Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Nowak: 1920 r. uratował niepodległość Polski

16.08.2016

Podstawowym znaczeniem tej bitwy z 1920 roku jest fakt, że uratowała ona niepodległość Polski - mówi prof. Andrzej Nowak.

„Podstawowym znaczeniem tej bitwy z 1920 roku jest fakt, że uratowała ona niepodległość Polski” - mówi prof. Andrzej Nowak w rozmowie z „Super Expressem”.

Stwierdził, że gdyby Polakom w 1920 r. nie udało się powstrzymać bolszewików nie tylko Polska, ale cała Europa Środkowo-Wschodnia byłaby sowiecka. „Gdyby wojska sowieckie nie zostały zatrzymane, to po prostu nie byłoby Polski. Nie byłoby możliwości wyznawania w Polsce wiary chrześcijańskiej, katolickiej. Nie byłoby Karola Wojtyły. Nie byłoby nie tylko tego religijnego rdzenia polskiej tożsamości, który zostałby zapędzony do podziemia, byłby tłamszony, tak jak działo się to w Związku Sowieckim. Lecz nie byłoby też jakiejkolwiek kultury wolności - nie byłoby znanych nam z II RP kabaretów, nie byłoby tej radosnej strony życia w wolnym kraju, jaką zostawiła w naszej pamięci właśnie II RP” - ocenił.

„Czy bez tego bylibyśmy Polakami, przetrzymalibyśmy następne 100 lat? To jest ogromny znak zapytania” - zastanawia się historyk.

Prof. Andrzej Nowak podkreśla, że o pokonaniu bolszewików nie zdecydował jeden czynnik, np. kryptolodzy, którzy złamali sowieckie szyfry. „Oczywiście pomogła nam praca kryptologów, dzięki której mogliśmy rozpoznawać plany sowieckie z pewnym wyprzedzeniem. Ale to by nie wystarczyło - najważniejsze było to, że z 1 mln zmobilizowanych żołnierzy tylko znikoma mniejszość odmówiła walki, uciekła, zdezerterowała - inaczej niż w większości krajów na wschód od Polski, które też stawiały bolszewikom opór, ale stawiały go słabo, uległy propagandzie komunistycznej” - mówi.

Dużą zasługą polskiego społeczeństwa było, że nie uległo bolszewickiej propagandzie i broniło swojego odradzającego się po zaborach kraju. „Ogromna większość chłopów i robotników polskich chciała bronić swojej ojczyzny, a nie tworzyć front porozumienia klasowego z najeźdźcami. To było najważniejsze - polskie społeczeństwo było dojrzałe do tego wspaniałego ideału patriotyzmu” - podkreślił.

[fot. wPolityce.pl]

"Super Express"/ems

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook