Jedynie prawda jest ciekawa


Ministerstwo igra ze zdrowiem chorych na raka

15.02.2012

Od początku roku leki osłonowe dla pacjentów leczonych chemioterapią są finansowane przez NFZ dopiero po wystąpieniu objawów gorączki neutropenicznej. Takie stosowanie wynika ze wskazań rejestracyjnych leku, ale każdy lekarz powie panu, że używa się ich nie tylko w takich przypadkach, ale także w profilaktyce – mówi „Super Expressowi” prof. Tadeusz Pieńkowski z Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku.

Lekarz zaznacza, że w walce z rakiem czas jest najważniejszy, a praktyka stosowana przez NFZ sprawia, że ten czas jest stracony bezpowrotnie.

Prof. Pieńkowski wskazuje, że leki osłonowe, których nie ma na liście leków refundacyjnych, są bardzo ważne dla pacjentów leczonych chemioterapią.

To leki, które wspomagają odbudowę białych krwinek po chemioterapii. Dzięki temu można uniknąć najgroźniejszych powikłań, które się z tą terapią wiążą - neutropenii i gorączki neutropenicznej, czyli zakażeń zagrażających zdrowiu i życiu pacjentów. Walka z nimi wymaga niezwykle skomplikowanego leczenia szpitalnego. Można by go uniknąć, gdyby leki osłonowe były podawane zawczasu – tłumaczy Pieńkowski.

Doktor zaznacza, że leki te powinno otrzymywać kilka tysięcy chorych. Nie jest to więc niszowy problem. Niestety, refundacja leków dotyczy także przypadków nietypowych i niezwykle rzadkich. Ponieważ aby zarejestrować leki, które mogłyby pomóc tym pacjentom, potrzeba kosztownych badań, na które nikt nie chce wyłożyć pieniędzy – wskazuje rozmówca „SE”.

Doktor przyznaje, że pacjenci świetnie zdają sobie sprawę, że za problemami z ich leczeniem stoi Ministerstwo Zdrowia. Szczególnie dotyczy to pacjentów, którzy byli leczeni jeszcze przed 1 stycznia, a których terapia trwa do dziś – mówi Pieńkowski.

Lekarz zaznacza, że prezesi różnych stowarzyszeń zwracali się w tej sprawi do resortu zdrowia z alarmami, dotyczącymi leków osłonowych. Jednak urzędnicy odpowiedzieli, że nie widzą potrzeby zmian w liście leków refundowanych.

saż,Se.pl
[fot. Stefczyk.info]

Warto poczytać

 1. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook