Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Marciniak: Tajemnicze powiązania Bierezowskiego

25.03.2013

W sobotę, w Londynie, popełnił - jak wszystko na to wskazuje - samobójstwo Borys Bierezowski, niegdyś jeden z najpotężniejszych oligarchów rosyjskich, od wielu lat jednak śmiertelnie skłócony z Władymirem Putinem. Jego śmierć wzbudziła wiele wątpliwości, zwłaszcza, jeśli pamiętamy okoliczności zabójstwa Aleksandra Litwinienki. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy prof. Włodzimierza Marciniaka, sowietologa i rosjoznawcę.

Stefczyk.info: - Czy w przypadku śmierci Borysa Bierezowskiego takie wątpliwości - czy to na pewno była śmierć samobójcza, czy też dosięgły go w końcu długie macki Kremla - są uzasadnione?

Prof. Włodzimierz Marciniak: - Takie wątpliwości siłą rzeczy są uzasadnione zwłaszcza pamiętając o tajemniczych zabójstwach w niewyjaśnionych lub nie do końca wyjaśnionych okolicznościach - nie tylko Aleksandra Litwinienki, ale w wielu innych przypadkach wcześniej. Ale tego, czy jakiekolwiek okoliczności bezpośrednio związane za śmiercią Bierezowskiego uzasadniają takie podejrzenia, to tego ja nie wiem, bo same przypuszczenia to za mało, żeby coś pewnego twierdzić.


Stefczyk.info: - Ale i Scotland Yard musiał mieć poważne wątpliwości, skoro do domu Bierezowskiego wysłał ekipę radiologów, która miała zbadać, czy tak, jak w przypadku Litwinienki, nie został on np. napromieniowany?...

- To zrozumiałe, zwłaszcza po śmierci Litwinienki, gdzie ewidentnie Scotland Yard popełnił błąd. Nie jest wykluczone, że gdyby natychmiast prawidłowo rozpoznano przyczynę zatrucia i zastosowano odpowiednią terapię, to on by mógł być może zostać uratowany, jak to miało miejsce z pierwszym chyba użyciem takiej trucizny w latach 50-tych w Niemczech Zachodnich przez KGB. Zostało to błyskawicznie wykryte i ten człowiek został uratowany, również pewnie dlatego, że on nie przyjął pełnej dawki - opisali ten przypadek Jurij Felsztyński i Władymir Pribyłowski w swojej książce "Korporacja Zabójców". Bardzo szybko zareagowała amerykańska służba medyczna, w porę diagnozując przyczynę. Dlatego taka reakcja Scotland Yardu i to że bada, czy Bierezowski nie został otruty izotopem polonu czy innym jest oczywista.


Stefczyk.info: - A jak można rozumieć dziwny wywiad, którego rzekomo miał udzielić Bierezowski rosyjskiemu Forbesowi na kilka godzin przed śmiercią, w którym przepraszał Putina i pragnął wrócić do Rosji? Wywiad, który nie został nagrany, stąd Większość komentatorów uznało go za mistyfikację...


- Nie czytałem tego tekstu, ale jeśli to rzeczywiście nie był autentyczny wywiad, to byłby to kolejny sygnał, wskazujący na to, że śmierć Bierezowskiego wymaga bardzo dokładnego zbadania. Ale ja nie czuję silny w rozwiązywaniu kryminalnych zagadek.


Stefczyk.info: - A skąd wziął się ten konflikt Bierzowskiego z Putinem, człowiekiem, którego on - jak sam twierdził - przecież wykreował?

- Przede wszystkim nie zgadzam się, że to Bierezowski wykreował Putina. On od początku swojej publicznej, aktywnej działalności, czyli od pierwszej połowy lat 90-tych był mistrzem w autokreacji i on od początku kreował swój wizerunek jako tajnego doradcę i takiego, który pociąga za wszystkie sznurki i kreuje polityków. On oczywiście lansował taką tezę, że stworzył Putina i zapewne jakąś rolę tak odegrał - bym może nawet istotną. Ale na temat okoliczności wykreowania Putina, tych kilku miesięcy w drugiej połowie 1999 roku wiemy niewiele. Wiadomo, że wchodziły wtedy w grę inne nazwiska potencjalnych następców Jelcyna, ale z jakichś powodów Putin w tej rywalizacji wygrał i na pewno działały tam różne siły i wchodziły różne czynniki w grę, w tym także Bierezowski.

Dlaczego zaś został odsunięty? Z bardzo prostego powodu - bo właśnie pretendował do odgrywania roli "starszego" przy Putinie, więc został natychmiast przepędzony, bo Putin nie tolerował takiej sytuacji, że ktoś mu chciał dyktować sposób sprawowania urzędu prezydenckiego, tym bardziej, jeżeli to było urojenie Bierezowskiego.

Późniejsze relacje Bierezowskiego z Kremlem czy z Rosją też dla mnie nie są do końca jasne, biorąc pod uwagę choćby niezrozumiały dla mnie po dziś dzień charakter jego relacji biznesowych z Abramowiczem, który się zakończył porażką Bierezowskiego przed sądem w Londynie, ale ten fakt, że przez długie lata majątek Bierezowskiego - jak on twierdził - pozostawał w zarządzie Abramowicza - człowieka niezwykle silnie związanego z Kremlem, każe tutaj mieć poważne wątpliwości i stawiać bardzo poważne pytania, pod kątem działalności Bierezowskiego w Londynie. Jak wyglądały naprawdę jego relacje z Abramowiczem - to byłaby bardzo cenna wiedza.


Stefczyk.info: - Ale Bierezowski przecież jednak mocno wspierał zarówno Juszczenkę na Ukrainie i Saakaszwilego w Gruzji, czym także na pewno nie wzbudzał zachwytu Putina i Kremla. Czy Kremlowi mogło zależeć na wyeliminowaniu Bierezowskiego?

- Bierezowski, niezależnie od tego, że możemy twierdzić, że robił rzeczy szlachetne, był w Rosji całkowicie skompromitowany. Dlatego publiczne poparcie Bierezowskiego dla kogoś oznaczało w gruncie rzeczy śmierć polityczną tego, komu zostało ono udzielone - każdego opozycjonisty w Rosji.

Wspieranie Saakaszwilego tez jest dla mnie mocno wątpliwe - bliskim współpracownikiem Bierezowskiego był Badri Patarkaciszwili, jeden z przeciwników, tak że ja jestem bardzo ostrożny w formułowaniu daleko idących opinii na temat charakteru działalności politycznej Bierezowskiego, faktycznych powiązań i tego, cosie kryło za pewnym wizerunkiem medialnym, który on aktywnie kreował.


Stefczyk.info: - Czy śmierć Bierezowskiego cokolwiek zmieni, np. na scenie politycznej Rosji?


- Na scenie politycznej to niczego nie zmienia, bo Bierezowski nie był żadną postacią polityczna w Rosji. Nazwisko Bierezowskiego nikogo do niczego nie mobilizowało i raczej kojarzył się on tzw. przeciętnemu Rosjaninowi tylko i wyłącznie źle i nie bez powodu, zresztą. Czy to oznacza natomiast jakiejś zmiany za kulisami polityki rosyjskiej? Nad tym warto się zastanowić, ale parafrazując Mariana Hemara, który mówił, kiedy jakiś ważny urzędnik umierał w Moskwie, że wówczas nikt się nie pytał dlaczego umarł, tylko komu to służy i kto z tego wyciągnie korzyści. Ale żeby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba miec naprawdę dużą wiedzę zakulisową.


not. Greg
[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook