Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Pawłowicz: Konstytucja Polski jest martwa

05.05.2016

"Jest to konstytucja Okrągłego Stołu. Środowiska, które je tworzyły uczyniły nas więźniami peerelowskiej i postpeerelowskiej konstytucji" - mówiła w Telewizji Trwam prof. Krystyna Pawłowicz.

"Konstytucja została całkowicie pogrzebana z chwilą wejścia Polski do Unii Europejskiej, dlatego że zaczęły obowiązywać reguły unijne. Tak samo przestała istnieć rola Sejmu, który nie ma już absolutnie nic do powiedzenia, wykonuje tylko w Sejmie te przepisy, nakazy, decyzje polityczne, które narzuca nam Unia Europejska" - mówiła prof. Krystyna Pawłowicz na antenie Telewizji Trwam w rozmowie nt. potrzeby zmiany obecnej konstytucji Rzeczypospolitej, dodając:

"Po wejściu do Unii Europejskiej w Polsce nie jest nadrzędna konstytucja, tylko przepis dowolnego urzędnika unijnego i nie wynika to z traktatu, tylko jest to nadużycie. Rada Ministrów po wejściu do UE nie prowadzi już samodzielnie polityki zagranicznej ani bezpieczeństwa państwa. Przekazaliśmy te kompetencje Unii. Musimy więc wrócić do tych postulatów, o których mówił prezes Jarosław Kaczyński. Musimy lepiej zabezpieczyć suwerenność Polski w naszych relacjach z zagranicą"

Posłanka Prawa i Sprawiedliwość w programie „Polski punkt widzenia” mówiła także o autorach obecnej konstytucji Polski.

"Jest to konstytucja Okrągłego Stołu. To konstytucja, w której tworzeniu brały udział tylko środowiska, które wykwitły przy Okrągłym Stole dopuszczone do zagwarantowania sobie odpowiedniej pozycji ustrojowej, chcąc ustawić ten system konstytucyjny na długie lata, czyniąc z Polski i Polaków więźniów peerelowskiej i postpeerelowskiej konstytucji" - tłumaczyła prof. Pawłowicz.

Jak wyjaśniała polityk konstytucja nie ma także pełnej legitymizacji.

"Była i jest to konstytucja, która nie ma pełnej legitymizacji społecznej i ustrojowo-politycznej. Wynika to z tego, że dla uchwalenia tej konstytucji zaniżono wszelkie standardy właściwe dla referendum. Dla wiążącego w skutkach referendum potrzebne jest minimum 50 proc. osób uprawnionych do głosowania, a przy przepychaniu tej konstytucji środowiska postkomunistyczne i postpeerelowska lewica w specjalnej ustawie dotyczącej referendum wykreśliły konieczność uzyskania wymaganego progu procentowego" - powiedziała posłanka. 

Profesor wskazała także na przepisy konstytucyjne prowadzące do konfliktów.

"Zapisy, które są zawarte w tej konstytucji, tworzą zalążek dla konfliktów między politycznych pomiędzy władzą ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Byliśmy w przeszłości świadkami takich sporów pomiędzy prezydentem a rządem, kiedy jednym i drugim przyznaję się prawo do prowadzenia polityki zagranicznej i np. do zwierzchnictwa nad armią" - tłumaczył gość „Polskiego punktu widzenia”.

Również zapisy o sądownictwie prof. Pawłowicz wskazała jako te, które nie spełniają swoich wymagań.

"Ja jestem w Krajowej Radzie Sądowniczej i bardzo rzadko się zdarza żeby wymierzono sprawiedliwość. Są wewnętrzne sądy dyscyplinarne w korporacjach, które sobie krzywdy nie robią, czego przykładem jest słynny Pan Milewski, który umawiał się na wyrok ws. Amber Gold z Donaldem Tuskiem, do dziś pracuje tylko w innym sądzie i nie jest prezesem. Jego dawno nie powinno być w zawodzie. To jest kompromitacja. Konstytucja Polski jest martwa" - mówiła posłanka PiS.

kk/TV Trwam

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook