Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Ryba: Mamy do czynienia z pewnym rodzajem starcia cywilizacyjnego

19.07.2016

Pojawia się coś, co zwiemy zupełne odmiennymi sposobami życia, które charakteryzują tych przybyszów z krajów islamskich i tych ludzi, którzy żyją w kulturze Zachodu. To wywołuje spięcia różnego typu - podkreślił na antenie Telewizji Trwam prof. Mieczysław Ryba, historyk, wykładowca KUL i WSKSiM w Toruniu.

Jak podkreślił, "praktyka pokazuje, że bezpieczeństwo jest zagrożone".

"Pojawiają się niepokoje, różne akty agresji. To nie dotyka tylko sfery pojedynczych, jednostkowych zachowań. Kiedy mówimy o kwestii ataku na kobiety w Sylwestra w wielu miastach europejskich, a przede wszystkim niemieckich, to wygląda to na akcję zorganizowaną, przy zachowaniu jakiejś dziwnej obyczajowości, która absolutnie nie wpisuje się w kontekst tego, co zwiemy odniesieniem się do kobiety w kulturze Zachodu" - podkreślił prof. Ryba.

Profesor zauważył, że obecnie pojawia się coś, "co zwiemy zupełne odmiennymi sposobami życia, które charakteryzują tych przybyszów z krajów islamskich i tych ludzi, którzy żyją w kulturze Zachodu".

Jego zdaniem, wywołuje to różnego typu spięcia.

"Mieliśmy zamach terrorystyczny w Paryżu - tam, wśród zamachowców, pojawiali się ludzie wywodzący się z grup imigrantów. Ale mamy też do czynienia ze skomasowaną konfrontacją. To był tylko jeden z elementów. Pamiętajmy o tym, że w wielu miastach europejskich wytworzyło się coś w rodzaju gett. To nie są getta założone przez europejczyków dla przybyszów, tylko przybysze próbują się wyizolować z tej całej kultury i przestrzeni życia społecznego i organizować swoje życie na swój sposób - wedle własnej metody, własnych urządzeń społecznych, własnej etyki. Mówi się też tak, że to prawo państwowe nie funkcjonuje, że policja nie za bardzo w te strefy chce wchodzić. Mamy więc do czynienia z pewnym rodzajem starcia cywilizacyjnego - dwa odrębne sposoby ułożenia stosunków społecznych" - dodał.

Zapytany o to, czy jedno społeczeństwo może być cywilizowany na dwa sposoby i czy multikulturalizm jest zagrożeniem odpowiedział, że tu wdziera się chaos.

"Jeśli jest mała liczba tych przybyszów, oni jakoś się komponują. Są badania, które mówią o tym, że mniej więcej do jednego procenta nie powoduje to żadnych większych perturbacji. Jeśli jednak mówimy o dużej masie pewnej społeczności, to ona nie chce żyć w taki sposób, jak my żyjemy. Stwarza się pewien rodzaj mieszaniny, a nawet walki cywilizacyjnej, o czym mówił chociażby Feliks Koneczny. To starcie powoduje, że wszystko zaczyna się od siebie oddzielać i nie ma czegoś takiego, co byśmy nazwali asymilacją. Asymilacja na sposób liberalny nie działa. Jeśli nie działa, to ta odrębność powoduje pewien rodzaj nieporozumienia, niezrozumienia siebie nawzajem i wywołuje pojawiające się raz za razem konflikty - podkreślił prof. Mieczysław Ryba.

 wkt/Telewizja Trwam

[fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook