Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Pawłowicz: Poparcie dla Tulei motywowane politycznie

11.01.2013

Rozmowa z prof. Krystyną Pawłowicz, prawniczką, posłanką PiS, zasiadającą w Krajowej Radzie Sądownictwa.

Stefczyk.info: Sędzia Igor Tuleya, który porównał metody CBA do czasów stalinowskich, zapowiadał, że w związku z oceną CBA skieruje do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez oficerów CBA. Jego słowa wsparła większość Krajowej Rady Sądownictwa. Jednak wbrew swoim zapowiedziom zamiast zawiadomień, Tuleya postanowił skierować w tej sprawie jedynie pismo ze swoimi zastrzeżeniami. Jak Pani to ocenia?

Prof. Krystyna Pawłowicz: Ta sprawa utwierdza mnie w mojej ocenie stanowiska KRS. Sędziowie bardzo pochopnie i szybko zareagowali, stając w obronie kolegi. Spokojna i rzetelna analiza argumentów prawnych, która powinna mieć miejsce w tej sprawie, pokazałaby, że KRS powinna podjąć inne stanowisko. Jednak górę wzięły emocje. Wydano oświadczenie, które było nie tylko obroną sędziego Tulei, ale również atakiem na CBA. Słów Tulei nie było jak bronić, on w sposób oczywisty naruszał standardy i konkretne przepisy. Tymczasem posiedzenie Rady wyglądało tak, że opowiadano jakieś dziwne rzeczy i działaniach CBA, że wyciągano stare babcie w nocy na przesłuchania itd. Ja mówiłam, że nikt się nie skarżył w tej sprawie, że nawet oskarżony nie wykorzystywał takich doniesień w swojej obronie.

Jak przyjmowano Pani argumenty?

Nikt się do nich merytorycznie nie odnosił, powtarzano jedynie zarzuty pod adresem CBA. Mówiono, że Biuro straszne, że działa źle itd. Znów więc wskazywałam, że Biuro działało pod nadzorem sądów i prokuratury. Pytałam również, dlaczego KRS milczy, gdy ABW wchodzi do mieszkania twórcy serwisu Antykomor.pl, gdy zatrzymuje się Piotra Staruchowicza. Mówiłam, że w tych sprawach mamy do czynienia z łamaniem zasad i prawa. Jednak członkowie KRS znów powtarzali swoje o CBA. Byłam zdumiona. Obecnie jestem jeszcze bardziej zdumiona.

Dlaczego?

Gdyby Tuleya zdecydował się na wysłanie zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez CBA, można by uznać, że miał jakieś podstawy, że miał większą wiedzę wynikającą z materiałów śledztwa. Jednak okazuje się, że nie miał takich podstaw, nie miał takiej wiedzy. To jednak nie zmieniło stosunku członków KRS. W czasie obecnego posiedzenia słyszałam wielokrotnie rozmowy sędziów między sobą. Są bardzo zadowoleni, że ktoś ich poparł i, że to dobrze, że zajęli takie stanowisko. Oni nie zauważyli zdaje się, że sytuacja się zmieniła, że Tuleya się wycofał. Oni wciąż się cieszą.

O czym to świadczy?

To pokazuje, że poparcie dla Tulei było motywowane politycznie. Sędziowie nie opierają swojego stanowiska na prawie. Nie wiem, jak silny dowód trzeba by pokazać, żeby zmienili zdanie. Zdaje się, że nawet oświadczenie Tulei, że się pomylił i wycofuje, nic by nie zmieniło. Znaleźli by sobie jakieś wytłumaczenie. Sądzę, że mamy do czynienia z odbiciem głębokiego podziału politycznego w polskich sądownictwie. Ono również zostało zastraszone. Nie wiem jednak czym. Wydaje się, że środowisko zostało zmanipulowane propagandą nienawiści i strachu. Sędziowie nie żyją w enklawach, oni są podzieleni i reagują jak każde środowisko. Ulegają emocjom, to nie jest środowisko, które opiera swoje działanie na zimnej analizie. Gdy sprawa dotyczy ich, potrafią bronić się w sposób emocjonalny. Cała sprawa pokazuje również, że sędziowie mają kłopoty z wiedzą historyczną oraz, że następuje tabloidyzacja sądownictwa.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook