Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Nowaczyk: Awaria nastąpiła przed katastrofą

15.09.2016

„Głos gen. Błasika nie został zidentyfikowany w kokpicie przez żadną z komisji, żadną z dotychczasowych specjalistycznych ekspertyz” - powiedział prof. Krzysztof Nowaczyk, wiceprzewodniczący podkomisji smoleńskiej, podczas konferencji prasowej ukazującej wyniki jej ustaleń i badań.

Stwierdził, że zespół pracujący przy Macieju Lasku dokonał nadinterpretacji analizy, sugerując, że jest tam głos gen. Błasika.

Prof. Nowaczyk ocenił także, gdzie rozpoczął się rozpad samolotu. Stało się to na dużo wcześniej niż wskazywał to raport Millera. Konstrukcja tupolewa rozpadła się na odcinku ok. 900 metrów.

Z ustaleń podkomisji wynika, że odłamki samolotu spadły na ziemię 60 metrów przez brzozą. Wiele z tych cząstek była nadpalona i okopcona.

„Jak wykonały manipulacje i fałszerstwa w zapisach czarnych skrzynek? Z raportu wykonanego przez ATM i dostarczonego komisji Millera możemy się dowiedzieć, że zapis polskiej skrzynki kończy się w punkcie TAWS 38, przed zamrożeniem pamięci komputera. Natomiast rosyjski zapis czarnej skrzynki kończy się jeszcze dużo wcześniej. Jakie znaczenie mają zapisy rejestratorów? Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że pierwszym poszukiwanym przyrządem na miejscu tragedii są czarne skrzynki. To podstawowy dowód i materiał badawczy” - mówił.

„Podkomisja znalazła w materiałach źródłowych KBWLLP pełne zapisy polskiej skrzynki i rosyjskiej skrzynki. Jeżeli porównamy to z poprzednią informacją z raportu ATM, to widać, że z polskiej skrzynki zostały wycięte ok. 3 sekundy, a z rosyjskiej - ok. 5 sekund” - dodał ekspert.

Wiceszef komisji wskazał także, że udało sie dotrzeć do wyciętego fragmentu z rejestratora, na którym są zapisy wskazujące m.in. na nieprawidłowości silnika i generatora.

 „Jesteśmy w trakcie analizy, która jest bardzo żmudna, ale już znaleźliśmy sygnał niesprawności pierwszego silnika, niesprawność pierwszego generatora, niesprawność obu wysokościomierzy radiowych” - zaznaczył.

 „To wszystko się dzieje pomiędzy TAWS-38 a miejscem zamrożenia pamięci FMS, w powietrzu, 15 metrów nad gruntem” - wyjaśnił ekspert.


wpolityce.pl/wkt
[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook