Jedynie prawda jest ciekawa

Prof. Modzelewski: Państwo działa w interesie banków

07.04.2015

Zdaniem eksperta udzielanie kredytów frankowych było niezgodne z polskim prawem.

Polskie państwo działa w interesie banków – uważa prof. Witold Modzelewski. W rozmowie z Radiem Wnet prawnik wyjaśnia, na czym polega probankowa działalność władz.

„Państwo działa w interesie kilku wybranych banków, na przykład nie likwidując bankowego tytułu egzekucyjnego. Interes kilku podmiotów finansowych jest sprzeczny z interesem wielu obywateli. Dla całego społeczeństwa było by lepiej, gdyby pieniądze frankowiczów zostały w ich kieszeni, a nie banków, które je wytransferują po zagranice kraju” –mówił prof. Modzelewski.

Zdaniem eksperta udzielanie kredytów frankowych było niezgodne z polskim prawem. „Pozostaje pytanie czy udzielania kredytów denominowanych i indeksowanych w walutach obcych, był legalne w świetle polskiego prawa. Bo takie kredyty to jest jak zakład bukmacherski. Bo jeżeli wielkość mojego zadłużenia, zależy od zdarzenia przeszłego i niepewnego, to jest to nic innego jak zakład, a nie udzielanie kredytu” - tłumaczył gość Radia Wnet.

„Trzeba pamiętać, że legalizacja takich kredytów nastąpiła kilka lat po rozpoczęciu przez banki udzielania kredytów walutowych i następnie te prawodawstwo rozciągnięto na umowy zawarte przed terminem jego wprowadzenia. To był przykład kiedy prawo zadziałało wstecz, co jest niezgodne z Konstytucją. Tak więc aby rozwiązać ten problem, nie musimy sięgać po prawodawstwo unijne” – powiedział Modzelewski.

Prawnik kolejny raz wskazuje, że banki udzielając kredytów walutowych nie posiadały odpowiednich rezerw walutowych. „Najbardziej ludzi związanych z bankami denerwują pytania czy banki, które udzielały kredytów walutowych miały tylko franków, dla pokrycia udzielanych pożyczek. Banki oczywiście nie miały odpowiednich depozytów frankowych, a działały na zasadzie Kantoru, wymieniającego jednodniowych papierów wartościowych, opiewających na franki, na czym najlepiej zarabiały, sprzedając franki, których faktycznie nie posiadały” - tłumaczy na koniec.

ez
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

 8. 1270szcheternuydziewczonka 29.11.2017

  Niesamowita scena w kościele. Ta dziewczynka wzruszyła wszystkich

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook