Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Nowaczyk: Rząd wyjaśni Smoleńsk

25.11.2015

„Rządowa komisja wyjaśni sprawę smoleńską. Zaprosimy międzynarodowych ekspertów”.

Prof. Kazimierz Nowaczyk, doradca szefa MON odpowiedzialny za wyjaśnianie tragedii smoleńskiej, ujawnia w “Gazecie Polskiej” plan wyjaśnienia tragedii smoleńskiej. „Na pewno skierujemy prośbę do prof. Michaela Badena z USA, światowej sławy specjalisty od medycyny sądowej. Zwrócimy się też z pewnością do Franka Taylora, znanego angielskiego eksperta lotniczego” – mówi ekspert zespołu smoleńskiego, który zajmował się przyczynami tragedii z 10 kwietnia.

Nowaczyk zaznacza, że na razie nie podjęto decyzji, kto stanie na czele nowej komisji smoleńskiej. „Takich decyzji nie ma w tej chwili, wszystko będzie zależało od reguły prawnej, która będzie konstytuowała wznowienie prac komisji” - wyjaśnia. Dodaje, że ma nadzieje, że do powołania rządowej komisji smoleńskiej dojdzie jeszcze w tym roku.

Prof. Nowaczyk wskazuje, że obecnie nie widzi potrzeby powoływania międzynarodowej komisji. W jego ocenie trzeba się skupić na pracy w ramach komisji rządowej. „W obecnej sytuacji politycznej reaktywowanie polskiej komisji rządowej stało się już możliwe, zatem Polska powinna zacząć od tego kroku. Zastrzega przy tym, że do współpracy będą zaproszeni zagraniczni specjaliści wszystkich możliwych specjalności, którzy mają renomę i niezbędne doświadczenie, i którzy będą mogli wnieść coś nowego do wyjaśnienia katastrofy” – zapewnia Nowaczyk.

Pytany o nazwiska, Nowaczyk odpowiada: „Na pewno skierujemy prośbę do prof. Michaela Badena z USA, światowej sławy specjalisty od medycyny sądowej, jednego z największych autorytetów w sprawie autopsji ofiar katastrof. Prof. Baden jest już zaznajomiony ze sprawą tragedii smoleńskiej, był na zaproszenie rodzin ofiar w Polsce, przede wszystkim jednak jego ogromny dorobek zawodowy jest gwarancją rzetelności i bezstronności. Zwrócimy się też z pewnością do Franka Taylora, znanego angielskiego eksperta lotniczego, który podważył wiarygodność i profesjonalizm raportu komisji Millera. Jest też wielu naukowców i specjalistów z zagranicy, którzy współpracowali z zespołem parlamentarnym pod kierownictwem Antoniego Macierewicza, nie ujawniając swoich nazwisk, oczywiście z obawy przed szykanami medialnymi. Myślę, że teraz, gdy powstanie oficjalna komisja rządowa, ci specjaliści i uczeni będą mieć mniej powodów do obaw”.

Doradca szefa MON przyznaje, że komisja liczy nie tylko na pojedynczych ekspertów, ale też na zagraniczne laboratoria i ośrodki naukowe. „Po pięciu latach od katastrofy duża część potencjalnego materiału dowodowego może być pozyskana jedynie za pomocą najnowszych metod badawczych. Nie ma co ukrywać, że ośrodki w USA, Kanadzie czy Australii mają znacznie większe doświadczenie w badaniu wielkich katastrof lotniczych” - mówi prof. Nowaczyk.

Cały wywiad w „GP”

ez
[Fot. Kard z filmu M.Dłużewskiej]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook