Jedynie prawda jest ciekawa

Prof. Nowak o polskiej wolności

27.05.2017

Bronisław Wildstein w dzisiejszym programie "Południk Wildsteina" rozmawiał z prof. Andrzejem Nowakiem. Niedawno ukazał się trzeci tom "Dziejów Polski" autorstwa historyka.

Na wstępie rozmowy profesor przedstawił, dlaczego właściwie postanowił napisać książki, które obejmują całą polską historię. Okazało się, że z jednej strony była to prośba prof. Anny Sucheni-Grabowskiej, która jest autorytetem dla prof. Nowaka, a z drugiej strony "chęć zrozumienia dziejów Polski w całościowym kontekście".

"Żeby je zrozumieć, dobrze jest je napisać" – powiedział profesor.

Profesor wyjaśnił, że pojęcie narodu oznaczało co innego dla Polaków niż na przykład Niemców czy Włochów.

"Są pewne wspólnoty historyczne, w których pojecie narodu utrwaliło się od czasów średniowiecza.  Właśnie na przykład Anglicy, właśnie na przykład Polacy i nie było rozbijania tak intensywnie na podziały dzielnicowe, one nie zdominowały troszkę inaczej niż w przypadku Niemiec czy Włoch".

Nowak zaznaczył, że poczucie państwowości, odrębności, odczuwali także polscy chłopi, a dowodzi o tym chociażby ich zachowanie podczas najazdów niemieckich.

"Chłopi biją tych rycerzy niemieckich na zasadzie takiej etnicznej obcości, ale także utożsamianie się z pewnym ładem, który kojarzy się z państwowością" – mówił profesor.

Prof. Andrzej Nowak w interesujący sposób odniósł się do polskiej wolności, która często była krytykowała i utożsamiana z anarchią.

"To, że tutaj rozmawiamy po polsku, chociaż tyle było prób przerobienia nas na kogoś innego, to tyle osób przylgnęło do polskości przez te wieki przychodząc z zewnątrz, bo zafascynowali się tym wzorem wolności, którego gdzie indziej nie było" - mówił.

[fot. TVP2]

as/PAP

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook