Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Nowak: liberalna twarz Rosji nie istnieje

04.03.2012

Putin nie zacznie nagle głosić miłości do Zachodu, bo byłoby to nieautentyczne i „pozbawiłoby go poparcia tych, którzy na niego głosowali”. A jednocześnie nie przyniosłoby mu głosów tych, którzy teraz protestują – mówi historyk i sowietolog prof. Andrzej Nowak w rozmowie z „Gazetą Polską Codziennie”.

- Nikt uczciwy nigdy nie wyrażał się pozytywnie o Putinie dzierżącym stery rosyjskiej władzy. Dlatego, że jego poczynania w drodze do jej osiągnięcia były – określę to teraz najłagodniej jak można – niejasne, obciążone wieloma znakami zapytania. Chluby nie przynosi mu też sam fakt funkcjonowania na terenie obcego kraju, NRD, gdzie pełniąc funkcję rezydenta, werbował szpiegów. Nie mówiąc już o tym, w jaki sposób sprawował władzę w Rosji i jaki system stworzył. To wszystko nie mogło nie budzić u ludzi kierujących się zasadami moralnymi pewnego rodzaju wątpliwości, które z czasem zaczęły się kumulować. Im częściej Putin był nagradzany przez Zachód, tym bardziej zaciskano zęby, mrużono oczy, udając, że wszystko jest w porządku, ale zawsze byli i tacy, którzy protestowali wobec takich działań.

Według profesora, przełomowym momentem był pomysł przyznania Putinowi prestiżowej niemieckiej nagrody Kwadrygi. Wyróżnia się nią ludzi zasłużonych dla wolności. Protest Vaclava Havla doprowadził do wycofania się z tego pomysłu. Według historyka, był to moment przełomowy w stosunkach Putina z Zachodem.

Za drugi ważny moment Nowak uznaje chwilę, gdy okazało się, że „przewidywania, iż Miedwiediew zastąpi tego niezbyt dobrego Putina, są fikcją”:

- Niezadowolenie wybuchło, gdy Zachód ostatecznie zdał sobie sprawę z tego, że tandem Miedwiediew-Putin był oszustwem tego drugiego, obliczonym na przedłużenie swoich kolejnych rządów, a nie tworzeniem się realnej alternatywy dla jego władzy. Wielu zachodnioeuropejskich polityków poczuło się oszukanych, gdyż stawiało na „liberalną twarz Rosji”, a okazało się, że taka nie istnieje.

Jak mówi sowietolog, to, co działo się w ostatnich tygodniach na ulicach Moskwy i Petersburga jest realnym zagrożeniem dla Kremla:

- To nie jest jakaś zapyziała Ruś, która można wyśmiać, tak jak to się robi u nas ze „starymi, niewykształconymi z małych miejscowości”. W Rosji przeciwko władzy występują ludzie w sile wieku, młodzi, wykształceni i mieszkający w miastach.

Profesor dodaj, że nie należy oczekiwać jakiejkolwiek próby zmiany wizerunku Putina w celu przypodobania się Zachodowi: - Putin jest rzeczywiście silną osobowością, zrósł się z nim pewnego rodzaju image silnego przywódcy, rzucającego takie, a nie inne hasła, ich zmiana byłaby przyjęta jako skrajnie nieautentyczna. Gdyby teraz zaczął głosić miłość do Zachodu, wolność i demokrację, byłoby to śmieszne, nieautentyczne i pozbawiłoby go poparcia tych, którzy na niego głosowali. Nie przyniosłoby zaś mu głosów ludzi, którzy przeciwko niemy obecnie protestują – kończy historyk.

ruk, „Gazeta Polska Codziennie”

[fot. PAP  / EPA]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook