Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Pawłowicz o przywilejach byłych ubeków: Starczy, dosyć!

07.12.2016

"Nie ujmuję się za taką osobą! Dostanie 2 czy 2,5 tys. zł i starczy, i dosyć! Niech pożyje tak jak jego ofiary. Nawet lepiej, bo jego ofiary bardzo często nie będą tyle miały" - mówiła w rozmowie z "Super Expressem" prof. Krystyna Pawłowicz, odnosząc się do ustawy dezubekizacyjnej i pytania, czy PiS ustawą nie krzywdzi niewinnych osób.

"Od jakiegoś czasu otrzymuję na swojego e-maila pisma w sprawie tej ustawy od byłych pracowników UB, milicjantów, którzy mówią, że to jest niesprawiedliwe, bo już raz zostały im jakoś waloryzowane te pieniądze. Natomiast cały czas mamy sytuację, że ludzie będący ofiarami PRL są w dramatycznej sytuacji, mają bardzo niskie emerytury itd. Dlatego uzasadnieniem tej ustawy jest doprowadzenie do sytuacji pewnej sprawiedliwości społecznej, do sytuacji uczciwej" - mówiła profesor, podkreślając, że każda osoba, która współtworzyła aparat bezpieczeństwa powinna ponieść konsekwencje w formie odebrania przywilejów emerytalnych. 

"Powszechną pogardą i strachem były otoczone tego typu struktury. Pan mi teraz mówi, że ja mam się ujmować za jakąś poszkodowaną osobą! Wstydziłby się pan i tyle" - zwróciła się do dziennikarza, który zasugerował, że ustawa może krzywdzić niewinne osoby, dodając:

"On był skrzywdzony?! Jakie miał świetne warunki w PRL! Odrębne sklepy, lepsze wynagrodzenia, domy wczasowe – ci ludzie żyli fantastycznie! Teraz pan każe mi się litować nad facetem, który krzywdził ludzi, doprowadzał ich do kalectwa, niszczył ludzi! Proszę pana, nie ujmuję się za taką osobą! Dostanie 2 czy 2,5 tys. zł i starczy, i dosyć! Niech pożyje tak jak jego ofiary. Nawet lepiej, bo jego ofiary bardzo często nie będą tyle miały".

Profesor odniosła się również do słów wicepremiera Mateusza Morawieckiego, który stwierdził, że posłowie ciężko pracują, więc dlatego mają wyższą kwotę wolną od podatku.

"Pracują bardzo ciężko. W odróżnieniu od redaktorów naczelnych niektórych gazet, np. „Super Expressu”. A „Wyborcza” to już w ogóle nie pracuje, bo tam wszyscy są na emeryturze albo pochowani za jakieś lustracyjne przewinienia. Ale posłowie, owszem, bardzo ciężko pracują i to mogę powiedzieć o sobie. (...) 

Rzecz jest w tym, że pieniądze, które poseł otrzymuje, składają się z wynagrodzenia wynoszącego „do ręki” ok. 6 tys. zł, a druga część to diety poselskie. Są one odwzorowaniem diet, które otrzymują wszyscy inni wykonujący funkcje publiczne. I jeśli chodzi o wynagrodzenia, posłowie podlegają tym samym zasadom, mają takie same odliczenia itd. Ta kwota, o której pan mówi, dotyczy tylko diet! A w takiej formie poseł dostaje jakieś 2,5–3 tys. zł miesięcznie. Oczywiście są posłowie, którzy za bardzo się nie wysilają..." - tłumaczyła Pawłowicz.

kk/Super Express

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook