Jedynie prawda jest ciekawa

Prof. Roszkowski: młode pokolenie konserwatywne

10.06.2014

Rozmowa z historykiem i ekonomistą, byłym europosłem prof. Wojciechem Roszkowskim.

Stefczyk.info: Film o Powstaniu Warszawski, oparty na kronikach powstańczych, zobaczyło już niemal pół miliona Polaków. Czy w Pana ocenie to o czymś świadczy?

Prof. Wojciech Roszkowski: Sądzę, że to jest ważny fakt. Szczególnie, gdy mówimy o młodym pokoleniu. To jest bardzo ciekawe zjawisko. Historia jest marginalizowana w podręcznikach, młodzi są przekonywani, że historia to już przeżytek i odległa sprawa, nie na nasze czasy. Natomiast okazuje się, że zainteresowanie młodzieży jest duże. To, że na ten film przychodzą starsi, mnie nie dziwi. Jednak młodzież... to już coś ciekawego.

Może po prostu film jest dobry.

Film oczywiście jest unikatowy i bardzo dobry. To jest wręcz wydarzenie w świecie mediów. Przecież nikt nie zrobił wcześniej filmu fabularyzowanego na podstawie dokumentalnych zdjęć. Dodatkowo, te zdjęcia były przecież często nieznane wcześniej. Wiele zdjęć nie było wcześniej publikowanych.

Tęsknota widoczna w młodym pokoleniu z czego może wynikać?

Mam wrażenie, że następuje w tej sprawie pewna zmiana. W najmłodszym pokoleniu obywateli, dorastającym, przygotowującym się do udziału w wyborach, widać następującą zmianę w kierunku trwałych wartości. To widać było również w wynikach wyborów. W sumie na Kongres Nowej Prawicy i PiS głosowała większość młodego pokolenia. To o czymś świadczy.

Takie głosowanie świadczy o przywiązaniu do wartości?

Można pytać, czy deklaracje i słowa Korwin-Mikkego są wiarygodne, czy konsekwentne. Jednak faktem jest, że ten rodzaj wrażliwości na wolny rynek, własność, rodzinę, tradycję zaczyna być dostrzegalny w młodym pokoleniu. Oni widzą, że to jest dla nich ważne.

W takim razie można być spokojnym o polską przyszłość? Skoro młode pokolenia są przywiązane do wartości, to zdaje się optymistyczna sytuacja.

Tak sądzę, choć nie należy obecnie w tej sprawie niczego przesądzać. Ludzie się zmieniają. Być może odwrót np. w kierunku KNP jest jedynie poszukiwaniem radykalnych haseł. Sądzę, że sytuacja młodego pokolenia raczej skłania jednak młodych do myślenia konserwatywnego, a nie liberalno-lewicowego.

Dlaczego?

Oni nie mają powodów, by się bawić. Oni się martwią o przyszłość.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Mat. Prasowe]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook