Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Nowak: Odbudujmy rzetelne media, a będziemy wolni!

11.11.2014

„Musimy odbudować rzetelne, zainteresowane rzeczywistością media. Nie potrzebujemy ośrodków budujących kampanie medialne atakujące opozycję, lub odwracających uwagę od korupcji rządzących” - mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info prof. Andrzej Nowak.

Stefczyk.info: Prezydent Bronisław Komorowski praktycznie w każdym wystąpieniu podkreśla, że Polska jest krajem wolnym i należy zawsze o tym pamiętać. Czym może być podyktowana stała – niepodległościowa – narracja prezydenta?

Prof. Andrzej Nowak: Myślę, że skoro musimy w obecnej sytuacji międzynarodowej mówić dużo o wolności, to czujemy się niepewnie. Nasza wolność jest w pewnym stopniu zagrożona, a nasze wrażenie związane jest z wydarzeniami zewnętrznymi – zwłaszcza z powodu wojny, która toczy się na Ukrainie, gdzie dochodzi do coraz częstszych aktów agresji ze strony Rosji. Dodatkowo nasi zachodni sojusznicy odczuwają na swoich barkach coraz większy ciężar sojuszu z krajami wschodniej Europy, które Rosja chciałaby przywrócić do swojej strefy imperialnej. Polacy przez wolność, rozumieją niepodległość własnego państwa, dlatego jesteśmy zaniepokojeni.

Czy w Polsce czujemy się bezpieczne?

Temat wolności wewnętrznej jest bardzo trudny. Jej fundament stanowi wolność wypowiedzi i wolność dostępu do rzetelnej informacji, która niweczona jest przez potworną manipulację której codziennie na - umysłach milionów Polaków - dopuszcza się propagandowa tuba rządowa.

Kto ją tworzy?

Wiodące polskie media. TVP, TVN, Gazeta Wyborcza oraz inne rozmaite ośrodki medialne, które każdego dnia starają się zmieniać obraz polskiej rzeczywistości. Widzę tutaj dramatyczny problem, który stosunkowo najłatwiej jest rozwiązać.

W jaki sposób?

Poprzez odzyskanie suwerenności we własnym kraju. Musimy odbudować rzetelne, zainteresowane rzeczywistością media. Nie potrzebujemy ośrodków budujących kampanie medialne atakujące opozycję, lub odwracających uwagę od korupcji rządzących. Jeśli nie odbudujemy takich mediów dla polskich obywateli, to nie będziemy mogli mówić o wolności wewnętrznej polski.

W jaki sposób Polacy mogą pokazać, że nie zgadzają się z otaczającą ich rzeczywistością i działaniami obecnej władzy?

Osobiście od kilku lat namawiam, aby protestować przeciwko temu, co robi władza, ale protestować w tych miejscach, gdzie ten protest będzie najskuteczniejszy – czyli pod ośrodkami publicznej manipulacji. Należy iść pod siedziby mediów. To na ulicy Woronicza, Wiertniczej, czy Czerskiej dokonuje się manipulacji niszczącej umysły Polaków. W tych miejscach należy się skupiać, a nie pod pałacem prezydenckim czy siedzibą premiera. Rząd będzie bezskuteczny jeśli miliony Polaków zobaczą prawdę, którą małe dziecko powiedziało cesarzowi, kiedy ten nago przechadzał się po ulicach miasta: król jest nagi. Ten rząd jest najgorszym w historii ostatnich 25-lat i najbardziej zagraża polskiej wolności. Obecna władza przedstawia obleśny wymiar rządzenia.

Czy warto uczestniczyć w takich uroczystościach jak prezydencki marsz z okazji Święta Niepodległości?

Podchodzę do kwestii tego marszu w dwóch aspektach. Po pierwsze urząd prezydenta należy szanować. To jest głowa państwa wybrana w demokratycznych wyborach, niezależnie od naszej opinii na temat skali manipulacji wyborczych i możliwych fałszerstw. Prezydent niesie w swoim urzędzie godność najwyższego przedstawiciela Polski. Jeżeli Głowa Państwa wzywa do uczczenia niepodległości Polski – to rozumiem tych, którzy chcą zamanifestować przywiązanie do niepodległego państwa. Jednocześnie bilans obecnego prezydenta jako polityka jest fatalny, zwłaszcza jego zachowanie w czasie największej narodowej tragedii jaką była katastrofa smoleńska. I w tym momencie budzą się we mnie bardzo poważne wątpliwości, czy skupiać się pod sztandarami Rzeczypospolitej, jeśli są trzymane przez tego człowieka.

Rozmawiał Łukasz Żygadło

[fot: wSieci]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook