Jedynie prawda jest ciekawa

Prof. Nowak: Polska wielką wartością

26.11.2015

„Działalność państwa nie zastąpi naszego przekonania, że najpiękniejszą rzeczą jest być Polakiem”.

Prof. Andrzej Nowak promuje swój ciekawy tekst z miesięcznika WpiS. W artykule tłumaczy, jakie jest najważniejsze zadanie, jakie wciąż czeka na polskich intelektualistów. „Tym zadaniem jest odbudowanie poczucia wartości narodowej” - pisze Nowak.

„Polacy są wszędzie, oczywiście nie lekceważę tych żyjących za granicą. Nie lekceważę też drugiego fundamentalnego obszaru, na którym polityka historyczna musi się rozgrywać, tzn. obrazu Polski w innych społeczeństwach, w innych krajach. To ma ogromne znaczenie, ale jeżeli my sami, tutaj w Polsce, nie będziemy polskości szanowali, to szacunek ani obrona dobrego imienia Polski za granicą się nie uda” - zauważa Nowak.

Dodaje, że „najpierw sami musimy się dowiedzieć, co daje nam Polska, zrozumieć, jak wielką jest wartością”.

„Wtedy łatwiej będzie nam bronić tej wartości wobec innych. Jeżeli konkretni Polacy spotykając się z cudzoziemcami, nie będą wiedzieli, czym jest Polska, państwo ich w tym nie wyręczy. Żadna działalność państwowa nie zastąpi przekonania nas samych, czyli obywateli Polski, mieszkańców Polski, że najpiękniejszą rzeczą, jaka nam się można przydarzyć w sensie kultury, w sensie tradycji politycznej, jest być Polakiem” - podkreśla historyk.

Odnosi się do spotkania w Belwederze ws. polityki historycznej. „Nie jest tak, że zaczynamy politykę historyczną od zera, ale, jak to się dzisiaj mówi językiem dziennikarskim – na pewno potrzebne jest tu nowe otwarcie” - tłumaczy prof. Nowak.

ez

[Fot. wPolityce.pl]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook