Jedynie prawda jest ciekawa

Prof. Nowak: Fala uchodźców sprzyja interesom Moskwy

14.10.2015

„Moskwa jest zainteresowana zalaniem Europy tym problemem, aby przykryć swoje inne cele”.

Prof. Andrzej Nowak wskazuje, że fala imigrantów, jaka dociera do Europy, jest korzystna dla Rosji. „Wojska rosyjskie w Syrii bronią strategicznych planów Władimira Putina. Gospodarz Kremla chce przekonać Stany Zjednoczone i ich sojuszników, że nie warto wspierać Ukrainy” – stwierdził prof. Andrzej Nowak.

Gość TV Republika wskazuje, że „głębszy i poważniejszy problem wiążę się z próbą umocnienia Rosji na Bliskim Wschodzie jako czynnika, który może być używany jako "lewar" w polityce międzynarodowej”. „Moskwa chce rozbić więzi łączące Unię Europejską ze Stanami Zjednoczonymi. Celem Putina nie jest Ukraina, a podporządkowanie sobie Europy” – dodał.

Prof. Nowak mówił również o fali migracyjnej. Wskazał, że granice Unii Europejskiej przekroczyło w tym roku już ponad milion osób. „To duża operacja logistyczna, w której biorą udział spółki przerzutowe związane z mafią ukraińską i gruzińską. Wiadomo, że Moskwa jest zainteresowana zalaniem Europy tym problemem, aby przykryć w ten sposób swoje inne cele” – podkreślił.

„Skoro Putin przyłożył do tego rękę i nie bombarduje pozycji Państwa Islamskiego tylko stanowiska opozycjonistów wspieranych przez USA, to możemy powiedzieć na pewno, że gospodarz Kremla nie chce rozwiązać problemu syryjskiego, a wręcz przeciwnie chce, by ten problem narastał” – dodał Nowak.

ez
[Fot. wPolityce.pl]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook