Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Prof. Nowak: Nie ma wspólnoty bez tożsamości

11.11.2015

„Musimy wiedzieć, skąd jesteśmy, by widzieć, czy zmierzamy w dobrym kierunku, czy złym, czy to, co dziś robimy, służy dobru Polski.”

- W ostatnich latach miałem obawę, że grozi nam rozmontowanie łańcucha polskich pokoleń, że próba wmówienia części obywateli, iż już nie trzeba i nie warto być Polakiem, może się powieść. Ale się nie powiodła. Zmobilizowaliśmy się. Na wyborczą zmianę w Polsce patrzę właśnie z tej perspektywy – mówi w  najnowszym numerze tygodnika „wSieci” prof. Andrzej Nowak historyk, publicysta i wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi.

Profesor Andrzej Nowak mówi o atmosferze zbliżających się obchodów Dnia Niepodległości:   -Atmosfera bez wątpienia jest już inna. Niedawno, 1 listopada, w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu, w której są pochowani marszałek Józef Piłsudski oraz prof. Lech Kaczyński z małżonką, krakowski Akademicki Klub Obywatelski, którego jestem członkiem, składał wieniec. Obecnych było kilkanaście osób, w tym prezydent Andrzej Duda. Wszyscy zaśpiewaliśmy na koniec tej pięknej uroczystości „Ojczyznę wolną pobłogosław, Panie”.

Ten gest był bardzo znaczący: - To symboliczne odnowienie poczucia ciągłości historycznej, wskazanie, że dla obecnych władz państwa polskiego ci, którzy budowali naszą niepodległość i kulturę, są ważnym punktem odniesienia. Musimy wiedzieć, skąd jesteśmy, by widzieć, czy zmierzamy w dobrym kierunku, czy złym, czy to, co dziś robimy, służy dobru Polski i jej wielkości. To także lekcja pokory. Trzeba pamiętać, że historia Polski nie zaczyna się od nas, nie zaczęła się też w czerwcu 1989 ani w grudniu 1981, ani również w marcu 1968 r., jak to niektórzy sobie ustawiają. Nasza historia ma 1050 lat. Przełom październikowy należy postrzegać właśnie w tym kontekście – mówi profesor Nowak.

Nie ma wspólnoty bez tożsamości. Mówił już o tym 800 lat temu mistrz Wincenty zwany Kadłubkiem:

„Idemptitas est mater societatis”. I nie da się od tej definicji odejść, nie ma wspólnoty bez jakiejś podstawy tożsamościowej, bez kultury i języka. Alternatywą może być jedynie wspólnota interesów

zawiązana dla realizacji jakiegoś celu materialnego, bardzo płytka i zazwyczaj chwilowa – czytamy. 

Zdaniem profesora ostatnie wybory parlamentarne były świadectwem, że władza, która nie chciała dbać o polskość, która jej nie ceniła, została przez Polaków zmuszona do odejścia. Wybór dokonany przez naszych rodaków był również dowodem poczucia odpowiedzialności za polskie dziedzictwo - mówi prof. Andrzej Nowak historyk, publicysta i wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi.

Cała rozmowa w najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci”, w sprzedaży od 9 listopada, także w formie e-wydania.  Szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html

Warto poczytać

 1. kanowsdgadh 19.01.2017

  Kanownik: Jesteśmy za najbardziej radykalnymi środkami ws. VAT . WYWIAD

  Każdy miesiąc opóźnienia to są setki milionów złotych, które wypływają z budżetu państwa do oszustów.

 2. stycznio 19.01.2017

  "wSieci Historii": Jak się biliśmy w Powstaniu Styczniowym?

  Tematem miesiąca nowego wydania miesięcznika „wSieci Historii” są nieznane epizody powstańców walczących o niepodległość w 1863 roku.

 3. bielus 19.01.2017

  Bielan we "wSieci": Szaleńcza opozycja przegrała

  Wicemarszałek Senatu Adam Bielan w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi mówi o istocie konfliktu toczącego się w Sejmie i dalszych krokach rządu we wprowadzaniu dobrej zmiany.

 4. swit 19.01.2017

  Świetlik: Nie widzę, by co trzeci Polak wspierał protesty

  Wiktor Świetlik odniósł się "Super Expressie" do sondażu WP, według którego rzekomo 15 milionów Polaków chce, by opozycja kontynuowała protesty.

 5. 70cdb516e4b14756914fa91facf4656b 18.01.2017

  Jakubiak: Partie bez idei zawsze tak kończą

  „Przedstawiciele części opozycji niedługo sami się zaorają. W kłamstwach, niedopowiedzeniach, matactwach”.

 6. kostrzewa-zorbaswSieci 18.01.2017

  Kostrzewa-Zorbas we „wSieci”: Po pierwsze – odstraszanie

  „Skuteczne odstraszanie zapobiega wybuchowi zbrojnego konfliktu” – zauważa ekspert.

 7. ziewmkiwsdjwsdf 18.01.2017

  Ziemkiewicz: "Kłamać też trzeba umieć, jełopy!"

  "Nie wiem czy ktoś jeszcze potrzebuje kolejnych dowodów, że „totalna opozycja” to totalne gamonie".

 8. mid-17117234 18.01.2017

  Weiss: Warto coś zrobić, by stworzyć lepszy świat

  "Miałem szczęście przeżyć z pomocą Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Warto coś zrobić, by wspólnie z innymi goić te rany i stworzyć lepszy świat".

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook