Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Prof. Nowak: Konieczna realna polityka historyczna

20.12.2015

„Prowadzenie dobrej polityki historycznej zmieni obraz naszego kraju za granicą i wewnątrz - wyjaśnił na spotkaniu z wrocławianami prof. Andrzej Nowak, historyk, sowietolog, a od niedawna członek Narodowej Rady Rozwoju, powołanej przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Wykład naukowiec rozpoczął od nawiązania do swojej nowej publikacji. Niedawno bowiem ukazał się drugi tom „Dziejów Polski”, a chwilę później prezydent Andrzej Duda powołał prof. Nowaka do Narodowej Rady Rozwoju w sekcji kultury tożsamości i polityki historycznej. Ma on pełnić tam funkcję doradczą.

Prof. Nowak analizował artykuły o Polsce w prasie zachodnioeuropejskiej. Stale powtarzało się tam jak mantra określenie: „Europa Wschodnia pokazała swoją ohydną twarz”.

-Zbiegło się to z wypowiedzią pani Olgi Tokarczuk, która odbierając nagrodę Nike, stwierdziła w Polskim Radiu, że Polska powinna uczyć się polityki historycznej od Niemiec. To bowiem oni, pokonani w wojnie, potrafią stanąć twarzą w twarz ze swoimi zbrodniami. Z tej wypowiedzi można by wysnuć wniosek, że Polska też jakąś wojnę przegrała i ma przyjąć czyjś dyktat w tej sprawie. Tokarczuk wymieniła te zbrodnie podając m.in. prześladowania mniejszości, wszelkiego typu kolonizacje i wyzysk wewnętrzny – przypomniał historyk.

Jego zdaniem to błędny i oparty na braku zrozumienia historii i tradycji Polski sposób widzenia polskości. Niestety, oddziałujący do wewnątrz i na zewnątrz. Pogląd podzielany także przez bardzo silne, opiniotwórcze środowiska w Polsce: Gazetę Wyborczą, TVN czy Tygodnik Powszechny.

Sowietolog zetknął się także w tym czasie z systematycznym wysiłkiem ze strony mediów zachodnich oczerniania nie tylko Polski, ale i całego regionu. Na łamach New York Times  13 września pojawił się obszerny artykuł pt. „Blok Wschodni uwydatnia raz jeszcze podział kulturowy w Europie.

- Znowu pojawia się pojęcie Blok Wschodni, jak w czasach zimnej wojny. Tyle, że Rosja już do niego nie należy. Oznacza to teraz tę ohydną twarz Europy Wschodniej, czyli Polski, Słowacji, Czech, Węgier, Litwy, Łotwy i Estonii. Czyli krajów, które z jakichś niepojętych względów nie chcą przyjąć uchodźców z otwartymi ramiona, jak Niemcy - stwierdził prof. Nowak.

To tworzy bezpośrednią pożywkę do przemyślenia raz jeszcze tego, jak powinna wyglądać nasza praca na odbudową dobrego imienia na arenie międzynarodowej oraz nad dyskusją wewnętrzną, w której obronimy się przed zwątpieniem własnych obywateli.

- Przewodnikiem niejako do tej refleksji stał się dla mnie tekst poważanego niemieckiego historyka kultury, Clausa Leggewie. Postulował on w 2009 roku stworzenie europejskiej kultury pamięci opartej na 7 kręgach: Holocaust jako negatywny mit założycielski, sowiecki komunizm, wypędzenia, kwestia ormiańska, peryferia Europy, Europa jako kontynent migracji oraz europejska historia sukcesu po 1945 roku - przytoczył polski historyk.

Tych 7 kręgów odzwierciedla zdaniem Niemca, realną politykę historyczną, którą uprawia Unia Europejska. Jako instytucja i wspólnota polityczna, która chce przerobić pamięć Europejczyków.

wdolnymslasku.pl/mmil

[Fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. port-817598960720 23.01.2017

  Kuźmiuk: Fikcyjny eksport zawyżał wzrost PKB

  W ostatnich latach rządów koalicji PO-PSL ze względu na masowe wystawianie fikcyjnych faktur dotyczących sprzedaży na eksport, zawyżany był także wzrost PKB szczególnie w latach 2014-2015.

 2. 1b3ba3d672ce402fbf27f56062859d641270x714 22.01.2017

  Morawiecki: „Wyszkowski za mało tropił agentów”

  „Adamowicz za długo w Gdańsku rządzi (…). Dla niego najlepszym wyjściem byłaby dymisja”.

 3. szczerskiworoniczaobozySI 22.01.2017

  Szczerski o „polskich obozach”: to próba odwrócenia logiki historii

  „Musimy stać na gruncie prawdy o Polsce. Jeśli my sami się nie obronimy, to sami siebie szkalujemy”.

 4. Google1477x83104-2017 22.01.2017

  Nowy numer "wSieci"

  W nowym numerze tygodnika „wSieci” redakcja odsłania kulisy wspólnych podróży Ryszarda Petru i Joanny Schmidt.

 5. mid-epa05740013 22.01.2017

  Kuźmiuk: Czy jeden Donald w polityce wystarczy?

  Od wczoraj tzn. od zaprzysiężenia 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trampa tym razem w Unii Europejskiej, na nowo wraca pytanie „czy jeden Donald w polityce wystarczy?”.

 6. pilecka1721 21.01.2017

  Pilecka: To targowiczanie, którzy skarżą się UE

  - Nie ma wśród obecnej opozycji ludzi, którzy mieliby na uwadze Polskę. To targowiczanie, którzy idą skarżyć się Unii Europejskiej - oceniła działalność totalnej opozycji Zofia Pilecka-Optułowicz.

 7. BogdanChazanSejm2015 21.01.2017

  Prof. Chazan: „Elity” próbowały zrobić zamęt

  - „Elity” próbowały zrobić zamęt, stworzyć wrażenie, że Naród się buntuje - ocenił nieudany pucz opozycji prof. Bogdan Chazan.

 8. C2su3lEW8AEDhL9twitterjkaczynski 21.01.2017

  Kaczyński: Chcemy ustabilizowania władzy

  „Równowaga sił jest potrzebna w demokratycznym państwie”.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook