Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Pawłowicz o skandalicznej próbie genderyzacji uczelni

04.11.2016

„Działanie Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego jest nielegalne. Przeczy etosowi akademickiemu, przeczy wolności nauki i dochodzenia do prawdy” – podkreśla prof. Krystyna Pawłowicz, komentując na antenie Radia Maryja przyjęcie przez Radę skandalicznego dokumentu.

W dokumencie, do którego dotarł „Nasz Dziennik”, Rada rekomenduje tzw. „Standard Antydyskryminacyjny dla Uczelni”. Ma on odnosić się m.in. do kształcenia studentów, kadry naukowej, rekrutacji, badań i działań promocyjnych.

„Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego działa na podstawie ustawy o szkolnictwie wyższym i jej ustawowym zadaniem jest opiniowaniem wszystkich spraw dotyczących nauki i szkolnictwa wyższego. Natomiast, jeśli zajrzymy do treści i przesłania tego standardu dyskryminacyjnego dla uczelni, którą ta rada pozytywnie zaopiniowała, którą rekomenduje do stosowania w uczelni, absolutnie – jako program polityczny i narzucany światopoglądowo – wychodzi poza kompetencję rady. Uczelnia ma obowiązek być apolityczna, ma poszukiwać prawdy i ma być wolna. Natomiast Rada zmusza uczelnie, sugerując stosowanie antydyskryminacyjnego standardu na uczelni. Rada absolutnie wykracza poza zakres swoich kompetencji, nie wypowiada się w sprawach organizacji i funkcjonowania nauki i szkolnictwa wyższego, tylko zmienia się w organ kierujący ideologią, wymuszający stosowanie lewackiej, feministycznej ideologii na uniwersytetach” – podkreśla poseł Pawłowicz. 

„Druga sprawa, na jakiej podstawie Rada propaguje projekt prywatny? To jest projekt, który został wypracowany na jakimś uniwersytecie pedagogicznym w Krakowie przez jakąś panią doktor z zespołem, przez osobę znaną ze swoich feministycznych i równościowych poglądów. To jest projekt absolutnie prywatny, nad którym pracowały środowiska lewicowo-liberalne, LGBT, feministyczne” – przypomina, dodając że są to organizacje zasilane ze środków Georga Sorosa. Zauważa także, że w projekcie partycypuje Związek Nauczycielstwa Polskiego. „ZNP włączy się dziś we wszystko, co jest przeciwko władzy i co niszczy chrześcijański system wartości” – podkreśla.
Prof. Pawłowicz pyta też, na jakiej podstawie Rada zajęła się problemem który w Polsce nie istnieje. „36 lat pracowałam na UW i nigdy nie było problemów dyskryminacji. Dzisiaj moda jest przełamywanie tabu, zohydzanie chrześcijańskiego systemu wartości. Bardzo modne jest – wiem to od studentów drugiego, trzeciego roku – ujawnianie się jako homoseksualista. Najgorsze zło staje się wartością” – mówi poseł Pawłowicz.

„Widzę pewien związek z podpisaną niestety w końcówce prezydentury pana Komorowskiego tzw. konwencji przemocowej. Jest tutaj nowomowa lewacka, mówiąca o przemocy, mowie nienawiści, dyskryminacji” – dodaje prof. Pawłowicz, wskazując że w interpretacji przeideologizowanej mową nienawiści jest każda krytyczna ocena. „Na tej zasadzie Sejm musiałby być nazwany gniazdem nienawiści, ponieważ my się tam spieramy” – mówi Pawłowicz. 
„Pojęcie dyskryminacji, które jest tak eksponowane w standardzie antydyskryminacyjnym na uczelni,  kojarzy się głównie ze sprawą seksualności człowieka i tłumieniem krytyki zboczeń w tym obszarze” – podkreśla prof. Pawłowicz, dodając że środowiska te nie biorą a pod uwagę innych przejawów dyskryminacji, jak tylko seksualną.

„Na szczęście minister edukacji narodowej odciął się od tego projektu” – zaznacza posłanka PiS. Podkreśla też, że wprowadzanie ideologii gender do szkół jest nielegalne, a w konstytucji zapisana jest ochrona wartości chrześcijańskich.

„Działanie Rady jest nielegalne. Przeczy etosowi akademickiemu, przeczy wolności nauki i dochodzenia do prawdy” – podkreśla prof. Krystyna Pawłowicz.

Frost/Radio Maryja
[fot. Fratria]


Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook