Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Nowak: 1920 r. uratował niepodległość Polski

16.08.2016

Podstawowym znaczeniem tej bitwy z 1920 roku jest fakt, że uratowała ona niepodległość Polski - mówi prof. Andrzej Nowak.

„Podstawowym znaczeniem tej bitwy z 1920 roku jest fakt, że uratowała ona niepodległość Polski” - mówi prof. Andrzej Nowak w rozmowie z „Super Expressem”.

Stwierdził, że gdyby Polakom w 1920 r. nie udało się powstrzymać bolszewików nie tylko Polska, ale cała Europa Środkowo-Wschodnia byłaby sowiecka. „Gdyby wojska sowieckie nie zostały zatrzymane, to po prostu nie byłoby Polski. Nie byłoby możliwości wyznawania w Polsce wiary chrześcijańskiej, katolickiej. Nie byłoby Karola Wojtyły. Nie byłoby nie tylko tego religijnego rdzenia polskiej tożsamości, który zostałby zapędzony do podziemia, byłby tłamszony, tak jak działo się to w Związku Sowieckim. Lecz nie byłoby też jakiejkolwiek kultury wolności - nie byłoby znanych nam z II RP kabaretów, nie byłoby tej radosnej strony życia w wolnym kraju, jaką zostawiła w naszej pamięci właśnie II RP” - ocenił.

„Czy bez tego bylibyśmy Polakami, przetrzymalibyśmy następne 100 lat? To jest ogromny znak zapytania” - zastanawia się historyk.

Prof. Andrzej Nowak podkreśla, że o pokonaniu bolszewików nie zdecydował jeden czynnik, np. kryptolodzy, którzy złamali sowieckie szyfry. „Oczywiście pomogła nam praca kryptologów, dzięki której mogliśmy rozpoznawać plany sowieckie z pewnym wyprzedzeniem. Ale to by nie wystarczyło - najważniejsze było to, że z 1 mln zmobilizowanych żołnierzy tylko znikoma mniejszość odmówiła walki, uciekła, zdezerterowała - inaczej niż w większości krajów na wschód od Polski, które też stawiały bolszewikom opór, ale stawiały go słabo, uległy propagandzie komunistycznej” - mówi.

Dużą zasługą polskiego społeczeństwa było, że nie uległo bolszewickiej propagandzie i broniło swojego odradzającego się po zaborach kraju. „Ogromna większość chłopów i robotników polskich chciała bronić swojej ojczyzny, a nie tworzyć front porozumienia klasowego z najeźdźcami. To było najważniejsze - polskie społeczeństwo było dojrzałe do tego wspaniałego ideału patriotyzmu” - podkreślił.

[fot. wPolityce.pl]

"Super Express"/ems

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook