Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Okólski: Cywilizacje upadały z powodu demografii

11.05.2014

Mamy masę działań, które są rozproszone i jednorazowe, więc rodziny nie czują wsparcia - tłumaczy socjolog.

Sytuacja demograficzna w Polsce jest tragiczna. Eksperci alarmują, że w 2060 r. w Polsce będzie aż 4 mln osób w wieku powyżej 80 lat, a liczba osób w wieku produkcyjnym spadnie o prawie 10 mln. Tymczasem – jak zauważa socjolog Marek Okólski, działania rządzących aby to naprawić są chaotyczne.

- Instrumenty są, ale nie zadziałają dopóki nie nastąpi reforma państwa. Potrzebna jest wizja rozwoju, która będzie atrakcyjna dla ludzi i która będzie urzeczywistniana, odchudzenie biurokracji, proste i szybko egzekwowane regulacje oraz to, co Anglosasi nazywają accountability, czyli realna odpowiedzialność rządzących wobec społeczeństwa - stwierdza Okólski w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”.

Dramatyczna sytuacja, w jakiej znalazła się Polska jest skutkiem braku zaufania obywatela do państwa. A efektem tego co się dzieje może być – zdaniem Okólskiego – upadek. - Niektóre cywilizacje upadły z powodów demograficznych. (…) Jeżeli nic się nie zmieni, to w ciągu najbliższych 40 lat nasze społeczeństwo zmieni się z najmłodszego w Europie w najstarsze - mówi socjolog, zwracając uwagę, że problemy demograficzne trudniej rozwiązuje się w państwach, które nie są bogate.

Okólski dodaje, że naszym problemem jest „anomia społeczna”: - w czasie transformacji zostały zakłócone hierarchie wartości. (…) Musimy stworzyć system dający długotrwałą perspektywę, a nie prowadzić działania akcyjne, wdrażane w zależności od tego, co przynosi doraźne korzyści lub która opcja polityczna u władzy.

Socjolog wymienia także szereg rozwiązań, które powinny być wdrożone, aby zacząć reperować polską demografię. - Od dawna wypłacane zasiłki na dzieci. Dlaczego ogólnej kwoty, jaka jest na to przeznaczana, nie podzielić na rodziny z jednym dzieckiem i większą liczbę dzieci, preferując liczniejsze, co zapewniłoby im większe wsparcie finansowe? I dodać do funduszu na zasiłki choćby kwotę, która jest marnowana na to nieszczęsne becikowe. Tymczasem mamy masę działań, które są rozproszone i jednorazowe, więc rodziny nie czują wsparcia - tłumaczy Okólski.

- Mniejsze ulgi dla tych, który nie mają dzieci. (…) Polityka demograficzna powinna wspierać przede wszystkim małżeństwo. (…) Może jakaś część emerytury powinna być powiązana z posiadanym potomstwem. (…) Kredyty dla młodych, które powinny być dostępne dla ludzi, którzy zaczynają karierę zawodową i chcieliby założyć rodzinę - socjolog wylicza ewentualne rozwiązania, które powinny być wprowadzone.

- Wspieranie pełnej, trwałej i stabilnej rodziny – a jej osnową jest właśnie małżeństwo – daje państwu olbrzymie korzyści. (…) Wsparcie materialne jest potrzebne, ale wymaga odtworzenia klimatu społecznego sprzyjającego rodzinie - dodaje Okólski. Jak zauważa socjolog, samo wydatkowanie pieniędzy na wspieranie rodziny nie gwarantuje sukcesu. - Potrzebna jest świeża krew, politycy na miarę mężów stanu, a nie ludzie zdolni jedynie do miałkich partykularyzmów wyspecjalizowani w PR-owskich zagraniach. Musimy celować w dwójkę dzieci przypadających na jedną kobietę. Są kraje europejskie, które to osiągnęły: Francja, Islandia, Irlandia, blisko Norwegia czy Wielka Brytania -  stwierdza socjolog.

mc, Dziennik Gazeta Prawna


Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 4. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 5. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 6. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 7. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook