Jedynie prawda jest ciekawa

Prof. Nowak: Największym sojusznikiem Putina jest PO

13.03.2015

„To, co stało się w PE jest wyrazem hańby, jaką jest dla Polski Platforma Obywatelska”.

Parlament Europejski przyjął uchwałę wzywającą Rosję do zwrotu Polsce wraku rządowego Tu-154M, który uległ katastrofie w Smoleńsku. W ostatnich chwili z treści rezolucji w tej sprawie zniknął zapis wzywający do przeprowadzenia międzynarodowego śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej. „To, co stało się w Parlamencie Europejskim jest wyrazem hańby, jaką jest dla Polski Platforma Obywatelska. Tym gestem, tym ruchem, tym posunięciem partia ta objawiła się jako największy sojusznik Władimira Putina” – mówił w TV Republika prof. Andrzej Nowak.

Znawca Rosji skomentował również zniknięcie Władimira Putina. W jego ocenie są trzy możliwe wyjaśnienia tej sprawy. „Pierwsza możliwość jest taka, że Władimir Putin jest chory, ale nie w taki sposób, który wyeliminowałby go z polityki. Może to być grypa, może zapalenie płuc, choruje jak każdy zwykły człowiek, nawet taki z KGB” – mówił.

„Drugą interpretacją może być to, że jest na jednym ze swoich spotkań z bardzo wąską grupą, kierującą de facto sprawami państwa – to nie jest bardzo przekonujące, bo na to zazwyczaj wystarczał dzień albo dwa. Trzecia ewentualność – najgłębiej zakorzeniona w despotycznej władzy rosyjskiej – jest taka jak w filmie „Iwan Groźny”, że władca znika, cały kraj reaguje histerią i chce żeby powrócił, a to wstęp do jeszcze brutalniejszej formy rządów opartej na przekonaniu że od niego zależy wszystko, jeżeli jego zabraknie to wszystko będzie przestanie działać” – dodał prof. Nowak.

W jego ocenie „przyczajenie się, wyczekanie na zapotrzebowanie na wodza ma upokorzyć wszystkich tych, którzy gdzieś w korytarzach szepcą „a może byśmy go tak usunęli”.

TK
[Fot. wPolityce.pl]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook