Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Nalaskowski we "wSieci": Państwo ograniczeń

28.05.2015

Niemal wszystkie media z zachwytem donoszą o drakońskim podwyższeniu kar dla kierowców przekraczających prędkość. Słychać w tym jakąś dziką satysfakcję i zupełnie nieuzasadnione, wręcz idiotyczne przekonanie, że złupienie kierowców przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa na drodze.

Ta bezmyślna poprawka wnoszona przez osoby chronione przed sankcjami przez immunitet jest najlepszym przykładem przyjaznego państwa zgody. Ci, którzy to państwo budują, jeżdżą w konwojach, regularnie przekraczając dozwoloną prędkość pilotowani przez borowskie auta uprzywilejowane.

A mi w tej dyskusji brakuje zwykłego zdrowego rozsądku. Nie tak dawno moje miasto w jeden z weekendowych dni, gdy ruch był istotnie wzmożony, sparaliżował śródmiejski wyścig kolarski. Najbardziej newralgiczne arterie zostały zablokowane przez policyjne radiowozy, a kierowcy skazani na intuicyjne, wielokilometrowe objazdy poprzedzone kilometrowymi korkami. Hipokryzja wielkości Himalajów. Z jednej strony promocja sportu (a właściwie już terroru rowerzystów), z drugiej strony wyrzucane przez rury wydechowe aut do atmosfery tony spalinowego ołowiu i tysiące złotówek. Bez żadnej wyraźnej potrzeby. Działo się to w mieście strukturalnie objętym masowym remontem dróg, zatem i tak już komunikacyjnie czasowo uszkodzonym.

Ze zdumieniem i z przerażeniem patrzyłem, gdy między stojącymi w korku autami próbowała się przebić karetka pogotowia na sygnale. Podobną sytuację mamy z pomysłem podwyższenia kar i wręcz ordynarnej opresji wobec kierowców. Jakby za karę, jakby za krytykę rządów PO. Tego typu akcję można przeprowadzić po dokładnym, a przede wszystkim profesjonalnym audycie oznakowania dróg i występowania ograniczeń. Ileż złośliwości i chciwości urzędasów musi się kryć za znakiem „obszar zabudowany” automatycznie obniżającym dozwoloną prędkość do 50 km/h, ustawionym między polami kukurydzy. Jaki brak wyobraźni musi towarzyszyć ograniczeniu prędkości do 40 km/h na dwupasmowej drodze w centrum miasta, ogrodzonej, pozbawionej przejść dla pieszych, właśnie po to, aby szybszym ruchem pojazdów rozładować korki pomiędzy centrum miasta a osiedlem.

Nie trzeba dodawać, że to ulubione miejsce policyjnych łowów. Jadąc taką całkowicie bezpieczną drogą 40 km/h, czuję się upokorzony, czuję się jak idiota, ponieważ cała sytuacja, w której uczestniczę, jest idiotyczna. Nadal najczęstszym sposobem remontu dróg jest ustawianie znaków ograniczenia prędkości. Policja miast ścigać rzeczywistych piratów, wiedząc, gdzie w mieście odbywają się nielegalne wyścigi smarkaterii za kierownicą, we własnym tchórzostwie wybiera łatwy łup, przeciętniaków, starszych panów z 40-letnim stażem za kierownicą. To im się teraz będzie wmawiać, że są drogowymi bandytami. A przy okazji rozkwitnie korupcja i to, czego najbardziej nie znoszę: płaszczenie się przed burasami z radarem. Póki nie zrobi się porządku i drogi nie zostaną podporządkowane zdrowemu rozsądkowi, będziemy mieli do czynienia z grabieżą, opresją i północnokoreańską swawolą funkcjonariuszy.

Cały felieton do przeczytania w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”.

Nowy numer tygodnika „wSieci” w sprzedaży od 25 maja br., teraz także w formie e-wydania dostępnego na tablety i smartfony w AppStore i Google Play. Wystarczy pobrać bezpłatną aplikację wSieci, działającą na platformach iOS i Android. Szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook