Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Orion-Jędrysek: Putin pogrążył Tuska

11.04.2013

Wygląda mi na to, że rząd PO-PSL coś chciał ukryć przed Polakami i krajami ościennymi. Zaufali po raz kolejny Putinowi, a ten znowu pokazał gdzie jest ich miejsce, kto tu rządzi – mówi prof. Mariusz Orion-Jędrysek.

Zdaniem posła jest mało prawdopodobne, aby podpisanie memorandum ws. budowy gazociągu Europa-Jamał II odbyło się bez zgody Donalda Tuska.

„Premier musi takie rzeczy wiedzieć. Przecież chodzi o budowę i dostawy gazu w sposób opętlający i uzależniający kraje, które wyszły spod po okupacji ZSRS, od dostaw gazu z Rosji. Z drugiej strony Tusk wygląda na zupełnie zdezorientowanego, jeśli chodzi sprawy Polski. W wypowiedziach operuje schematami bez faktów, ocenami – żadnych konkretów, bełkot. On po prostu, w mojej opinii, nie wie niczego, co ważne dla gospodarki”- mówi wiceminister środowiska w latach 2005-2007.

Orion-Jędrysek podkreśla, że rząd Donalda Tuska odbiera jako „obcy desant”, który „nie reprezentuje interesów Polski”.

„(...) Putin ujawniając memorandum, pogrążył Tuska i pokazał, że Polska pod rządami PO-PSL to zupełnie niewiarygodny partner. Uległym nie okazuje się ani szacunku ani nie dotrzymuje słowa – z uległego staje się podległym” - mówi poseł.

Orion-Jędrysek tłumaczy, że zamieszanie ws. budowy gazociągu Jamał II może być również dramatyczną próbą odwrócenia uwagi i „wejścia w jakikolwiek sposób do Polski” przez Rosjan.

Parlamentarzysta podkreśla, że w polskim interesie leży eksploatowanie swojego gazu, swojej ropy, a także węgla, których – jak zaznacza Orion-Jędrysek – nie brakuje w naszym kraju. Były wiceminister środowiska podkreśla, że rząd Donalda Tuska w żaden sposób tego nie wykorzystał

„(...) ostatnich ponad 5 latach rząd nic nie zdziałał poza skrajnie szkodliwym wydawaniem koncesji, bez sprawdzania komu, za łączną sumę około 40 milionów złotych zamiast za około 100 miliardów! W tym czasie z europejskiego pioniera staliśmy się średnio zaawansowani, z wielkimi problemami, jakich w UE nie ma nikt” - mówi Orion-Jędrysek.

Zdaniem parlamentarzysty nie należało wydawać aż tak wielu koncesji. Takie pozwolenia powinny być udzielane roztropnie, z pełną dywersyfikacją podmiotów, rzutem geograficznym, a także odpowiednim uzasadnieniem geologicznym.

„(...) należało wydać maksimum dwadzieścia procent koncesji, bo rząd PiS wydał pierwszych 10 procent. W tym czasie należało przyjąć nowe rozwiązania prawne i organizacyjne” - tłumaczy były wiceminister środowiska.

„Obecnie straty są przeogromne i trudne do oszacowania, bo efekt zaskoczenia i nagroda za bycie pierwszym zostały stracone bezpowrotnie” - puentuje Orion-Jędrysek.

AM/pch24.pl

[fot.Russian Presidential Press and Information Office/ kremlin.ru]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook