Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Okólski: Cywilizacje upadały z powodu demografii

11.05.2014

Mamy masę działań, które są rozproszone i jednorazowe, więc rodziny nie czują wsparcia - tłumaczy socjolog.

Sytuacja demograficzna w Polsce jest tragiczna. Eksperci alarmują, że w 2060 r. w Polsce będzie aż 4 mln osób w wieku powyżej 80 lat, a liczba osób w wieku produkcyjnym spadnie o prawie 10 mln. Tymczasem – jak zauważa socjolog Marek Okólski, działania rządzących aby to naprawić są chaotyczne.

- Instrumenty są, ale nie zadziałają dopóki nie nastąpi reforma państwa. Potrzebna jest wizja rozwoju, która będzie atrakcyjna dla ludzi i która będzie urzeczywistniana, odchudzenie biurokracji, proste i szybko egzekwowane regulacje oraz to, co Anglosasi nazywają accountability, czyli realna odpowiedzialność rządzących wobec społeczeństwa - stwierdza Okólski w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”.

Dramatyczna sytuacja, w jakiej znalazła się Polska jest skutkiem braku zaufania obywatela do państwa. A efektem tego co się dzieje może być – zdaniem Okólskiego – upadek. - Niektóre cywilizacje upadły z powodów demograficznych. (…) Jeżeli nic się nie zmieni, to w ciągu najbliższych 40 lat nasze społeczeństwo zmieni się z najmłodszego w Europie w najstarsze - mówi socjolog, zwracając uwagę, że problemy demograficzne trudniej rozwiązuje się w państwach, które nie są bogate.

Okólski dodaje, że naszym problemem jest „anomia społeczna”: - w czasie transformacji zostały zakłócone hierarchie wartości. (…) Musimy stworzyć system dający długotrwałą perspektywę, a nie prowadzić działania akcyjne, wdrażane w zależności od tego, co przynosi doraźne korzyści lub która opcja polityczna u władzy.

Socjolog wymienia także szereg rozwiązań, które powinny być wdrożone, aby zacząć reperować polską demografię. - Od dawna wypłacane zasiłki na dzieci. Dlaczego ogólnej kwoty, jaka jest na to przeznaczana, nie podzielić na rodziny z jednym dzieckiem i większą liczbę dzieci, preferując liczniejsze, co zapewniłoby im większe wsparcie finansowe? I dodać do funduszu na zasiłki choćby kwotę, która jest marnowana na to nieszczęsne becikowe. Tymczasem mamy masę działań, które są rozproszone i jednorazowe, więc rodziny nie czują wsparcia - tłumaczy Okólski.

- Mniejsze ulgi dla tych, który nie mają dzieci. (…) Polityka demograficzna powinna wspierać przede wszystkim małżeństwo. (…) Może jakaś część emerytury powinna być powiązana z posiadanym potomstwem. (…) Kredyty dla młodych, które powinny być dostępne dla ludzi, którzy zaczynają karierę zawodową i chcieliby założyć rodzinę - socjolog wylicza ewentualne rozwiązania, które powinny być wprowadzone.

- Wspieranie pełnej, trwałej i stabilnej rodziny – a jej osnową jest właśnie małżeństwo – daje państwu olbrzymie korzyści. (…) Wsparcie materialne jest potrzebne, ale wymaga odtworzenia klimatu społecznego sprzyjającego rodzinie - dodaje Okólski. Jak zauważa socjolog, samo wydatkowanie pieniędzy na wspieranie rodziny nie gwarantuje sukcesu. - Potrzebna jest świeża krew, politycy na miarę mężów stanu, a nie ludzie zdolni jedynie do miałkich partykularyzmów wyspecjalizowani w PR-owskich zagraniach. Musimy celować w dwójkę dzieci przypadających na jedną kobietę. Są kraje europejskie, które to osiągnęły: Francja, Islandia, Irlandia, blisko Norwegia czy Wielka Brytania -  stwierdza socjolog.

mc, Dziennik Gazeta Prawna


Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook