Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Nowak: "Ktoś, kto nienawidzi Polski, wyklucza się z polityki"

14.12.2013

Lider Ruchu Autonomii Śląska, kandydat na senatora RP po stwierdzeniu, że Polska to "wersalski bękart" nie jest już w działaczem RAŚ. Nie ma jednak wątpliwości, że jest pewne grono osób, także w polityce polskiej, które podzielają tego rodzaju nienawiść do Polski. O tym, co powinno się robić z tego typu poglądami rozmawiamy z prof. Andrzejem Nowakiem, historykiem, sowietologiem, nauczycielem akademickim.

STEFCZYK.INFO: Niewiele być może brakował, aby wśród polskich senatorów znalazł się osobnik, dla którego Polska to „wersalski bękart”. Dużo jest w naszym kraju takiego „kapitału politycznego”?

Prof. Andrzej Nowak: Moje przerażenie budzi fakt, że w Polsce są ludzie, którzy Polski nienawidzą. Dlaczego z niej nie wyjadą do krajów, które bardziej im odpowiadają? Na szczęście w skali całego społeczeństwa nie jest to duża grupa. Pewnie nawet poniżej jednego procenta. Za to ulokowanie tych ludzi, np. pośród największych mediów elektronicznych, na korytarzach gmachów władzy powoduje, że ich pogarda dla Polski oddziałuje znacznie szerzej niż wynikałoby to z popularności tego typu środowisk.


To faktycznie tak wygląda. Taka nieduża grupa jak RAŚ ma np. poparcie środowiska „Gazety Wyborczej”.

Podział Polski na jakiegoś autonomiczne okręgi lub po prostu zaprzeczenie istnienia państwa polskiego i narodu polskiego, bo przecież część działaczy RAŚ w tę strony zmierza, nie może zostać uznane za korzystne dla wspólnoty politycznej, która nas łączy.

Myślę, że powinnismy się raczej zastanawiać jak wewnątrz tej wspólnoty mamy się ze sobą porozumieć, jak stworzyć minimalne ku temu warunki. I jakie są warunki brzegowe, których niespełnienie powoduje, że nie można funkcjonować na scenie publicznej naszego państwa. Przekroczenie takich wyznaczonych granic oznaczać powinno wykluczenie. Świadomie podkreślę jeszcze raz to słowo: wykluczenie ze sceny publicznej w Polsce. Ktoś, kto nienawidzi Polski, na scenie publicznej nie ma prawa występować.

 

Paweł Polok nie jest już członkiem RAŚ. Jednak można się domyślać, że wyrażone przez niego szczere poglądy na temat Polski nie są szczególnie rzadkie. Czy to ugrupowanie powinno spotkać totalna izolacja? To przecież niedawny koalicjant PO na Śląsku.

Ta sytuacja, którą mamy po szczerym wyznaniu pana Poloka, powinna być przede wszystkim wykorzystana przez nas, czyli tych, którzy inaczej myślą o Polsce, nie z nienawiścią, ale z troską. To powinna być odpowiedź na tego rodzaju agresję czy furię, którą budzi polskość.

Ja przypomnę inne zachowanie. Nie kogoś, kto został wyrzucony z RAŚ, ale kogoś, kto nie zasługuje, aby ponownie zostać wybrany do polskiego Parlamentu. To poseł Platformy – Plura, który oświadczył, że z radością wita posunięcie Ministerstwa Edukacji Narodowej wykluczające „Pana Tadeusza” z listy lektur gimnazjalnych. Jeśli polityk zasiadający w polskim Parlamencie gardzi polską tradycją i tym, co w niej najpiękniejsze, co najszlachetniejsze, co wpisane jest właśnie w „Pana Tadeusza”, czyli coś, co tworzy polskość, to ktoś taki – znowu użyję tego słowa – sam się wyklucza z polskości. Nie może być polskości bez Mickiewicza i „Pana Tadeusza”, po prostu nie może. Można nie lubić tej epopei, można nie rozumieć jej i całej twórczości Mickiewicza, ale trzeba szanować jego miejsce w naszej tradycji kulturowej, w rozwoju naszego języka, w rozwoju naszej wyobraźni historycznej. Jeśli się tego wszystkiego nie szanuje, to nie szanuje się Polaków i pokoleń, które Polskę w odwołaniu do Mickiewicza budowały.

Rozmawiał: Sławomir Sieradzki

[FOTO: wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook