Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Orion-Jędrysek: Putin pogrążył Tuska

11.04.2013

Wygląda mi na to, że rząd PO-PSL coś chciał ukryć przed Polakami i krajami ościennymi. Zaufali po raz kolejny Putinowi, a ten znowu pokazał gdzie jest ich miejsce, kto tu rządzi – mówi prof. Mariusz Orion-Jędrysek.

Zdaniem posła jest mało prawdopodobne, aby podpisanie memorandum ws. budowy gazociągu Europa-Jamał II odbyło się bez zgody Donalda Tuska.

„Premier musi takie rzeczy wiedzieć. Przecież chodzi o budowę i dostawy gazu w sposób opętlający i uzależniający kraje, które wyszły spod po okupacji ZSRS, od dostaw gazu z Rosji. Z drugiej strony Tusk wygląda na zupełnie zdezorientowanego, jeśli chodzi sprawy Polski. W wypowiedziach operuje schematami bez faktów, ocenami – żadnych konkretów, bełkot. On po prostu, w mojej opinii, nie wie niczego, co ważne dla gospodarki”- mówi wiceminister środowiska w latach 2005-2007.

Orion-Jędrysek podkreśla, że rząd Donalda Tuska odbiera jako „obcy desant”, który „nie reprezentuje interesów Polski”.

„(...) Putin ujawniając memorandum, pogrążył Tuska i pokazał, że Polska pod rządami PO-PSL to zupełnie niewiarygodny partner. Uległym nie okazuje się ani szacunku ani nie dotrzymuje słowa – z uległego staje się podległym” - mówi poseł.

Orion-Jędrysek tłumaczy, że zamieszanie ws. budowy gazociągu Jamał II może być również dramatyczną próbą odwrócenia uwagi i „wejścia w jakikolwiek sposób do Polski” przez Rosjan.

Parlamentarzysta podkreśla, że w polskim interesie leży eksploatowanie swojego gazu, swojej ropy, a także węgla, których – jak zaznacza Orion-Jędrysek – nie brakuje w naszym kraju. Były wiceminister środowiska podkreśla, że rząd Donalda Tuska w żaden sposób tego nie wykorzystał

„(...) ostatnich ponad 5 latach rząd nic nie zdziałał poza skrajnie szkodliwym wydawaniem koncesji, bez sprawdzania komu, za łączną sumę około 40 milionów złotych zamiast za około 100 miliardów! W tym czasie z europejskiego pioniera staliśmy się średnio zaawansowani, z wielkimi problemami, jakich w UE nie ma nikt” - mówi Orion-Jędrysek.

Zdaniem parlamentarzysty nie należało wydawać aż tak wielu koncesji. Takie pozwolenia powinny być udzielane roztropnie, z pełną dywersyfikacją podmiotów, rzutem geograficznym, a także odpowiednim uzasadnieniem geologicznym.

„(...) należało wydać maksimum dwadzieścia procent koncesji, bo rząd PiS wydał pierwszych 10 procent. W tym czasie należało przyjąć nowe rozwiązania prawne i organizacyjne” - tłumaczy były wiceminister środowiska.

„Obecnie straty są przeogromne i trudne do oszacowania, bo efekt zaskoczenia i nagroda za bycie pierwszym zostały stracone bezpowrotnie” - puentuje Orion-Jędrysek.

AM/pch24.pl

[fot.Russian Presidential Press and Information Office/ kremlin.ru]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook