Jedynie prawda jest ciekawa

Prof. Nowaczyk: Brzozą się już nie zajmujemy

26.09.2014

„Zbyt wiele elementów wskazuje na to, że nie była ona przyczyną katastrofy”.

„Zespół parlamentarny ds. badania przyczyn katastrofy smoleńskiej nie zajmuje się już brzozą, dlatego, że zbyt wiele elementów wskazuje na to, że nie była ona przyczyną katastrofy” - mówi TV Republika prof. Kazimierz Nowaczyk. Tłumaczy, że „liczne zagadki możemy rozwiązać tylko przy dostępie do czarnych skrzynek i wraku”.

Ekspert parlamentarnego Zespołu ds. zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej komentował doniesienia mediów, które wskazują, że w aktach śledztwa znajduje się ekspertyza mówiąca, że rządowy Tupolew przeleciał nad słynną brzozą, która według oficjalnej wersji wydarzeń miała doprowadzić do tragedii.

„To jest ekspertyza, której wagę prokuratura zna bardzo dokładnie. Wynika z niej, że rzeczywiście samolot przeleciał ponad brzozą. Samolot mógł zahaczyć jedynie o wierzchołek brzozy” – przyznał.

Profesor Nowaczyk wskazuje, że prokuratura zna te doniesienia od dawna, ponieważ już we wrzeniu 2011 roku „przekazano komisji smoleńskiej pliki ekspertyzy firmy ATM”.

„Mamy informacje przekazane od samej prokuratury, oni znaleźli fragmenty samolotu przed brzozą” – mówił. „Również zdjęcia satelitarne wskazują, że szczątki samolotu znajdowały się przed brzozą, widzimy na zdjęciach MAK i Millera wiszące na gałęziach części samolotu, co jest nieprawdopodobne przy zderzeniu samolotu z ziemią” – wyjaśniał. „Są także zdjęcia wykonane dwie godziny po złamaniu brzozy, widać na nich, że drzewo jest suche, nie puszcza soków, więc musiało być złamane wcześniej” – wskazał naukowiec.

W jego ocenie „wszystko razem stanowi przekonujący i wiarygodny przekaz, że samolot musiał przelecieć ponad brzozą”.

Prof. Nowaczyk zapowiedział w niedługim czasie wydanie specjalnego raportu, dotyczącego ustaleń zespołu badającego tragedię smoleńską.

Coraz powszechniejsze jest przekonanie prezentowane przez prof. Nowaczyka, że brzoza w Smoleńsku nie miała nic wspólnego ze smoleńską tragedią.

ez
[Fot. Prof. Kazimierz Nowaczyk. Kadr z filmu Marii Dłużewskiej "Polacy"]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook