Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Nowak: Nie spoczywać na laurach

05.07.2012

O zmianach w podstawie programowej MEN oraz dalszej walce o postulaty strony społecznej portal Stefczyk.info rozmawia z prof. Andrzejem Nowakiem.

Stefczyk.info: MEN zdecydował, że blok “Ojczysty Panteon, Ojczyste Spory” będzie obowiązkowy dla uczniów liceum, którzy nie będą zdawali historii na maturze. Czy to oznacza, że postulaty krytyków nowej podstawy programowej zostały spełnione?

Prof. Andrzej Nowak: Decyzja pani minister, dotycząca modułu “Ojczysty Panteon, Ojczyste Spory”, została wymuszona protestem głodowym oraz krytyką środowisk nauczycielskich i rodziców. To jest spełnienie minimalnego postulatu tych środowisk, ale w niepełnym wymiarze.

Czego nie spełniono?

W naszym postulacie minimum oczekiwaliśmy, by nauczanie modułu, o którym mówimy, prowadzone było w formie przedmiotu 60-godzinnego, a nie jak zdecydowała minister w wymiarze 30 godzin. O tym mówimy od początku reformy, czyli od 2009 roku. My o ten postulat musimy wciąć walczyć. Uczniowie, poddani rygorom nowej podstawy programowej, powinni być objęci wspólnym rdzeniem nauczania. On musi być szerszy, mocniejszy, musi obejmować całą drugą klasę. Cała klasa powinna opierać się na wspólnym programie  nauczania dla wszystkich uczniów. Oni powinni chodzić na moduł dotyczący ojczystego panteonu oraz być może na jeszcze jeden moduł, co proponował redaktor Piotr Zaremba. On mówił o module “”Rządzący i rządzeni”. To jest również bardzo dobry pomysł.

Dlaczego te?

To są aspekty nauczania historii najważniejsze z punktu widzenia kształcenia obywatelskiego. Widać więc, że nawet nasza propozycja minimum nie została zrealizowana w całości. Nie należy więc spoczywać na laurach, wciąż jest o co walczyć i o co się upominać.

Państwa postulaty dotyczyły nie tylko zmian w historii

Oczywiście. Jest jeszcze cały obszar postulatów i zmian, które powinny dotyczyć całego systemu nauczania. Eksperci wskazują, że zmiany powinny zmierzać w kierunku kwestionowania reformy ministra Handkego, który rozbił dwustopniowe nauczanie. To zostało później właściwie przekształcone przez minister Hall w “dziesięciolatkę”. Coraz więcej środowisk zgłasza postulat powrotu do systemu oświatowego, który byłby złożony z dwóch etapów nauczania. To należy rozważyć, ponieważ argumenty w tej sprawie są bardzo poważne.

Co z postulatami dotyczącymi innych niż historia przedmiotów?

Zmiany wprowadzone przez minister Hall i podtrzymane przez minister Szumilas rzeczywiście dotyczą również innych przedmiotów: biologii, fizyki, chemii, geografii. Drastycznie zmniejszono liczbę godzin tych przedmiotów. Upomnienie się o nie jest bardzo istotnym postulatem. Trzeba upominać się o przywrócenie odpowiedniego statusu tych przedmiotów. To obywatelski obowiązek. Od tego zależy pozycja Polski w nowoczesnym świecie. Od tego zależy, czy nasze dzieci będą wykształcone, czy też będą wyedukowane do poziomu najniższego, będą tanią wąsko wyspecjalizowaną siłą roboczą. Zmiany w edukacji do tego właśnie zmierzają.

Rozmawiał saż
[Fot. Facebook.com/przywracamyhistorie]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 7. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook