Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Piotrowski: "Kanadzie bardziej zależy na CETA"

22.10.2016

"To Kanadzie zależy bardziej na CETA, a nie Unii Europejskiej" – powiedział na antenie Radia Maryja prof. Mirosław Piotrowski, poseł do Parlamentu Europejskiego.

Polski rząd podszedł do umowy CETA ze sporą ostrożnością. Przeanalizowano wszystkie „za” i „przeciw”. Ostatecznie – jak powiedziała obecna na szczycie w Brukseli premier Beata Szydło – doszedł on do wniosku, że nie ma w tej chwili zagrożeń, które powodowałyby, aby nie wyrazić zgody na podpisanie tej umowy. "CETA wciąż wzbudza wiele kontrowersji" – podkreśla prof. Mirosław Piotrowski. 

Dodaje, że to Kanada może znacznie więcej zyskać, a nie UE. "Premier Kanady stwierdził, że jeśli ta umowa wejdzie w życie, to zapewni dodatkowych 80 tys. miejsc pracy w Kanadzie. Pozostaje więc pytanie: co zapewni Europejczykom i Polakom? Ta umowa jest krytykowana przez wiele środowisk. Najwięcej kontrowersji wzbudza zachwianie norm bezpieczeństwa żywności – europejskiego, ale przede wszystkim polskiego. My mamy świetną żywność, a trzeba powiedzieć, że Kanada jest jednym z trzech największych producentów żywności modyfikowanej genetycznie, czyli GMO na świecie. Ale idzie tutaj także o zniesienie barier celnych" - zaznacza prof. Mirosław Piotrowski. Tymczasem KE wciąż liczy na to, że uda się jej znaleźć rozwiązanie ws. CETA przed zaplanowanym na 27 października szczytem UE-Kanada.

kk/Radio Maryja

[fot. YouTube]

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook