Jedynie prawda jest ciekawa

Prof. Nalaskowski do Wójciak: Ewa, dlaczego?

02.08.2014

Co dyrektor Wójciak zrobiła ze świetnym teatrem?

Na łamach "wSieci" odnotowujemy bardzo ciekawy felieton prof. Aleksandra Nalaskowskiego, który pisze do Ewy Wójciak - zwolnionej dyrektor Teatru Ósmego Dnia, pytając o priorytety, jakie wybrała przy kierowaniu teatrem. 

"Jeden z moich profesorów doradzał, aby aktorów nie brać zbyt poważnie, bo „zawsze mówią cudzym tekstem”. Dlatego nie biorę poważnie wynurzeń politycznych Olbrych- skiego czy Grabowskiego. Oni są od recyto- wania fraz napisanych przez mądrzejszych. A gdy tylko próbują własnych sił, to mówią pospolite brednie. Jakkolwiek jeden i drugi to znakomici aktorzy. Jednakże Teatr Ósmego Dnia sam pisał scenariusze. Zawsze o sprawach ważnych. Już do końca życia będziemy oglądać „Prze- cenę”. My z wtedy. Bo taki teatr, a także ten teatr był dla nas najważniejszy na świecie. A teraz? Ewa, dlaczego?" - pyta Nalaskowski. 

Porównuje też teatr Ósmego Dnia pod kierownictwem Wójciak do tego sprzed kilkudziesięciu lat: "Jestem wierny tamtemu zespołowi Teatru Ósmego Dnia i gdybym cofnął czas o jakieś cztery dekady (może nieco mniej), znów stał- bym godzinami, aby wcisnąć się na spektakl. W XXI w. widziałem tylko jedno przed- stawienie, miało chyba tytuł „Pszczoły”. Nie mogłem się oprzeć wrażeniu, że autorzy scenariusza to spółka Palikot–Urban–Olejnik". 

Polecamy całość artykułu na łamach tygodnika wSieci!

svit

[Fot. YT]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku. 

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook