Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Nowak: Skompromitujmy do reszty media rządowe

21.06.2014

Jeśli mamy odzyskać równowagę w Polsce to pierwszym do tego krokiem musi być skompromitowane publiczne mediów, które służą kłamstwu - mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info prof. Andrzej Nowak.

Stefczyk.info: Jak pan profesor ocenia “aferę taśmową PO” oraz wydarzenia, które miały miejsce w Polsce przez tydzień czasu od publikacji tygodnika “Wprost”? Na co powinniśmy zwracać w tej sprawie największą uwagę? 

Prof. Andrzej Nowak: Musimy się skupić na treści rozmów, które są opublikowane. Na słowa, które padają podczas spotkania szefa MSW i prezesa NBP. Oczywiste jest w tym przypadku naruszenie Konstytucji i porządku prawnego jaki powinien w Polsce obowiązywać zgodnie z Konstytucją z 1997 roku. Mamy niepodważalny dowód konspiracji i spisku miedzy przedstawicielem rządu a prezesem NBP, który jest namawiamy do działań nielegalnych mających na celu niepoduszczenie legalnej opozycji do władzy. Tu chodzi o zaszkodzenie opozycji. Jest to powód do natychmiastowej dymisji rządu i rozpisania nowych wyborów. 

Czy może niepokoić fakt, że w tydzień czasu od ujawnienia treści nagrań w Polsce nie dochodzi do żadnej zmiany? Żaden polityk nie odpowiedział za tę sprawę? 

Przez tydzień czasu mamy do czynienia z lawinowo narastającą manipulacją w tej sprawie. Odwrócono uwagę od istoty rzeczy i fundamentalnej sprawy jaką jest naruszenie porządku konstytucyjnego. Skupiono się na czymś co podobne jest do publikowanie tysięczny raz informacji o matce małej Madzi. Takie znaczenie ma dla mnie sprawa czy prokuratorzy mieli prawo wejść do siedziby tygodnika, w kontekście treści rozmów panów Belki i Sienkiewicza. To jest drugo czy trzeciorzędna sprawa. 

A jak pan profesor ocenia nalot ABW na tygodnik “Wprost”?

Oczywiście grożenie przez premiera mediom jest kolejnym naruszeniem praw Konstytucji, oraz zasad funkcjonowania społeczeństwa liberalno-demokratycznego od czasów kiedy pojawiła się wolna prasa w roli IV władzy. Jeśli mamy zwracać uwagę na najście na siedzibę “Wprost” to nie w takim aspekcie jak mówią o tym służalcze dla władzy media. 

Czyli jak inaczej? 

Jak się ogląda scenę z panią Moniką Olejnik, która mówi, że “całe media są przeciwko panu, panie premierze” to mamy do czynienia z wielką groteską. Media są tak służalcze wobec tego rządu, że pokazują cały konflikt już w tej chwili jako konflikt wywołany przez Prokuratora Generalnego, który nie ma nic wspólnego z rządem i zrobił coś bez wiedzy Donalda Tuska. Na litość Boską, gdy widzę takie manipulacje to dochodzę do wniosku, że jeśli mamy odzyskać równowagę w Polsce to pierwszym do tego krokiem musi być skompromitowane publiczne mediów, które służą kłamstwu.

Które to media według pana profesora? 

Mam tu na myśli TVP, TVN i Gazetę Wyborczą. Stopień kompromitacji tych mediów w powyższej aferze przekracza wszelkie standardy elementarnej rzeczywistości. Bez wiedzy o prawdzie, którą powinny zapewniać nam media nie ma wolności, demokracji i porządku liberalnego. W takiej sytuacji jeszcze raz powtarzam: trzeba protestować przeciwko mediom, a nie rządowi. Władza będzie zawsze skuteczna, gdy będzie stać za pancerną szybą pana Kraśki, pani Tadli czy komentarzy pani Paradowskiej. Dość takiej postawy urągającej podstawom etyki zawodu dziennikarza, zagrażającym elementarnemu układowi społecznemu w Polsce. 

Dziennikarze zapowiedzieli publikację kolejnych plików z rozmowami, tym razem m.in. Pawła Grasia z Janem Kulczykiem. Co należy zrobić jeśli one okażą się bardziej druzgocące od tego co do tej pory wiedzieliśmy?

Jeśli media, które przykładowo wymieniłem nadal będą mogły bezkarnie opinią milionów Polaków manipulować, to jestem w stanie sobie wyobrazić odwrócenie uwagi od treści ujawnionych rozmów. Już widzę jak rysuje się interpretacja treści mediów w tej aferze. To co dotychczas obserwuje przekracza wszelkie standardy przyzwoitości. Proszę zwrócić uwagę co nam implikują dziennnikarze: tłumaczą, że skandalem jest nie to co i o czym mówią skompromitowani politycy, ale fakt, że zostali nagrani. Taka będzie również interpretacja nowych publikacja. Dodatkowo powie się, że jest to robota służb PiSowskich, będzie cytować się trzeciorzędną prasę niemiecką, która publikuje informacji jakoby to krety osadzone przez PiS służbach specjalnych, stoją za tą aferą. Moja propozycja jest inna: nie dajmy się oderwać od treści, którą już znamy. To wystarczy aby domagać się dymisji rządu i rozpisania nowych wyborów. 

Rozmawiał Łukasz Żygadło 

[fot: PAP/Radek Pietruszka]


Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook