Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Modzelewski: Państwo działa w interesie banków

07.04.2015

Zdaniem eksperta udzielanie kredytów frankowych było niezgodne z polskim prawem.

Polskie państwo działa w interesie banków – uważa prof. Witold Modzelewski. W rozmowie z Radiem Wnet prawnik wyjaśnia, na czym polega probankowa działalność władz.

„Państwo działa w interesie kilku wybranych banków, na przykład nie likwidując bankowego tytułu egzekucyjnego. Interes kilku podmiotów finansowych jest sprzeczny z interesem wielu obywateli. Dla całego społeczeństwa było by lepiej, gdyby pieniądze frankowiczów zostały w ich kieszeni, a nie banków, które je wytransferują po zagranice kraju” –mówił prof. Modzelewski.

Zdaniem eksperta udzielanie kredytów frankowych było niezgodne z polskim prawem. „Pozostaje pytanie czy udzielania kredytów denominowanych i indeksowanych w walutach obcych, był legalne w świetle polskiego prawa. Bo takie kredyty to jest jak zakład bukmacherski. Bo jeżeli wielkość mojego zadłużenia, zależy od zdarzenia przeszłego i niepewnego, to jest to nic innego jak zakład, a nie udzielanie kredytu” - tłumaczył gość Radia Wnet.

„Trzeba pamiętać, że legalizacja takich kredytów nastąpiła kilka lat po rozpoczęciu przez banki udzielania kredytów walutowych i następnie te prawodawstwo rozciągnięto na umowy zawarte przed terminem jego wprowadzenia. To był przykład kiedy prawo zadziałało wstecz, co jest niezgodne z Konstytucją. Tak więc aby rozwiązać ten problem, nie musimy sięgać po prawodawstwo unijne” – powiedział Modzelewski.

Prawnik kolejny raz wskazuje, że banki udzielając kredytów walutowych nie posiadały odpowiednich rezerw walutowych. „Najbardziej ludzi związanych z bankami denerwują pytania czy banki, które udzielały kredytów walutowych miały tylko franków, dla pokrycia udzielanych pożyczek. Banki oczywiście nie miały odpowiednich depozytów frankowych, a działały na zasadzie Kantoru, wymieniającego jednodniowych papierów wartościowych, opiewających na franki, na czym najlepiej zarabiały, sprzedając franki, których faktycznie nie posiadały” - tłumaczy na koniec.

ez
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook