Jedynie prawda jest ciekawa

Prof. Nowak o debacie z Sikorskim: Był bardzo zdenerwowany

01.02.2017

Radosław Sikorski oraz prof. Andrzej Nowak dyskutowali podczas kongresu polskich studentów w Anglii.

 "Ponieważ debata na temat polskiej polityki zagranicznej z ministrem Radosławem Sikorskim wzbudziła tutaj pewne zainteresowanie, chciałem przekazać, że zwróciłem się do jej organizatora, kierownika katedry studiów polskich w Cambridge, dr. Stanleya Billa, o udostępnienie jej zapisu"—poinformował na Facebooku prof. Andrzej Nowak.

 

Historyk podkreślił w swoim komunikacie, że zarówno debata, jak i cały dzień interesujących dyskusji i wystąpień w ramach 10 kongresu polskich studentów w Anglii, był filmowany z kilku kamer i z pewnością trafi w najbliższym czasie do domeny publicznej.

 

"O dyskusji z ministrem Sikorskim nie wypada mi mówić. Cieszę się w każdym razie bardzo, że zdecydowałem się wziąć w niej udział. Wpisała się ona bowiem znakomicie w przebieg całego Kongresu. Zgromadzonych na nim ponad 300 studentów polskich z Cambridge, Oxfordu oraz innych uczelni brytyjskich mogło się bowiem przekonać, że Polska dzisiejsza, to nie jest kraj zdeptany przez hordę dzikusów i faszystów, którzy dorwali się do władzy w roku 2015 i odsunęli od niej 'światłych i szlachetnych'”—napisał profesor.

 

Dopytywany przez portal wPolityce.pl, w jaki sposób Sikorski argumentował zwrot polskiej polityki zagranicznej w kierunku Putina za jego czasów odparł, że w zasadzie całe swoje wystąpienie temu tylko poświęcił.

 

"Naprawdę nie chcę tego komentować, powiem tylko tyle, że pan minister Sikorski był bardzo zdenerwowany" —powiedział prof. Nowak.

 

Jego zdaniem cała debata była symptomem dobrej zmiany w postrzeganiu Polski.

 

"Temu stereotypowi, podtrzymywanemu nie tylko przez Onet czy TVN, ale także przez dużą część mediów brytyjskich, zaprzeczyła nieoczekiwanie zorganizowana na tymże kongresie dyskusja, którą organizatorzy chcieli poświęcić polskiej ksenofobii" —stwierdził historyk.

 

Prof. Nowak zachęca, kiedy nagranie z kongresu będzie już dostępne, by każdy sam zapoznał się z jego treściami. W Kongresie wzięli udział m.in: Adam Bodnar, rzecznik Praw Obywatelskich, Rafał Pankowski, redaktor pisma „Nigdy Więcej”, Karolina Wigura z tygodnika „Kultura Liberalna”, a także Wojciech Kaczmarczyk, dyrektor departamentu społeczeństwa obywatelskiego w kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

 

"Najbardziej jednak chyba przemówił do wyobraźni zgromadzonych w Cambridge młodych Polaków wicepremier Mateusz Morawiecki. Bez żądnych kompleksów, bez jakiegokolwiek napięcia, bez politycznych „wycieczek” pod czyimkolwiek adresem potrafił w przekonujący, błyskotliwy sposób ukazać miejsce swojego programu gospodarczego w kontekście wyzwań społecznych i ekonomicznych, przed którymi stoi dziś nie Polska tylko, ale cała Europa, a właściwie cała cywilizacja zachodnia" —podkreślił profesor.

 

Historyk zaznaczył, że sama debata bardzo wiele dała młodym Polakom studiującym w Wielkiej Brytanii. Nie tylko obaliła stereotyp, że Polską rządzą obecnie „ciemniacy” i „faszyści”, ale pozwoliła im łączyć własną przyszłość z krajem.

 

"I z tego bardzo się cieszę, bo naprawdę ważna jest walka o umysły tych młodych ludzi, o ich powrót do Polski. O to, żeby z nadzieją mogli myśleć o swojej przyszłości łącząc ją z Polską, a nie separując ją od Polski jako od kraju już straconego, znajdującego się w rękach jakiejś strasznej ekipy. To wydaje mi się bardzo cennym osiągnięciem tego spotkania" — skwitował w rozmowie z nami prof. Andrzej Nowak.

 

mly/wPolityce.pl

 

fot. [Fratria]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook