Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Nowak we "wSieci" o III tomie „Dziejów Polski”

27.04.2017

W polskiej historii od XIV w. nie liczyły się tylko dynastie, jak to przedstawia, wychwalając Piastów, a ganiąc Jagiellonów, Paweł Jasienica, ale pojawia się naród polityczny.

– Krzyżackie zagrożenie można było rozmontować nie siłą oręża, lecz siłą rozumu. My nie chcieliśmy walczyć z całym światem, ale umieliśmy izolować przeciwnika. To dowód wielkiej mądrości – mówi w rozmowie z Piotrem Zarembą w najnowszym tygodniku „wSieci”, historyk, prof. Andrzej Nowak.

W najnowszym numerze tygodnika „wSieci” polecamy wywiad Piotra Zaremby, publicysty, autora książek historycznych, z profesorem Andrzejem Nowakiem – autorem niezwykłych i fascynujących „Dziejów Polski”. Co naturalne rozmowa dotyczy czasów i tematyki najnowszej książki profesora – III tomu „Dziejów Polski”.

– Sporą rolę w historii, także pewną w mojej pisaninie, odgrywa przypadek. Pojedynczy tom nie powinien być za gruby. Ten miał się kończyć w roku 1492 – to koniec panowania Kazimierza Jagiellończyka, a zarazem symboliczny koniec średniowiecza. Ale książka się rozrastała. A w 1468 r. znalazłem dobry moment na zakończenie. Z jednej strony musiałem przyznać rację Janowi Długoszowi: wtedy odbył się pierwszy systematyczny Sejm. Przez 150 lat polska historiografia pogląd Długosza wręcz odrzucała, idąc za Adolfem Pawińskim, za Michałem Bobrzyńskim. Mnie przekonała teza prof. Wacława Uruszczaka, wybitnego historyka prawa, który uznał rok 1468 za początek okrzepłego polskiego parlamentaryzmu. Jest i drugi powód: wtedy rozstrzygano ważny geopolityczny dylemat. Robił to Kazimierz Jagiellończyk, ale wespół z tym pierwszym Sejmem Tam debatowano, czy zabiegać o koronę czeską czy – o czym napiszę w tomie następnym – prowadzić aktywną politykę wschodnią. Władca rozstrzygnie ten dylemat sam, jako wielki książę litewski: nie pomagamy Nowogrodowi Wielkiemu, nie rzucamy wyzwania Moskwie. To może dziś sprowadzić na głowę Jagiellończyka falę krytyki. Nie twierdzę, że ja się do tych krytyków przyłączę… Na pewno decydowaliśmy, na ile jesteśmy w Europie Środkowo-Wschodniej – zauważa historyk.

Profesor stara się opowiedzieć o roli i miejscu Polski w ówczesnej Europie i o wpływie, jaki to miało na ówczesny układ sił.

– W roku 1340 nasze powodzenie zawdzięczaliśmy w dużej mierze poparciu węgierskiego starszego brata. To pod parasolem Węgier Kazimierz Wielki ze swymi świetnymi doradcami umacniał państwo. A w 1468 r. to Polska staje się starszym bratem wszystkich królestw dookoła. Ostatni Piast naprawdę był wielkim władcą. Jadwiga w tak młodym wieku wykazała się ogromną dojrzałością. To jej zawdzięczamy i unię z Litwą, i uniwersytet. Dalej Władysław Jagiełło, często przedstawiany jako władca niezborny, kunktatorski. To się nie zgadza z tym, co znajdujemy w źródłach. On cierpliwie budował lub odbudowywał zgodę, to dzięki niemu przetrwała unia z Litwinami. Podobne cechy miał Kazimierz Jagiellończyk. Konflikt Polaków z Litwinami wielokrotnie docierał do krawędzi wojny, lecz jej nie przekroczył. Dzięki mądrości królów, ale elit politycznych. W polskiej historii od XIV w. nie liczyły się tylko dynastie, jak to przedstawia, wychwalając Piastów, a ganiąc Jagiellonów, Paweł Jasienica, ale pojawia się naród polityczny – konkluduje profesor.

Cały, niezwykle ciekawy wywiad Piotra Zaremby z jednym z największych polskich historyków, w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”, dostępnym w sprzedaży od 24 kwietnia, także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl.

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook