Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Paruch we "wSieci": 500+ już nie wystarczy

15.03.2017

– Kto wygrałby wybory dziś lub jutro? Prawo i Sprawiedliwość. To byłoby między 232 a 240 mandatów, więc na granicy samodzielnej większości – mówi w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskim prof. Waldemar Paruch, politolog, doradca marszałka Sejmu i członek Rady Programowej PiS.

W wywiadzie udzielonym dziennikarzom tygodnika „wSieci” prof. Paruch diagnozuje obecną sytuację na scenie politycznej i wyjaśnia, co musi zrobić partia rządząca, aby wciąż cieszyć się zaufaniem i poparciem wyborców.

Program PiS z roku 2014 był odpowiedzią na wyjątkowo mocno wyrażane poczucie niesprawiedliwości społecznej. Po dokończeniu reformy wymiaru sprawiedliwości to już będzie przeszłość, sprawa w ogólnych zarysach załatwiona. Oczekiwania społeczne, które wyniosły PiS do władzy, będą zaspokojone. Da się je sprowadzić do czterech wielkich obietnic: 500+ i darmowe leki dla seniorów, wolność wyboru wieku emerytalnego, wolność wyboru dla rodziców sześciolatków oraz reforma wymiaru sprawiedliwości. Tak jak przed wyborami, tak i teraz PiS musi zdiagnozować społeczne oczekiwania. One na pewno są inne niż jeszcze dwa lub trzy lata temu – tłumaczy profesor w rozmowie z braćmi Karnowskimi.

Politolog przekonuje, że wyborcy, choć doceniają inicjatywy pokroju programu 500+, oczekują od rządu nowych działań.

Trzeba znów zbadać oczekiwania społeczne, co ważne – z punktu widzenia partii sprawującej władzę. Dziś wyborca jest w komfortowej sytuacji, ma jasność, kto rządzi, kto jest w opozycji totalnej. Jeśli coś nie wyjdzie, wiadomo, kto jest winien. Dla państwa polskiego owa totalność opozycji to oczywiście problem, bo oznacza przekraczanie kolejnych granic. […] Z badań wynika, że dla Polaków najważniejsze są trzy sprawy. Po pierwsze, utrzymanie szczęścia rodzinnego, cokolwiek to znaczy, bo znaczyć może wiele. Po drugie, chcą ochrony zdrowia. I po trzecie – zapewnienia stabilizacji. Później jest przepaść i wiele różnych spraw. W te trzy najważniejsze rządzący nie mogą uderzyć. Pierwsza sprawa jest trudno definiowalna, ale można ją powiązać z niechęcią do epatowania nieszczęściami. Polacy nie chcą słuchać o nieszczęściach. Nie chcą także mieć poczucia, że ktoś im ingeruje wżycie rodzinne. To wiąże się z takimi sprawami jak prawo do wyboru wieku szkolnego czy wieku emerytalnego. Polacy chcą mieć prawo do decyzji, nie lubią narzucania. Na horyzoncie są ustawy zdrowotne. Warto podkreślić, że wyborcy nie oczekują natychmiastowego rozwiązania problemów. Ludzie są realistami, doskonale wiedzą, jakie są wyzwania. Oczekują jednak systematycznej poprawy. Tu się nie można pomylić, bo skutki będą opłakane. Wszelkie wrażenie chaosu jest dla obozu władzy szalenie niebezpieczne. Nieprzypadkowo opozycja w niemal każdym swoim przekazie mówi o chaosie. Opozycja podkręca przekonanie, że władza nie panuje nad sytuacją. Władza musi udowodnić, że kontroluje to, co dla ludzi jest najważniejsze, że stabilizuje ich życie społeczne – wyjaśnia profesor Waldemar Paruch na łamach tygodnika „wSieci”


Cały wywiad z profesorem Waldemarem Paruchem w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”, dostępnym w sprzedaży od 13 marca, także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl.


fot. wikipedia/fratria

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook