Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Nowak: Skompromitujmy do reszty media rządowe

21.06.2014

Jeśli mamy odzyskać równowagę w Polsce to pierwszym do tego krokiem musi być skompromitowane publiczne mediów, które służą kłamstwu - mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info prof. Andrzej Nowak.

Stefczyk.info: Jak pan profesor ocenia “aferę taśmową PO” oraz wydarzenia, które miały miejsce w Polsce przez tydzień czasu od publikacji tygodnika “Wprost”? Na co powinniśmy zwracać w tej sprawie największą uwagę? 

Prof. Andrzej Nowak: Musimy się skupić na treści rozmów, które są opublikowane. Na słowa, które padają podczas spotkania szefa MSW i prezesa NBP. Oczywiste jest w tym przypadku naruszenie Konstytucji i porządku prawnego jaki powinien w Polsce obowiązywać zgodnie z Konstytucją z 1997 roku. Mamy niepodważalny dowód konspiracji i spisku miedzy przedstawicielem rządu a prezesem NBP, który jest namawiamy do działań nielegalnych mających na celu niepoduszczenie legalnej opozycji do władzy. Tu chodzi o zaszkodzenie opozycji. Jest to powód do natychmiastowej dymisji rządu i rozpisania nowych wyborów. 

Czy może niepokoić fakt, że w tydzień czasu od ujawnienia treści nagrań w Polsce nie dochodzi do żadnej zmiany? Żaden polityk nie odpowiedział za tę sprawę? 

Przez tydzień czasu mamy do czynienia z lawinowo narastającą manipulacją w tej sprawie. Odwrócono uwagę od istoty rzeczy i fundamentalnej sprawy jaką jest naruszenie porządku konstytucyjnego. Skupiono się na czymś co podobne jest do publikowanie tysięczny raz informacji o matce małej Madzi. Takie znaczenie ma dla mnie sprawa czy prokuratorzy mieli prawo wejść do siedziby tygodnika, w kontekście treści rozmów panów Belki i Sienkiewicza. To jest drugo czy trzeciorzędna sprawa. 

A jak pan profesor ocenia nalot ABW na tygodnik “Wprost”?

Oczywiście grożenie przez premiera mediom jest kolejnym naruszeniem praw Konstytucji, oraz zasad funkcjonowania społeczeństwa liberalno-demokratycznego od czasów kiedy pojawiła się wolna prasa w roli IV władzy. Jeśli mamy zwracać uwagę na najście na siedzibę “Wprost” to nie w takim aspekcie jak mówią o tym służalcze dla władzy media. 

Czyli jak inaczej? 

Jak się ogląda scenę z panią Moniką Olejnik, która mówi, że “całe media są przeciwko panu, panie premierze” to mamy do czynienia z wielką groteską. Media są tak służalcze wobec tego rządu, że pokazują cały konflikt już w tej chwili jako konflikt wywołany przez Prokuratora Generalnego, który nie ma nic wspólnego z rządem i zrobił coś bez wiedzy Donalda Tuska. Na litość Boską, gdy widzę takie manipulacje to dochodzę do wniosku, że jeśli mamy odzyskać równowagę w Polsce to pierwszym do tego krokiem musi być skompromitowane publiczne mediów, które służą kłamstwu.

Które to media według pana profesora? 

Mam tu na myśli TVP, TVN i Gazetę Wyborczą. Stopień kompromitacji tych mediów w powyższej aferze przekracza wszelkie standardy elementarnej rzeczywistości. Bez wiedzy o prawdzie, którą powinny zapewniać nam media nie ma wolności, demokracji i porządku liberalnego. W takiej sytuacji jeszcze raz powtarzam: trzeba protestować przeciwko mediom, a nie rządowi. Władza będzie zawsze skuteczna, gdy będzie stać za pancerną szybą pana Kraśki, pani Tadli czy komentarzy pani Paradowskiej. Dość takiej postawy urągającej podstawom etyki zawodu dziennikarza, zagrażającym elementarnemu układowi społecznemu w Polsce. 

Dziennikarze zapowiedzieli publikację kolejnych plików z rozmowami, tym razem m.in. Pawła Grasia z Janem Kulczykiem. Co należy zrobić jeśli one okażą się bardziej druzgocące od tego co do tej pory wiedzieliśmy?

Jeśli media, które przykładowo wymieniłem nadal będą mogły bezkarnie opinią milionów Polaków manipulować, to jestem w stanie sobie wyobrazić odwrócenie uwagi od treści ujawnionych rozmów. Już widzę jak rysuje się interpretacja treści mediów w tej aferze. To co dotychczas obserwuje przekracza wszelkie standardy przyzwoitości. Proszę zwrócić uwagę co nam implikują dziennnikarze: tłumaczą, że skandalem jest nie to co i o czym mówią skompromitowani politycy, ale fakt, że zostali nagrani. Taka będzie również interpretacja nowych publikacja. Dodatkowo powie się, że jest to robota służb PiSowskich, będzie cytować się trzeciorzędną prasę niemiecką, która publikuje informacji jakoby to krety osadzone przez PiS służbach specjalnych, stoją za tą aferą. Moja propozycja jest inna: nie dajmy się oderwać od treści, którą już znamy. To wystarczy aby domagać się dymisji rządu i rozpisania nowych wyborów. 

Rozmawiał Łukasz Żygadło 

[fot: PAP/Radek Pietruszka]


Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook