Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Marciniak: Tajemnicze powiązania Bierezowskiego

25.03.2013

W sobotę, w Londynie, popełnił - jak wszystko na to wskazuje - samobójstwo Borys Bierezowski, niegdyś jeden z najpotężniejszych oligarchów rosyjskich, od wielu lat jednak śmiertelnie skłócony z Władymirem Putinem. Jego śmierć wzbudziła wiele wątpliwości, zwłaszcza, jeśli pamiętamy okoliczności zabójstwa Aleksandra Litwinienki. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy prof. Włodzimierza Marciniaka, sowietologa i rosjoznawcę.

Stefczyk.info: - Czy w przypadku śmierci Borysa Bierezowskiego takie wątpliwości - czy to na pewno była śmierć samobójcza, czy też dosięgły go w końcu długie macki Kremla - są uzasadnione?

Prof. Włodzimierz Marciniak: - Takie wątpliwości siłą rzeczy są uzasadnione zwłaszcza pamiętając o tajemniczych zabójstwach w niewyjaśnionych lub nie do końca wyjaśnionych okolicznościach - nie tylko Aleksandra Litwinienki, ale w wielu innych przypadkach wcześniej. Ale tego, czy jakiekolwiek okoliczności bezpośrednio związane za śmiercią Bierezowskiego uzasadniają takie podejrzenia, to tego ja nie wiem, bo same przypuszczenia to za mało, żeby coś pewnego twierdzić.


Stefczyk.info: - Ale i Scotland Yard musiał mieć poważne wątpliwości, skoro do domu Bierezowskiego wysłał ekipę radiologów, która miała zbadać, czy tak, jak w przypadku Litwinienki, nie został on np. napromieniowany?...

- To zrozumiałe, zwłaszcza po śmierci Litwinienki, gdzie ewidentnie Scotland Yard popełnił błąd. Nie jest wykluczone, że gdyby natychmiast prawidłowo rozpoznano przyczynę zatrucia i zastosowano odpowiednią terapię, to on by mógł być może zostać uratowany, jak to miało miejsce z pierwszym chyba użyciem takiej trucizny w latach 50-tych w Niemczech Zachodnich przez KGB. Zostało to błyskawicznie wykryte i ten człowiek został uratowany, również pewnie dlatego, że on nie przyjął pełnej dawki - opisali ten przypadek Jurij Felsztyński i Władymir Pribyłowski w swojej książce "Korporacja Zabójców". Bardzo szybko zareagowała amerykańska służba medyczna, w porę diagnozując przyczynę. Dlatego taka reakcja Scotland Yardu i to że bada, czy Bierezowski nie został otruty izotopem polonu czy innym jest oczywista.


Stefczyk.info: - A jak można rozumieć dziwny wywiad, którego rzekomo miał udzielić Bierezowski rosyjskiemu Forbesowi na kilka godzin przed śmiercią, w którym przepraszał Putina i pragnął wrócić do Rosji? Wywiad, który nie został nagrany, stąd Większość komentatorów uznało go za mistyfikację...


- Nie czytałem tego tekstu, ale jeśli to rzeczywiście nie był autentyczny wywiad, to byłby to kolejny sygnał, wskazujący na to, że śmierć Bierezowskiego wymaga bardzo dokładnego zbadania. Ale ja nie czuję silny w rozwiązywaniu kryminalnych zagadek.


Stefczyk.info: - A skąd wziął się ten konflikt Bierzowskiego z Putinem, człowiekiem, którego on - jak sam twierdził - przecież wykreował?

- Przede wszystkim nie zgadzam się, że to Bierezowski wykreował Putina. On od początku swojej publicznej, aktywnej działalności, czyli od pierwszej połowy lat 90-tych był mistrzem w autokreacji i on od początku kreował swój wizerunek jako tajnego doradcę i takiego, który pociąga za wszystkie sznurki i kreuje polityków. On oczywiście lansował taką tezę, że stworzył Putina i zapewne jakąś rolę tak odegrał - bym może nawet istotną. Ale na temat okoliczności wykreowania Putina, tych kilku miesięcy w drugiej połowie 1999 roku wiemy niewiele. Wiadomo, że wchodziły wtedy w grę inne nazwiska potencjalnych następców Jelcyna, ale z jakichś powodów Putin w tej rywalizacji wygrał i na pewno działały tam różne siły i wchodziły różne czynniki w grę, w tym także Bierezowski.

Dlaczego zaś został odsunięty? Z bardzo prostego powodu - bo właśnie pretendował do odgrywania roli "starszego" przy Putinie, więc został natychmiast przepędzony, bo Putin nie tolerował takiej sytuacji, że ktoś mu chciał dyktować sposób sprawowania urzędu prezydenckiego, tym bardziej, jeżeli to było urojenie Bierezowskiego.

Późniejsze relacje Bierezowskiego z Kremlem czy z Rosją też dla mnie nie są do końca jasne, biorąc pod uwagę choćby niezrozumiały dla mnie po dziś dzień charakter jego relacji biznesowych z Abramowiczem, który się zakończył porażką Bierezowskiego przed sądem w Londynie, ale ten fakt, że przez długie lata majątek Bierezowskiego - jak on twierdził - pozostawał w zarządzie Abramowicza - człowieka niezwykle silnie związanego z Kremlem, każe tutaj mieć poważne wątpliwości i stawiać bardzo poważne pytania, pod kątem działalności Bierezowskiego w Londynie. Jak wyglądały naprawdę jego relacje z Abramowiczem - to byłaby bardzo cenna wiedza.


Stefczyk.info: - Ale Bierezowski przecież jednak mocno wspierał zarówno Juszczenkę na Ukrainie i Saakaszwilego w Gruzji, czym także na pewno nie wzbudzał zachwytu Putina i Kremla. Czy Kremlowi mogło zależeć na wyeliminowaniu Bierezowskiego?

- Bierezowski, niezależnie od tego, że możemy twierdzić, że robił rzeczy szlachetne, był w Rosji całkowicie skompromitowany. Dlatego publiczne poparcie Bierezowskiego dla kogoś oznaczało w gruncie rzeczy śmierć polityczną tego, komu zostało ono udzielone - każdego opozycjonisty w Rosji.

Wspieranie Saakaszwilego tez jest dla mnie mocno wątpliwe - bliskim współpracownikiem Bierezowskiego był Badri Patarkaciszwili, jeden z przeciwników, tak że ja jestem bardzo ostrożny w formułowaniu daleko idących opinii na temat charakteru działalności politycznej Bierezowskiego, faktycznych powiązań i tego, cosie kryło za pewnym wizerunkiem medialnym, który on aktywnie kreował.


Stefczyk.info: - Czy śmierć Bierezowskiego cokolwiek zmieni, np. na scenie politycznej Rosji?


- Na scenie politycznej to niczego nie zmienia, bo Bierezowski nie był żadną postacią polityczna w Rosji. Nazwisko Bierezowskiego nikogo do niczego nie mobilizowało i raczej kojarzył się on tzw. przeciętnemu Rosjaninowi tylko i wyłącznie źle i nie bez powodu, zresztą. Czy to oznacza natomiast jakiejś zmiany za kulisami polityki rosyjskiej? Nad tym warto się zastanowić, ale parafrazując Mariana Hemara, który mówił, kiedy jakiś ważny urzędnik umierał w Moskwie, że wówczas nikt się nie pytał dlaczego umarł, tylko komu to służy i kto z tego wyciągnie korzyści. Ale żeby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba miec naprawdę dużą wiedzę zakulisową.


not. Greg
[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook