Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Nowak: Putin żywi się strachem

16.03.2015

W tej całej operacji chodziło o to, żeby świat przekonać - „cóż zrobicie bez Władimira Putina, Putin jest nam konieczny, inaczej chaos” – prof. Andrzej Nowak ocenia o co chodziło w zniknięciu prezydenta Rosji.


Jak zaznacza historyk, w dziejach Rosji były już podobne przypadki „zniknięcia” włodarzy Kremla, choćby cara Iwana Groźnego, co poprzedziło wprowadzenie terroru.

W przypadku Putina, jak zaznaczył prof. Nowak w wywiadzie dla telewizji Republika, chodzi o otwarcie drogi do czasowego odprężenia - konferencji pokojowej, która uzna zabór Krymu, i pozwoli na chwilę oddechu gospodarce rosyjskiej.

- Putin żyje strachem, uwielbia strach, żywi się strachem. I uważa, że to jest najskuteczniejszy sposób zapędzenia partnerów do stołu obrad – mówił prof. Nowak.

Zniknięcie Putina – zdaniem profesora – miało służyć wytworzeniu atmosfery jakiejś Apokalipsy. Pojawiały się przy tym doniesienia, że flota północna rozpocznie manewry z użyciem ostrej amunicji. Jednocześnie w centrum Moskwy paliły się klasztory, a wcześniej płonął dom towarowy na placu Łubiańskim, w pobliżu siedziby FSB, a dawniej KGB i NKWD.

- Trudno uwierzyć w taką ilość zbiegów okoliczności . Raczej mam wrażenie, że to razem tworzy atmosferę strachu, histerii, kóra ma jednak przynieść ostatecznie odprężenie, a nie decyzję wojenną - ocenił prof. Nowak.

- Rosja potrzebuje chwili oddechu i stąd to odprężenie. Jest to oczywiście scenariusz lepszy od wojny, ale jednocześnie odprężenie na warunkach Putina oznacza kapitulację wobec Putina - zaznaczył historyk.

Jak podkreślił, zgoda na formalne wcielenie Krymu do Rosji i oraz na faktyczne oderwane od Ukrainy obwodów donieckiego i ługańskiego, byłaby zgodą na kolejny krok agresji rosyjskiej, bez żadnych realnych gwarancji, że następne kroki nie nastąpią.

Oczywiście Putin może zmierzać do tego rodzaju odprężenia, ale w naszym interesie jest to, żeby państwa zachodnie, te które prowadzą negocjacje - niestety bez udziału Polski, która dala się całkowicie z tego wymanewrować - na warunki Putina się nie zgodziły - stwierdził historyk. 

Według prof. Nowaka, zniknięcie Putina, można też rozpatrywać w kontekście wewnętrznej sytuacji w Rosji, charakteryzującej się tym, że nie widać wyraźnego spadkobiercy Putina. Włodarz Kremla chciał podkreślić: „jeśli nie ja, to walka o władzę i chaos, a zatem módlcie się wszyscy, żebym wrócił.”

Dla nas oczywiście lepiej byłoby, żeby była walka o władzę w Rosji, bo otworzyłoby to przestrzeń, małe okienko nadziei na nieco więcej wolności w Rosji i odkrycie strasznych tajemnic, które na pewno byłyby używane  w walce o władzę - tajemnic dotyczących działań Putina.

Prof. Nowak zaznaczył, że chodzi również o tajemnicę smoleńską.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

JKUB/TV Republika

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook