Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Pawłowicz: Wyrok na SE zawstydzająco niekonstytucyjny

30.08.2016

„Super Express” wielokrotnie kłamliwie, ku uciesze gawiedzi obraża mnie i przyprawia mi ”różne gęby”. Jednak, po szokującym wyroku, wydanym przez sędziego Lipińskiego w Sądzie Okręgowym w Warszawie, wyroku zmierzającym w istocie do zlikwidowania gazety „Super Express” – jako prawnik muszę zabrać głos w obronie tego tabloidu.

Gazeta „Super Express” realizując konstytucyjnie gwarantowaną wolność słowa opisała sytuację, która w rzeczywistości miała miejsce w USA, a w którą były zamieszane żony polityka i celebryty związanych z PO. Następnie, prawdopodobnie wskutek różnych nacisków i porozumień sprawa została w USA zamieciona, wyciszona i zakończona, zapewne, by nie dopuścić do kompromitacji rożnych „ważnych” osób. Tak bywa. 

Sędzia Lipiński wydaje wyrok w obronie pań niezadowolonych z nagłośnienia sprawy przez „Super Express” w Polsce.  Gazetę, która jedynie wiernie opisała fakty ze sprawy sędzia skazuje „za karę” na likwidację!!! Wyrok sędziego Lipińskiego to kolejny wyrok sądowy tak jaskrawie niewspółmierny do stawianych zarzutów, a przez to sprzeczny z Konstytucją.  

Art.31 ust.1 Konstytucji nakazuje państwu „prawną ochronę” wolności człowieka. Każdego, i tego co skarży, ale i tego, co jest oskarżany.  To znaczy, że sąd musi brać pod uwagę jego, tj. też tego oskarżanego racje, w sytuacji, gdy również oskarżony powołuje się na korzystanie z wolności wypowiedzi. Jego racje także bowiem podlegają ochronie prawnej. 

Art.31 ust.3 Konstytucji zezwala na ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw (też wolności wypowiedzi prasy), ale tylko wtedy, gdy są one, te ograniczenia, konieczne w „demokratycznym państwie”, m.in. dla ochrony wolności i praw innych osób. Jednakże te konieczne ograniczenia „nie mogą naruszać istoty wolności i praw” (art. 31 ust.3 in fine).

Przepis art.31 ust.3 Konstytucji zawiera tzw. zasadę proporcjonalności koniecznych ograniczeń wolności i praw, która w demokratycznym państwie jest jedną z fundamentalnych zasad ustrojowych. Jej naruszanie przekształca cywilizowane państwo i jego aparat sądowy i sędziowski w barbarzyńskich oprawców i gnębicieli. Zasada proporcjonalności ograniczeń wolności i praw jest powszechnie w prawie znana i w ramach studiów prawniczych nauczana. Musi być też przez sędziów w praktyce orzeczniczej  stosowana.

Wyrok sędziego Lipińskiego skazujący „Super Express” fatycznie na likwidację za opis niewygodnych faktów, choćby nawet z jakimiś dziennikarskimi uchybieniami, jest skrajnie i skandalicznie niesprawiedliwy, skrajnie niewspółmierny i skrajnie nieproporcjonalny do stawianych zarzutów, tj. opisu „przygód’ w amerykańskim sklepie dwóch „ważnych” pań. 

Wyrok sędziego Lipińskiego jest tym samym rażąco sprzeczny z Konstytucją. Wyrok nie może być towarzyską, czy polityczną zemstą. Dla upomnienia gazety, co do ewentualnych uchybień dziennikarskich nie było i nie jest „konieczne w demokratycznym państwie”, jak wymaga tego Konstytucja, by „za karę”, w odwecie zlikwidować gazetę, zabić ją sędziowskim i państwowym kijem bejsbolowym, zuchwale, nieodpowiedzialnie  i bezkarnie zniszczyć gazetę wyrokiem „na rympał”.

Taki wyrok „na rympał” jest oczywiście niekonstytucyjny, zawstydzający każdego uczciwego prawnika, bo przez swą niewspółmiernie rażącą sankcję łamie zasadę proporcjonalności ograniczeń wolności (prasy), jak też narusza konstytucyjną „istotę” samej wolności prasy. Zapiekłość i najwyraźniej dyspozycyjność wielu sędziów zmienia często ich wyroki w akty nienawistnej zemsty, naruszające prawa i wolności obywateli. 

Wymiar sprawiedliwości w Polsce przekształca się w bezkarny wymiar opresji wobec obywateli korzystających z konstytucyjnie gwarantowanych wolności człowieka.

Wstydzę się, że reprezentuję zawód prawniczy tak bardzo niesprawiedliwy i tak bardzo dziś w Polsce społecznie znienawidzony.

Krystyna Pawłowicz

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook