Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Nalaskowski do Wójciak: Ewa, dlaczego?

02.08.2014

Co dyrektor Wójciak zrobiła ze świetnym teatrem?

Na łamach "wSieci" odnotowujemy bardzo ciekawy felieton prof. Aleksandra Nalaskowskiego, który pisze do Ewy Wójciak - zwolnionej dyrektor Teatru Ósmego Dnia, pytając o priorytety, jakie wybrała przy kierowaniu teatrem. 

"Jeden z moich profesorów doradzał, aby aktorów nie brać zbyt poważnie, bo „zawsze mówią cudzym tekstem”. Dlatego nie biorę poważnie wynurzeń politycznych Olbrych- skiego czy Grabowskiego. Oni są od recyto- wania fraz napisanych przez mądrzejszych. A gdy tylko próbują własnych sił, to mówią pospolite brednie. Jakkolwiek jeden i drugi to znakomici aktorzy. Jednakże Teatr Ósmego Dnia sam pisał scenariusze. Zawsze o sprawach ważnych. Już do końca życia będziemy oglądać „Prze- cenę”. My z wtedy. Bo taki teatr, a także ten teatr był dla nas najważniejszy na świecie. A teraz? Ewa, dlaczego?" - pyta Nalaskowski. 

Porównuje też teatr Ósmego Dnia pod kierownictwem Wójciak do tego sprzed kilkudziesięciu lat: "Jestem wierny tamtemu zespołowi Teatru Ósmego Dnia i gdybym cofnął czas o jakieś cztery dekady (może nieco mniej), znów stał- bym godzinami, aby wcisnąć się na spektakl. W XXI w. widziałem tylko jedno przed- stawienie, miało chyba tytuł „Pszczoły”. Nie mogłem się oprzeć wrażeniu, że autorzy scenariusza to spółka Palikot–Urban–Olejnik". 

Polecamy całość artykułu na łamach tygodnika wSieci!

svit

[Fot. YT]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku. 

Warto poczytać

 1. 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook