Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Prof. Nowaczyk: Rząd wyjaśni Smoleńsk

25.11.2015

„Rządowa komisja wyjaśni sprawę smoleńską. Zaprosimy międzynarodowych ekspertów”.

Prof. Kazimierz Nowaczyk, doradca szefa MON odpowiedzialny za wyjaśnianie tragedii smoleńskiej, ujawnia w “Gazecie Polskiej” plan wyjaśnienia tragedii smoleńskiej. „Na pewno skierujemy prośbę do prof. Michaela Badena z USA, światowej sławy specjalisty od medycyny sądowej. Zwrócimy się też z pewnością do Franka Taylora, znanego angielskiego eksperta lotniczego” – mówi ekspert zespołu smoleńskiego, który zajmował się przyczynami tragedii z 10 kwietnia.

Nowaczyk zaznacza, że na razie nie podjęto decyzji, kto stanie na czele nowej komisji smoleńskiej. „Takich decyzji nie ma w tej chwili, wszystko będzie zależało od reguły prawnej, która będzie konstytuowała wznowienie prac komisji” - wyjaśnia. Dodaje, że ma nadzieje, że do powołania rządowej komisji smoleńskiej dojdzie jeszcze w tym roku.

Prof. Nowaczyk wskazuje, że obecnie nie widzi potrzeby powoływania międzynarodowej komisji. W jego ocenie trzeba się skupić na pracy w ramach komisji rządowej. „W obecnej sytuacji politycznej reaktywowanie polskiej komisji rządowej stało się już możliwe, zatem Polska powinna zacząć od tego kroku. Zastrzega przy tym, że do współpracy będą zaproszeni zagraniczni specjaliści wszystkich możliwych specjalności, którzy mają renomę i niezbędne doświadczenie, i którzy będą mogli wnieść coś nowego do wyjaśnienia katastrofy” – zapewnia Nowaczyk.

Pytany o nazwiska, Nowaczyk odpowiada: „Na pewno skierujemy prośbę do prof. Michaela Badena z USA, światowej sławy specjalisty od medycyny sądowej, jednego z największych autorytetów w sprawie autopsji ofiar katastrof. Prof. Baden jest już zaznajomiony ze sprawą tragedii smoleńskiej, był na zaproszenie rodzin ofiar w Polsce, przede wszystkim jednak jego ogromny dorobek zawodowy jest gwarancją rzetelności i bezstronności. Zwrócimy się też z pewnością do Franka Taylora, znanego angielskiego eksperta lotniczego, który podważył wiarygodność i profesjonalizm raportu komisji Millera. Jest też wielu naukowców i specjalistów z zagranicy, którzy współpracowali z zespołem parlamentarnym pod kierownictwem Antoniego Macierewicza, nie ujawniając swoich nazwisk, oczywiście z obawy przed szykanami medialnymi. Myślę, że teraz, gdy powstanie oficjalna komisja rządowa, ci specjaliści i uczeni będą mieć mniej powodów do obaw”.

Doradca szefa MON przyznaje, że komisja liczy nie tylko na pojedynczych ekspertów, ale też na zagraniczne laboratoria i ośrodki naukowe. „Po pięciu latach od katastrofy duża część potencjalnego materiału dowodowego może być pozyskana jedynie za pomocą najnowszych metod badawczych. Nie ma co ukrywać, że ośrodki w USA, Kanadzie czy Australii mają znacznie większe doświadczenie w badaniu wielkich katastrof lotniczych” - mówi prof. Nowaczyk.

Cały wywiad w „GP”

ez
[Fot. Kard z filmu M.Dłużewskiej]

Warto poczytać

 1. 04c2ed08c4504c9090755b6edb3dd1b9 20.01.2017

  Siostra Kijowskiego we „wSieci”: "Nie nadaje się na przywódcę"

  „Jest dla mnie oczywiste, że za KOD stoi jakaś siła. Mateusz sam by tego nie wymyślił".

 2. mid-17120101 20.01.2017

  Wałęsa: „Jestem czysty jak łza”

  "Mój syn też nie wytrzymał psychicznie i przez Cenckiewiczów i innych skrócił sobie życie”.

 3. mid-17118019 20.01.2017

  Premier: „Tabory się podciągnęły”

  „Wydarzenia, które miały miejsce, nie budzą wątpliwości, że chodziło o przejęcie władzy”.

 4. rziemkiewiczchlodnymokiemtvreo 20.01.2017

  Ziemkiewicz: „Wszyscy strasznie boją się Trumpa”

  „Jest przerażenie, że prezydentem USA zostaje człowiek, na którego Putin ma haki”.

 5. kanowsdgadh 19.01.2017

  Kanownik: Jesteśmy za najbardziej radykalnymi środkami ws. VAT . WYWIAD

  Każdy miesiąc opóźnienia to są setki milionów złotych, które wypływają z budżetu państwa do oszustów.

 6. stycznio 19.01.2017

  "wSieci Historii": Jak się biliśmy w Powstaniu Styczniowym?

  Tematem miesiąca nowego wydania miesięcznika „wSieci Historii” są nieznane epizody powstańców walczących o niepodległość w 1863 roku.

 7. bielus 19.01.2017

  Bielan we "wSieci": Szaleńcza opozycja przegrała

  Wicemarszałek Senatu Adam Bielan w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi mówi o istocie konfliktu toczącego się w Sejmie i dalszych krokach rządu we wprowadzaniu dobrej zmiany.

 8. swit 19.01.2017

  Świetlik: Nie widzę, by co trzeci Polak wspierał protesty

  Wiktor Świetlik odniósł się "Super Expressie" do sondażu WP, według którego rzekomo 15 milionów Polaków chce, by opozycja kontynuowała protesty.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook