Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Marciniak: To kolejna "wrzutka"

19.10.2012

O publikacji zdjęć ofiar katastrofy smoleńskiej portal Stefczyk.info rozmawia z prof. Włodzimierzem Marciniakiem, ekspertem ds. rosyjskich, byłym członkiem polsko-rosyjskiej grupy ds. trudnych.

Stefczyk.info: Jak Pan ocenia publikacje drastycznych zdjęć ze Smoleńska? Są wśród nich zdjęcia ofiar katastrofy smoleńskiej, w tym śp. Lecha Kaczyńskiego.

Prof. Włodzimierz Marciniak: To nie jest pierwsza podobna sytuacja. Mamy do czynienia z wrzuceniem pewnego materiału do publicznego obiegu. To już znamy. Przecież już kilkadziesiąt minut po katastrofie smoleńskiej zaczęto prowadzić podobną działalność. Wtedy wrzucono informację o czterech podejściach do lądowania Tupolewa. Takie kłamstwa można mnożyć. Teraz mamy kolejną "wrzutkę" informacyjną. I jak każda wrzutka również teraz chodzi o wywołanie zamieszania. Obecnie dużo zależy od reakcji na to wydarzenie.

Można tu mówić o przypadku?

Bardzo trudno to ocenić. Jednak wydaje się to mało możliwe. Pierwsza "wrzutka", o której mówiłem, pochodziła od wysokiej rangi oficera rosyjskiego. Tacy ludzi nie mówią takich rzeczy przypadkowo. Podobnie z innymi newsami, o głosach, które ponoć słyszano, informacjami o alkoholu we krwi gen. Błasika itd. Konferencja MAK była przygotowywana przez jedną z największych firm PRowskich w Rosji. To wszystko nie było raczej przypadkiem. I do dziś nie wiadomo oficjalnie, kto rozpoznał głos gen. Błasika, nie znaleziono świadka tej rzekomej kłótni gen. Błasika i mjr. Protasiuka. Ci, którzy wrzucają takie informacje, pozostają anonimowi. W sprawie zdjęć, o których rozmawiamy, ujawnione zostały nazwiska dwójki blogerów. Jednak to są zapewne jacyś pośrednicy, a nie autorzy tej akcji.

Czego Pan oczekuje od polskich władz ws. zdjęć?

Biorąc pod uwagę zachowanie polskich władz do tej pory, nie można po nich niczego oczekiwać. Spodziewam się jedynie kolejnego blamażu. Wydaję mi się jednak, że sprawą tych zdjęć powinny się zająć służby specjalne. To nie jest sprawa, w której rząd powinien prowadzić jakieś oficjalne i jawne działanie.

Rozmawiał Nal
[Fot. Raport Millera]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook