Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Roszkowski: młode pokolenie konserwatywne

10.06.2014

Rozmowa z historykiem i ekonomistą, byłym europosłem prof. Wojciechem Roszkowskim.

Stefczyk.info: Film o Powstaniu Warszawski, oparty na kronikach powstańczych, zobaczyło już niemal pół miliona Polaków. Czy w Pana ocenie to o czymś świadczy?

Prof. Wojciech Roszkowski: Sądzę, że to jest ważny fakt. Szczególnie, gdy mówimy o młodym pokoleniu. To jest bardzo ciekawe zjawisko. Historia jest marginalizowana w podręcznikach, młodzi są przekonywani, że historia to już przeżytek i odległa sprawa, nie na nasze czasy. Natomiast okazuje się, że zainteresowanie młodzieży jest duże. To, że na ten film przychodzą starsi, mnie nie dziwi. Jednak młodzież... to już coś ciekawego.

Może po prostu film jest dobry.

Film oczywiście jest unikatowy i bardzo dobry. To jest wręcz wydarzenie w świecie mediów. Przecież nikt nie zrobił wcześniej filmu fabularyzowanego na podstawie dokumentalnych zdjęć. Dodatkowo, te zdjęcia były przecież często nieznane wcześniej. Wiele zdjęć nie było wcześniej publikowanych.

Tęsknota widoczna w młodym pokoleniu z czego może wynikać?

Mam wrażenie, że następuje w tej sprawie pewna zmiana. W najmłodszym pokoleniu obywateli, dorastającym, przygotowującym się do udziału w wyborach, widać następującą zmianę w kierunku trwałych wartości. To widać było również w wynikach wyborów. W sumie na Kongres Nowej Prawicy i PiS głosowała większość młodego pokolenia. To o czymś świadczy.

Takie głosowanie świadczy o przywiązaniu do wartości?

Można pytać, czy deklaracje i słowa Korwin-Mikkego są wiarygodne, czy konsekwentne. Jednak faktem jest, że ten rodzaj wrażliwości na wolny rynek, własność, rodzinę, tradycję zaczyna być dostrzegalny w młodym pokoleniu. Oni widzą, że to jest dla nich ważne.

W takim razie można być spokojnym o polską przyszłość? Skoro młode pokolenia są przywiązane do wartości, to zdaje się optymistyczna sytuacja.

Tak sądzę, choć nie należy obecnie w tej sprawie niczego przesądzać. Ludzie się zmieniają. Być może odwrót np. w kierunku KNP jest jedynie poszukiwaniem radykalnych haseł. Sądzę, że sytuacja młodego pokolenia raczej skłania jednak młodych do myślenia konserwatywnego, a nie liberalno-lewicowego.

Dlaczego?

Oni nie mają powodów, by się bawić. Oni się martwią o przyszłość.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Mat. Prasowe]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook