Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Nowak: Na ociepleniu nie zyskaliśmy nic

11.04.2012

Gdyby Polska wykorzystała swoje możliwości jako suwerennego państwa, by upomnieć się o pełną dokumentację w sprawie tej katastrofy, była szansa, by katastrofa smoleńska okazała się punktem zwrotnym w relacjach polsko-rosyjskich – mówi prof. Andrzej Nowak w „Super Expressie”.

Historyk zaznacza, że brak zdecydowanej postawy polskich władz przyczynił się do neoimperialnej polityki Rosji. "Ogromne zaniedbania, a być może nawet inne okoliczności, wskazujące na złą wolę państwowej strony rosyjskiej, obciążyłyby rządzącą ekipę Władimira Putina. A fakt, że nie zwróciliśmy się o pomoc międzynarodową, został wykorzystany do osiągania kolejnych sukcesów w neoimperialnej polityce Rosji oraz zastraszania i to nie tylko najbliższych sąsiadów, nie tylko Europy jako całości, ale także społeczeństwa rosyjskiego" – tłumaczy prof. Nowak. Wskazuje, że „zgoda polsko-rosyjska jest możliwa, ale tylko w prawdzie, a nie w zastraszaniu”.

Nowak wskazuje, że gesty, jakie wykonali rosyjscy decydenci, bledną przy błędach i patologiach związanych z katastrofą smoleńską. "Połóżmy na szali z jednej strony te gesty, choćby emisję filmu "Katyń" Andrzeja Wajdy w głównym kanale państwowej telewizji rosyjskiej, a z drugiej nieoddanie oryginałów czarnych skrzynek prezydenckiego tupolewa, wraku samolotu czy haniebne potraktowanie szczątków ofiar katastrofy. Jeśli to porównamy, to trzeba by się zastanowić nad wagą tamtych gestów i ich znaczeniem" – zaznacza Nowak.

Historyk wskazuje, że bilans stosunków Polski i Rosji w ostatnich latach jest „zdecydowanie niekorzystny dla Polski”. "Wystarczy przywołać np. cenę za gaz. Płacimy przecież prawie dwa razy wyższą kwotę za metr sześcienny niż dużo bogatsze Niemcy. Nie wiem, może jesteśmy już tak bogatym krajem, że możemy sobie na to pozwolić. Przeciętny Polak musi więc łożyć ogromne kwoty za rosyjski surowiec, od którego zostaliśmy całkowicie uzależnieni poprzez umowę podpisaną przez wicepremiera Pawlaka. W tym najbardziej wymiernym aspekcie nie zyskaliśmy nic" – tłumaczy naukowiec.

Zdaniem Andrzeja Nowaka Polska powinna się skupić na budowaniu koalicji w ramach Unii Europejskiej „na rzecz prowadzenia zwartej polityki wobec Rosji”. "Potrzeba nam europejskiej solidarności, a nie dzielenia się na mocarstwa, z którymi Kreml chce prowadzić interesy, czyli Niemcy i Francja, oraz na całą resztę "słabeuszy". Tylko razem możemy zmusić Putina i jego ekipę do prowadzenia mniej konfrontacyjnej polityki i uzyskiwania korzystnych dla nas rozwiązań" – kwituje prof. Nowak.

Więcej w „Super Expressie”

saż
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook