Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Nowaczyk: Rząd wyjaśni Smoleńsk

25.11.2015

„Rządowa komisja wyjaśni sprawę smoleńską. Zaprosimy międzynarodowych ekspertów”.

Prof. Kazimierz Nowaczyk, doradca szefa MON odpowiedzialny za wyjaśnianie tragedii smoleńskiej, ujawnia w “Gazecie Polskiej” plan wyjaśnienia tragedii smoleńskiej. „Na pewno skierujemy prośbę do prof. Michaela Badena z USA, światowej sławy specjalisty od medycyny sądowej. Zwrócimy się też z pewnością do Franka Taylora, znanego angielskiego eksperta lotniczego” – mówi ekspert zespołu smoleńskiego, który zajmował się przyczynami tragedii z 10 kwietnia.

Nowaczyk zaznacza, że na razie nie podjęto decyzji, kto stanie na czele nowej komisji smoleńskiej. „Takich decyzji nie ma w tej chwili, wszystko będzie zależało od reguły prawnej, która będzie konstytuowała wznowienie prac komisji” - wyjaśnia. Dodaje, że ma nadzieje, że do powołania rządowej komisji smoleńskiej dojdzie jeszcze w tym roku.

Prof. Nowaczyk wskazuje, że obecnie nie widzi potrzeby powoływania międzynarodowej komisji. W jego ocenie trzeba się skupić na pracy w ramach komisji rządowej. „W obecnej sytuacji politycznej reaktywowanie polskiej komisji rządowej stało się już możliwe, zatem Polska powinna zacząć od tego kroku. Zastrzega przy tym, że do współpracy będą zaproszeni zagraniczni specjaliści wszystkich możliwych specjalności, którzy mają renomę i niezbędne doświadczenie, i którzy będą mogli wnieść coś nowego do wyjaśnienia katastrofy” – zapewnia Nowaczyk.

Pytany o nazwiska, Nowaczyk odpowiada: „Na pewno skierujemy prośbę do prof. Michaela Badena z USA, światowej sławy specjalisty od medycyny sądowej, jednego z największych autorytetów w sprawie autopsji ofiar katastrof. Prof. Baden jest już zaznajomiony ze sprawą tragedii smoleńskiej, był na zaproszenie rodzin ofiar w Polsce, przede wszystkim jednak jego ogromny dorobek zawodowy jest gwarancją rzetelności i bezstronności. Zwrócimy się też z pewnością do Franka Taylora, znanego angielskiego eksperta lotniczego, który podważył wiarygodność i profesjonalizm raportu komisji Millera. Jest też wielu naukowców i specjalistów z zagranicy, którzy współpracowali z zespołem parlamentarnym pod kierownictwem Antoniego Macierewicza, nie ujawniając swoich nazwisk, oczywiście z obawy przed szykanami medialnymi. Myślę, że teraz, gdy powstanie oficjalna komisja rządowa, ci specjaliści i uczeni będą mieć mniej powodów do obaw”.

Doradca szefa MON przyznaje, że komisja liczy nie tylko na pojedynczych ekspertów, ale też na zagraniczne laboratoria i ośrodki naukowe. „Po pięciu latach od katastrofy duża część potencjalnego materiału dowodowego może być pozyskana jedynie za pomocą najnowszych metod badawczych. Nie ma co ukrywać, że ośrodki w USA, Kanadzie czy Australii mają znacznie większe doświadczenie w badaniu wielkich katastrof lotniczych” - mówi prof. Nowaczyk.

Cały wywiad w „GP”

ez
[Fot. Kard z filmu M.Dłużewskiej]

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook