Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Nowaczyk: Awaria nastąpiła przed katastrofą

15.09.2016

„Głos gen. Błasika nie został zidentyfikowany w kokpicie przez żadną z komisji, żadną z dotychczasowych specjalistycznych ekspertyz” - powiedział prof. Krzysztof Nowaczyk, wiceprzewodniczący podkomisji smoleńskiej, podczas konferencji prasowej ukazującej wyniki jej ustaleń i badań.

Stwierdził, że zespół pracujący przy Macieju Lasku dokonał nadinterpretacji analizy, sugerując, że jest tam głos gen. Błasika.

Prof. Nowaczyk ocenił także, gdzie rozpoczął się rozpad samolotu. Stało się to na dużo wcześniej niż wskazywał to raport Millera. Konstrukcja tupolewa rozpadła się na odcinku ok. 900 metrów.

Z ustaleń podkomisji wynika, że odłamki samolotu spadły na ziemię 60 metrów przez brzozą. Wiele z tych cząstek była nadpalona i okopcona.

„Jak wykonały manipulacje i fałszerstwa w zapisach czarnych skrzynek? Z raportu wykonanego przez ATM i dostarczonego komisji Millera możemy się dowiedzieć, że zapis polskiej skrzynki kończy się w punkcie TAWS 38, przed zamrożeniem pamięci komputera. Natomiast rosyjski zapis czarnej skrzynki kończy się jeszcze dużo wcześniej. Jakie znaczenie mają zapisy rejestratorów? Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że pierwszym poszukiwanym przyrządem na miejscu tragedii są czarne skrzynki. To podstawowy dowód i materiał badawczy” - mówił.

„Podkomisja znalazła w materiałach źródłowych KBWLLP pełne zapisy polskiej skrzynki i rosyjskiej skrzynki. Jeżeli porównamy to z poprzednią informacją z raportu ATM, to widać, że z polskiej skrzynki zostały wycięte ok. 3 sekundy, a z rosyjskiej - ok. 5 sekund” - dodał ekspert.

Wiceszef komisji wskazał także, że udało sie dotrzeć do wyciętego fragmentu z rejestratora, na którym są zapisy wskazujące m.in. na nieprawidłowości silnika i generatora.

 „Jesteśmy w trakcie analizy, która jest bardzo żmudna, ale już znaleźliśmy sygnał niesprawności pierwszego silnika, niesprawność pierwszego generatora, niesprawność obu wysokościomierzy radiowych” - zaznaczył.

 „To wszystko się dzieje pomiędzy TAWS-38 a miejscem zamrożenia pamięci FMS, w powietrzu, 15 metrów nad gruntem” - wyjaśnił ekspert.


wpolityce.pl/wkt
[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook