Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Nowak: Putin żywi się strachem

16.03.2015

W tej całej operacji chodziło o to, żeby świat przekonać - „cóż zrobicie bez Władimira Putina, Putin jest nam konieczny, inaczej chaos” – prof. Andrzej Nowak ocenia o co chodziło w zniknięciu prezydenta Rosji.


Jak zaznacza historyk, w dziejach Rosji były już podobne przypadki „zniknięcia” włodarzy Kremla, choćby cara Iwana Groźnego, co poprzedziło wprowadzenie terroru.

W przypadku Putina, jak zaznaczył prof. Nowak w wywiadzie dla telewizji Republika, chodzi o otwarcie drogi do czasowego odprężenia - konferencji pokojowej, która uzna zabór Krymu, i pozwoli na chwilę oddechu gospodarce rosyjskiej.

- Putin żyje strachem, uwielbia strach, żywi się strachem. I uważa, że to jest najskuteczniejszy sposób zapędzenia partnerów do stołu obrad – mówił prof. Nowak.

Zniknięcie Putina – zdaniem profesora – miało służyć wytworzeniu atmosfery jakiejś Apokalipsy. Pojawiały się przy tym doniesienia, że flota północna rozpocznie manewry z użyciem ostrej amunicji. Jednocześnie w centrum Moskwy paliły się klasztory, a wcześniej płonął dom towarowy na placu Łubiańskim, w pobliżu siedziby FSB, a dawniej KGB i NKWD.

- Trudno uwierzyć w taką ilość zbiegów okoliczności . Raczej mam wrażenie, że to razem tworzy atmosferę strachu, histerii, kóra ma jednak przynieść ostatecznie odprężenie, a nie decyzję wojenną - ocenił prof. Nowak.

- Rosja potrzebuje chwili oddechu i stąd to odprężenie. Jest to oczywiście scenariusz lepszy od wojny, ale jednocześnie odprężenie na warunkach Putina oznacza kapitulację wobec Putina - zaznaczył historyk.

Jak podkreślił, zgoda na formalne wcielenie Krymu do Rosji i oraz na faktyczne oderwane od Ukrainy obwodów donieckiego i ługańskiego, byłaby zgodą na kolejny krok agresji rosyjskiej, bez żadnych realnych gwarancji, że następne kroki nie nastąpią.

Oczywiście Putin może zmierzać do tego rodzaju odprężenia, ale w naszym interesie jest to, żeby państwa zachodnie, te które prowadzą negocjacje - niestety bez udziału Polski, która dala się całkowicie z tego wymanewrować - na warunki Putina się nie zgodziły - stwierdził historyk. 

Według prof. Nowaka, zniknięcie Putina, można też rozpatrywać w kontekście wewnętrznej sytuacji w Rosji, charakteryzującej się tym, że nie widać wyraźnego spadkobiercy Putina. Włodarz Kremla chciał podkreślić: „jeśli nie ja, to walka o władzę i chaos, a zatem módlcie się wszyscy, żebym wrócił.”

Dla nas oczywiście lepiej byłoby, żeby była walka o władzę w Rosji, bo otworzyłoby to przestrzeń, małe okienko nadziei na nieco więcej wolności w Rosji i odkrycie strasznych tajemnic, które na pewno byłyby używane  w walce o władzę - tajemnic dotyczących działań Putina.

Prof. Nowak zaznaczył, że chodzi również o tajemnicę smoleńską.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

JKUB/TV Republika

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook