Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Nowak we "wSieci" o III tomie „Dziejów Polski”

27.04.2017

W polskiej historii od XIV w. nie liczyły się tylko dynastie, jak to przedstawia, wychwalając Piastów, a ganiąc Jagiellonów, Paweł Jasienica, ale pojawia się naród polityczny.

– Krzyżackie zagrożenie można było rozmontować nie siłą oręża, lecz siłą rozumu. My nie chcieliśmy walczyć z całym światem, ale umieliśmy izolować przeciwnika. To dowód wielkiej mądrości – mówi w rozmowie z Piotrem Zarembą w najnowszym tygodniku „wSieci”, historyk, prof. Andrzej Nowak.

W najnowszym numerze tygodnika „wSieci” polecamy wywiad Piotra Zaremby, publicysty, autora książek historycznych, z profesorem Andrzejem Nowakiem – autorem niezwykłych i fascynujących „Dziejów Polski”. Co naturalne rozmowa dotyczy czasów i tematyki najnowszej książki profesora – III tomu „Dziejów Polski”.

– Sporą rolę w historii, także pewną w mojej pisaninie, odgrywa przypadek. Pojedynczy tom nie powinien być za gruby. Ten miał się kończyć w roku 1492 – to koniec panowania Kazimierza Jagiellończyka, a zarazem symboliczny koniec średniowiecza. Ale książka się rozrastała. A w 1468 r. znalazłem dobry moment na zakończenie. Z jednej strony musiałem przyznać rację Janowi Długoszowi: wtedy odbył się pierwszy systematyczny Sejm. Przez 150 lat polska historiografia pogląd Długosza wręcz odrzucała, idąc za Adolfem Pawińskim, za Michałem Bobrzyńskim. Mnie przekonała teza prof. Wacława Uruszczaka, wybitnego historyka prawa, który uznał rok 1468 za początek okrzepłego polskiego parlamentaryzmu. Jest i drugi powód: wtedy rozstrzygano ważny geopolityczny dylemat. Robił to Kazimierz Jagiellończyk, ale wespół z tym pierwszym Sejmem Tam debatowano, czy zabiegać o koronę czeską czy – o czym napiszę w tomie następnym – prowadzić aktywną politykę wschodnią. Władca rozstrzygnie ten dylemat sam, jako wielki książę litewski: nie pomagamy Nowogrodowi Wielkiemu, nie rzucamy wyzwania Moskwie. To może dziś sprowadzić na głowę Jagiellończyka falę krytyki. Nie twierdzę, że ja się do tych krytyków przyłączę… Na pewno decydowaliśmy, na ile jesteśmy w Europie Środkowo-Wschodniej – zauważa historyk.

Profesor stara się opowiedzieć o roli i miejscu Polski w ówczesnej Europie i o wpływie, jaki to miało na ówczesny układ sił.

– W roku 1340 nasze powodzenie zawdzięczaliśmy w dużej mierze poparciu węgierskiego starszego brata. To pod parasolem Węgier Kazimierz Wielki ze swymi świetnymi doradcami umacniał państwo. A w 1468 r. to Polska staje się starszym bratem wszystkich królestw dookoła. Ostatni Piast naprawdę był wielkim władcą. Jadwiga w tak młodym wieku wykazała się ogromną dojrzałością. To jej zawdzięczamy i unię z Litwą, i uniwersytet. Dalej Władysław Jagiełło, często przedstawiany jako władca niezborny, kunktatorski. To się nie zgadza z tym, co znajdujemy w źródłach. On cierpliwie budował lub odbudowywał zgodę, to dzięki niemu przetrwała unia z Litwinami. Podobne cechy miał Kazimierz Jagiellończyk. Konflikt Polaków z Litwinami wielokrotnie docierał do krawędzi wojny, lecz jej nie przekroczył. Dzięki mądrości królów, ale elit politycznych. W polskiej historii od XIV w. nie liczyły się tylko dynastie, jak to przedstawia, wychwalając Piastów, a ganiąc Jagiellonów, Paweł Jasienica, ale pojawia się naród polityczny – konkluduje profesor.

Cały, niezwykle ciekawy wywiad Piotra Zaremby z jednym z największych polskich historyków, w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”, dostępnym w sprzedaży od 24 kwietnia, także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl.

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook