Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Nowak: Nie ma wspólnoty bez tożsamości

11.11.2015

„Musimy wiedzieć, skąd jesteśmy, by widzieć, czy zmierzamy w dobrym kierunku, czy złym, czy to, co dziś robimy, służy dobru Polski.”

- W ostatnich latach miałem obawę, że grozi nam rozmontowanie łańcucha polskich pokoleń, że próba wmówienia części obywateli, iż już nie trzeba i nie warto być Polakiem, może się powieść. Ale się nie powiodła. Zmobilizowaliśmy się. Na wyborczą zmianę w Polsce patrzę właśnie z tej perspektywy – mówi w  najnowszym numerze tygodnika „wSieci” prof. Andrzej Nowak historyk, publicysta i wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi.

Profesor Andrzej Nowak mówi o atmosferze zbliżających się obchodów Dnia Niepodległości:   -Atmosfera bez wątpienia jest już inna. Niedawno, 1 listopada, w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu, w której są pochowani marszałek Józef Piłsudski oraz prof. Lech Kaczyński z małżonką, krakowski Akademicki Klub Obywatelski, którego jestem członkiem, składał wieniec. Obecnych było kilkanaście osób, w tym prezydent Andrzej Duda. Wszyscy zaśpiewaliśmy na koniec tej pięknej uroczystości „Ojczyznę wolną pobłogosław, Panie”.

Ten gest był bardzo znaczący: - To symboliczne odnowienie poczucia ciągłości historycznej, wskazanie, że dla obecnych władz państwa polskiego ci, którzy budowali naszą niepodległość i kulturę, są ważnym punktem odniesienia. Musimy wiedzieć, skąd jesteśmy, by widzieć, czy zmierzamy w dobrym kierunku, czy złym, czy to, co dziś robimy, służy dobru Polski i jej wielkości. To także lekcja pokory. Trzeba pamiętać, że historia Polski nie zaczyna się od nas, nie zaczęła się też w czerwcu 1989 ani w grudniu 1981, ani również w marcu 1968 r., jak to niektórzy sobie ustawiają. Nasza historia ma 1050 lat. Przełom październikowy należy postrzegać właśnie w tym kontekście – mówi profesor Nowak.

Nie ma wspólnoty bez tożsamości. Mówił już o tym 800 lat temu mistrz Wincenty zwany Kadłubkiem:

„Idemptitas est mater societatis”. I nie da się od tej definicji odejść, nie ma wspólnoty bez jakiejś podstawy tożsamościowej, bez kultury i języka. Alternatywą może być jedynie wspólnota interesów

zawiązana dla realizacji jakiegoś celu materialnego, bardzo płytka i zazwyczaj chwilowa – czytamy. 

Zdaniem profesora ostatnie wybory parlamentarne były świadectwem, że władza, która nie chciała dbać o polskość, która jej nie ceniła, została przez Polaków zmuszona do odejścia. Wybór dokonany przez naszych rodaków był również dowodem poczucia odpowiedzialności za polskie dziedzictwo - mówi prof. Andrzej Nowak historyk, publicysta i wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi.

Cała rozmowa w najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci”, w sprzedaży od 9 listopada, także w formie e-wydania.  Szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook