Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Roszkowski: trzeba zatrzymać Putina

19.03.2014

Rozmowa z byłym europosłem, historykiem i ekonomistą prof. Wojciechem Roszkowskim.

Stefczyk.info: Władysław Bartoszewski w rozmowie z jedną z niemieckich gazet mówił: „wierzę w Putina, może bardziej, niż wielu innych. Doceniam jego mądrość i jego przewidywalność. Przewidywalność jest częścią myśli europejskiej”. Jak pan ocenia te słowa w kontekście działań Putina?

Prof. Wojciech Roszkowski: Zupełnie nie rozumiem tej wypowiedzi. Profesora Bartoszewskiego należałoby dopytać, o co mu chodziło. Wydaję mi się, że obecna sytuacja na Ukrainie absolutnie nie upoważnia do wygłaszania takich opinii. Ja nie rozumiem, jak można takie rzeczy mówić.

Tego typu wypowiedzi jednak często słyszymy ostatnio w mediach. Ludzie prezentujący prorosyjski punkt widzenia stają się coraz głośniejsi.

O kim pan mówi?

W mediach często gości Stanisław Ciosek, czy gen. Dukaczewski oraz politycy lewicy, którzy przekonują, że Putin ma plan, a Europa powinna się mu podporządkować i nie przeszkadzać

Jednak zauważmy, że między mówieniem, że Putin ma jakiś wielki plan, a wychwalaniem jego przewidywalności jest przepaść. To zupełnie co innego. Putin być może jakiś plan ma. Jednak w tej sytuacji nie można o tym planie czy zamiarach Kremla mówić w sposób neutralny. Nawet jeśli będziemy to wartościować zupełnie neutralnie to wpadniemy w ramy jego propagandy. Trudno pochwalać kogoś za konsekwencje i przewidywalność, jeśli zachowuje się w sposób – oględnie rzecz mówiąc – bezprawny, żeby nie powiedzieć bandycki. Rosja złamała prawo międzynarodowe, dokonała agresji, złamała zapisy umowy międzynarodowej z 1994 roku. Czy to jest przewidywalne? Ja nie wiem... Czy jest wielki plan? Być może jest, choć ja go nie znam. Wiem jednak, że ten plan należy odrzucić i się mu przeciwstawić.

Na ile niepokojący może być ten plan? Polska jest zagrożona?

Sytuacja jest niepokojąca, ponieważ obserwujemy dwa obszary wydarzeń – z jednej strony akcję i działania Rosji na Ukrainie, a z drugiej strony reakcje Zachodu. Rosja działa metodą faktów dokonanych, a reakcje Zachodu są... jakieś. Można się obawiać, że są niedostatecznie silne. Można się obawiać, czy tzw. Zachód – a to jest zróżnicowany podmiot – będzie w stanie zatrzymać politykę Rosji.

Dlaczego?

Reakcje krajów zachodnich są werbalnie poprawne, ale w praktyce specjalnej krzywdy Putinowi nie robią. Jego dalsze poczynania natomiast będą funkcją tego, w jaki sposób on oceni straty, jakie mogą wyniknąć z dalszych jego zaczepnych kroków. Jeśli oceni, że mu się nic nie stanie, to zaanektuje wschodnią Ukrainę i będzie się posuwał dalej.

Co Zachód powinien zatem zrobić?

Reakcja Zachodu powinna być skoordynowana, zdecydowana i coraz ostrzejsza. Tak, żeby Putin chciał przerwać swoją politykę. Inaczej będziemy mieli do czynienia z sytuacją z lat 30. XX wieku. Widać ten sam mechanizm działania. Niemcy remilitaryzowały Nadrenię, potem dokonały Anschlussu Austrii, zajęcia Sudetów, aż doszły do Polski i wywołały II wojnę światową. Putin natomiast już przejął kontrolę nad Abchazją, Osetią, napadł na Gruzję, zaatakował Krym. Pytanie, jak będzie wyglądał dalszy scenariusz, jeśli nikt go nie zatrzyma.

A ktoś go zatrzyma?

Mam nadzieję, że w końcu on zobaczy, że sankcje zbyt dużo go kosztują. I wycofa się z drogi, która może się zakończyć wielką wojną.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 4. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 5. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 6. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 7. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 8. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook