Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Prof. Okólski: Cywilizacje upadały z powodu demografii

11.05.2014

Mamy masę działań, które są rozproszone i jednorazowe, więc rodziny nie czują wsparcia - tłumaczy socjolog.

Sytuacja demograficzna w Polsce jest tragiczna. Eksperci alarmują, że w 2060 r. w Polsce będzie aż 4 mln osób w wieku powyżej 80 lat, a liczba osób w wieku produkcyjnym spadnie o prawie 10 mln. Tymczasem – jak zauważa socjolog Marek Okólski, działania rządzących aby to naprawić są chaotyczne.

- Instrumenty są, ale nie zadziałają dopóki nie nastąpi reforma państwa. Potrzebna jest wizja rozwoju, która będzie atrakcyjna dla ludzi i która będzie urzeczywistniana, odchudzenie biurokracji, proste i szybko egzekwowane regulacje oraz to, co Anglosasi nazywają accountability, czyli realna odpowiedzialność rządzących wobec społeczeństwa - stwierdza Okólski w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”.

Dramatyczna sytuacja, w jakiej znalazła się Polska jest skutkiem braku zaufania obywatela do państwa. A efektem tego co się dzieje może być – zdaniem Okólskiego – upadek. - Niektóre cywilizacje upadły z powodów demograficznych. (…) Jeżeli nic się nie zmieni, to w ciągu najbliższych 40 lat nasze społeczeństwo zmieni się z najmłodszego w Europie w najstarsze - mówi socjolog, zwracając uwagę, że problemy demograficzne trudniej rozwiązuje się w państwach, które nie są bogate.

Okólski dodaje, że naszym problemem jest „anomia społeczna”: - w czasie transformacji zostały zakłócone hierarchie wartości. (…) Musimy stworzyć system dający długotrwałą perspektywę, a nie prowadzić działania akcyjne, wdrażane w zależności od tego, co przynosi doraźne korzyści lub która opcja polityczna u władzy.

Socjolog wymienia także szereg rozwiązań, które powinny być wdrożone, aby zacząć reperować polską demografię. - Od dawna wypłacane zasiłki na dzieci. Dlaczego ogólnej kwoty, jaka jest na to przeznaczana, nie podzielić na rodziny z jednym dzieckiem i większą liczbę dzieci, preferując liczniejsze, co zapewniłoby im większe wsparcie finansowe? I dodać do funduszu na zasiłki choćby kwotę, która jest marnowana na to nieszczęsne becikowe. Tymczasem mamy masę działań, które są rozproszone i jednorazowe, więc rodziny nie czują wsparcia - tłumaczy Okólski.

- Mniejsze ulgi dla tych, który nie mają dzieci. (…) Polityka demograficzna powinna wspierać przede wszystkim małżeństwo. (…) Może jakaś część emerytury powinna być powiązana z posiadanym potomstwem. (…) Kredyty dla młodych, które powinny być dostępne dla ludzi, którzy zaczynają karierę zawodową i chcieliby założyć rodzinę - socjolog wylicza ewentualne rozwiązania, które powinny być wprowadzone.

- Wspieranie pełnej, trwałej i stabilnej rodziny – a jej osnową jest właśnie małżeństwo – daje państwu olbrzymie korzyści. (…) Wsparcie materialne jest potrzebne, ale wymaga odtworzenia klimatu społecznego sprzyjającego rodzinie - dodaje Okólski. Jak zauważa socjolog, samo wydatkowanie pieniędzy na wspieranie rodziny nie gwarantuje sukcesu. - Potrzebna jest świeża krew, politycy na miarę mężów stanu, a nie ludzie zdolni jedynie do miałkich partykularyzmów wyspecjalizowani w PR-owskich zagraniach. Musimy celować w dwójkę dzieci przypadających na jedną kobietę. Są kraje europejskie, które to osiągnęły: Francja, Islandia, Irlandia, blisko Norwegia czy Wielka Brytania -  stwierdza socjolog.

mc, Dziennik Gazeta Prawna


Słowa kluczowe:

demografia

,

dzieci

,

rodzina

,

reforma

Warto poczytać

 1. Stuhrok 24.10.2016

  Stuhr: Kaczyński jak Hitler

  Aktor przekonuje, że w naszym kraju panuje dyktatura.

 2. woler 24.10.2016

  Piotr Zaremba we "wSieci": "Wołyń" niepoprawny

  Polecamy esej poświęcony zamieszaniu po nowym filmie Wojciecha Smarzowskiego!

 3. lisisiew 24.10.2016

  Lisiewicz: Macierewicz ograniczył wpływ rosyjskiej agentury

  Dziennikarz "Gazety Polskiej" pisze o działaniach rosyjskich agentów w mediach.

 4. popopop 24.10.2016

  Terlikowska: Przybysz w końcu pęknie

  Małgorzata Terlikowska apeluje o modlitwę za kobietę, która dokonała aborcji.

 5. marcoashx 24.10.2016

  Król: Zastanawiam się nad zmianą płci

  "Jako kobieta mógłbym napisać takie rzeczy, które się w głowie nie mieszczą".

 6. piotrowiczSITVPINFO 24.10.2016

  Piotrowicz: Niezrozumiałe protesty kobiet

  Niezrozumiałe jest dla mnie, przeciwko czemu kobiety protestują, skoro nic się nie zmieniło. Przez 8 lat nie protestowały, a gdy rząd zapowiedział pomoc dla kobiet, które są w złej sytuacji to są protesty - twierdzi Stanisław Piotrowicz (PiS).

 7. maccc-st 24.10.2016

  Ziemkiewicz: Niech te baby ktoś pogoni

  W ciasnym przejściu, zrobi się jakiś ruch, panika i ktoś może zostać stratowany. Mam nadzieję, że siły porządkowe nie dopuszczą do tego.

 8. rzep-sat 24.10.2016

  Kuźmiuk: Ten koń już nie pociągnie protestów, czyli jeszcze raz o prezesie Rzeplińskim

  Już w połowie grudnia kończy się kadencja profesora Andrzeja Rzeplińskiego i huczne obchody 30-lecia powstania Trybunału Konstytucyjnego miały być okazją do pokazania sukcesów tego organu pod jego światłym kierownictwem.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook