Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Nowak: "Polska Tuska i zaprzyjaźnione z nim media podążają drogą Putina"

02.07.2014

Entuzjazm, jaki wśród Rosjan wywołało przyłączenie Krymu, świadczy o tym, że w umysłach ludzi silniejsze od doświadczenia życia w demokratycznym kraju okazało się doświadczenie radzieckiej przeszłości – powiedział rosyjski historyk prof. Andriej Zubow, zwolniony w marcu z elitarnego Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych za krytykę agresywnej polityki Kremla. O sytuacji rosyjskiego społeczeństwa i jego podobieństwa do polskiego rozmawiamy z prof. Andrzejem Nowakiem, historykiem i sowietologiem.

Czy w Rosjanach jest więcej homosovieticus niż np. w Polakach?

Z nami i Rosjanami jest jeden wspólny problem. To gigantyczna manipulacja medialna, której jesteśmy poddawani. Polska pod rządami Donalda Tuska i zaprzyjaźnionych z nim mediów podąża drogą Władimira Putina.

Jeśli w Rosji nie funkcjonuje ani jedna telewizja, która miałaby poglądy inne niż te, które dyktuje władza, więc to oczywiście wpływa na stan umysłów więcej niż 80 procent poddanych Putina. My jesteśmy poddani strukturze władzy, które jest trochę bardziej skomplikowana, bo funkcjonuje ona w trójkącie „Gazeta Wyborcza”, TVN, rząd Donalda Tuska. Jednak stopień instrumentalizacji mediów, podporządkowania ich celom politycznym władzy jest bardzo podobny, stąd i wśród Polaków i Rosjan są problemy w nawiązaniu kontaktów z rzeczywistością.

A jest jakaś różnica między nami a Rosjanami?

Ta różnica jest taka, że po pierwsze w Rosji ma znaczenie tradycja polityczna, w której władza ma nie tylko zawsze rację, ale i historyczne uzasadnienie dla tej racji. Po drugie w Rosji gotowość do sprzeciwu wobec władzy jest mniej akceptowana przez społeczeństwo ze względu na głęboką, sięgającą setek lat tradycję, jak i na doświadczenie potwornego chaosu jaki wywołuje kryzys władzy, co uważane jest w Rosji zawsze za największą katastrofę. Więc wychodzi się tam z założenia, że lepiej poddać się tej władzy, nawet brutalnej, ale trzymającej porządek, niż zaryzykować nieład związany z walką o wolność.

Często się słyszy wypowiedzi, zwłaszcza ze strony pięknoduchów, żeby przeciągać Rosjan na swoją stronę, aby odróżniać ich od władzy rosyjskiej. Czy jest to w ogóle możliwe?

Tu występuje pomieszanie dwóch porządków – jeden idealistyczny, z którym się zgadzam: tak, Rosjan trzeba przeciągać z nadzieją, że jeśli nie za pięć, to za pięćdziesiąt, jeśli nie za pięćdziesiąt, to za pięćset lat Rosjanie będą mogli cieszyć się wolność w sposób, który jest zgodny z naszym pojmowaniem wolności. Choć rzecz jasna my sami nie możemy rezygnować z naszej wolności, a uważam, że jesteśmy teraz na krawędzi tego zjawiska – rezygnacji z tradycji polskiej wolności.

Natomiast z porządkiem, który się z tym miesza, to jest praktyka polityczna. Otóż dawanie ustępstw wygodnych wyłącznie dla rządu Władimira Putina w jego rozgrywce z Europą jest głupotą polityczną. I w tych kategoriach traktuję rezygnację z reżimu wizowego dla Rosjan. W tych kategoriach traktuję cały szereg innych przedsięwzięć, które firmował i wciąż firmuje rząd Donalda Tuska i ministerstwo Radosława Sikorskiego. To rząd skrajnej krótkowzroczności i głupoty politycznej ubieranej czasami w piękne słówka.

Jednak jest też tak, że Polacy z pogranicza z obwodem królewieckim korzystają z ruchu bezwizowego dla Rosjan.

Tak i dlatego trzeba zapewnić Polakom ze ściany wschodniej coś innego niż to, o czym usłyszeliśmy w rozmowach nagranych i opublikowanych w tygodniku „Wprost“ (Włodzimierz Karpiński, lubelski poseł PO i minister skarbu: - [...] gwałtowna narada, ta biedna Bieńkowska dzisiaj miała jakąś konferencję [...] jednak pani premier - absolutny sojusznik, bo my się lubimy [...]. Jak ona zaczęła swoje przygody ministerialne, to było spotkanie jakiejś Polski wschodniej [...]. I ona tam powiedziała o jakimś rozwoju ekspansyjno-dyfuzyjnym, czy jakimś wiesz, że powstają silne ośrodki. Kołem zamachowym w tej kategorii jest profesor [...] od rozwoju regionalnego. Ta teoria sprowadza się, że na koniec wiesz, ch...j tam z tą Polską wschodnią, nie? Warszawa, Katowice nie? [...] I pamiętam, że ona przyszła i zaczęła coś opowiadać i ktoś jej właśnie włożył to w usta, nie? I ona powiedziała, że szanuje tego profesora i dostała taki wp...ol [...], że się popłakała w środku dnia. Ja mówię: pani minister, polityka.)

Jeśli uznamy, że jedynym sposobem na podniesienie, czy na względne utrzymanie poziomu życia powyżej minimum socjalnego, jest oddanie ściany wschodniej Rosji, to po co nam jest państwo polskie? To może zdecydujmy się na to, aby te tereny weszły w skład Rosji, bo może będzie mieszkańcom obecnego pogranicza jeszcze lepiej.  

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: PAP/ EPA]


Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook