy na tyle skandaliczne, że będą szły dalej  lawinowo. -Wydaje się, że to z jednej strony uderza w sama Platformę, z drugiej  strony będzie powodowało przewartościowanie pewnych szeregów, przeszeregowanie tego obozu. Nie sądzę, by tam Ewa Kopacz zrobiła już jakąś karierę. Pytanie jest w jaki sposób Grzegorz Schetyna z tym dziedzictwem Donalda Tuska sobie poradzi. Chyba, że pójdą tak jak to się do tej pory działo w zaparte, będą bazować na tym już urobionym swoim elektoracie, który był karmiony tym, że mamy do czynienia z histerią smoleńską, a to jest jakby kolejny tego etap- skwitował prof. Ryba. 

fot. [Fratria]

pc/Radio MAryja

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook