Jedynie prawda jest ciekawa

Prof. Nowak: Polska wielką wartością

26.11.2015

„Działalność państwa nie zastąpi naszego przekonania, że najpiękniejszą rzeczą jest być Polakiem”.

Prof. Andrzej Nowak promuje swój ciekawy tekst z miesięcznika WpiS. W artykule tłumaczy, jakie jest najważniejsze zadanie, jakie wciąż czeka na polskich intelektualistów. „Tym zadaniem jest odbudowanie poczucia wartości narodowej” - pisze Nowak.

„Polacy są wszędzie, oczywiście nie lekceważę tych żyjących za granicą. Nie lekceważę też drugiego fundamentalnego obszaru, na którym polityka historyczna musi się rozgrywać, tzn. obrazu Polski w innych społeczeństwach, w innych krajach. To ma ogromne znaczenie, ale jeżeli my sami, tutaj w Polsce, nie będziemy polskości szanowali, to szacunek ani obrona dobrego imienia Polski za granicą się nie uda” - zauważa Nowak.

Dodaje, że „najpierw sami musimy się dowiedzieć, co daje nam Polska, zrozumieć, jak wielką jest wartością”.

„Wtedy łatwiej będzie nam bronić tej wartości wobec innych. Jeżeli konkretni Polacy spotykając się z cudzoziemcami, nie będą wiedzieli, czym jest Polska, państwo ich w tym nie wyręczy. Żadna działalność państwowa nie zastąpi przekonania nas samych, czyli obywateli Polski, mieszkańców Polski, że najpiękniejszą rzeczą, jaka nam się można przydarzyć w sensie kultury, w sensie tradycji politycznej, jest być Polakiem” - podkreśla historyk.

Odnosi się do spotkania w Belwederze ws. polityki historycznej. „Nie jest tak, że zaczynamy politykę historyczną od zera, ale, jak to się dzisiaj mówi językiem dziennikarskim – na pewno potrzebne jest tu nowe otwarcie” - tłumaczy prof. Nowak.

ez

[Fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

 8. 1270szcheternuydziewczonka 29.11.2017

  Niesamowita scena w kościele. Ta dziewczynka wzruszyła wszystkich

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook