Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Nowaczyk: Komisja Millera asystowała Rosjanom

08.03.2016

"Komisja Millera nie wykonywała własnych badań miejsca katastrofy. Zupełna amatorszczyzna..."

Prof. Kazimierz Nowaczyk z podkomisji zajmującej się badaniem tragedii smoleńskiej wskazał, że komisja Millera działała po amatorsku. "Cześć zdjęć komisja wykonywała zupełnie bez przygotowania, nie tym sprzętem, nie w ten sposób. To były zdjęcia amatorskie, wykonywane bardziej zabawką niż aparatem fotograficznym, zupełna amatorszczyzna" - mówił w TV Republika. Dodał, że "Komisja Millera nie wykonywała własnych badań miejsca katastrofy, tylko przyglądała się pracy śledczych rosyjskich". "Nie wykonywała pewnych działań, które są oczywiste przy tego typu katastrofach, jak np. sekcja zwłok. Już nie mówię o dotarciu do wraku, nie mówię o badaniu części tego wraku. Nie badano wraku, tylko potem prokuratorzy się zjawili" – powiedział Nowaczyk.

Naukowiec wskazał, że dzięki trwającemu w państwie audytowi wciąż napływają dokumenty związane z katastrofą smoleńską. Jak dodał, w tej chwili ciężko powiedzieć, które informacje mają istotne znaczenie, ponieważ wykaże to dopiero odpowiednie zestawienie. "Komisja Millera miała pełne zapisy polskiej skrzynki ATM, zapisy, które zostały później zmienione. Część z nich odrzucono i nie analizowano tych zapisów tego rejestratora" – stwierdził.

Wiceprzewodniczący podkomisji ds. zbadania katastrofy smoleńskiej ocenił, że jej zadanie polega na wyjaśnieniu przebiegu katastrofy oraz próbie jej odtworzenia, a nie odnoszeniu się do raportu Jerzego Millera. Prof. Nowaczyk zapowiedział także, że sama podkomisja podzieli się później na specjalne zespoły badawcze: lotnictwa i awioniki, medycyny, prawa i dokumentacji, konstrukcji samolotu i spraw dot. symulacji. "Na razie komisja będzie pracowała razem, ponieważ materiały należy podzielić na poszczególną tematykę. Kolejny etap to praca zespołów i potem będziemy korzystać już z ekspertów, laboratoriów" – dodał.

Wiceprzewodniczący podkomisji powiedział również, że wszystkie uchybienia raportu Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych zostaną wyszczególnione w specjalnym komunikacie, który będzie uzasadniał powołanie nowej podkomisji.  Według niego, komisja Millera nie wykonała podstawowych zadań. "Ta katastrofa była wyjątkowa, zginęła cala elita państwa, całe dowództwo wojska. Analizę zachowania się służb polskich przeprowadzono do 36. pułku lotniczego. Można odnaleźć analizę komisji holenderskiej. Tam zostały prześledzone wszystkie służby oraz ich działanie i koordynacja. Tego tutaj nie zrobiono. Przy takiej katastrofie zrobienie audytu tych służb jest konieczne" – powiedział.

ez
[Fot. Kadr z filmu Marii Dłużewskiej "Polacy"]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook