Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Marciniak: Rosja sonduje, kto poprze rozbiór Ukrainy

25.03.2014

- Żyrinowski jest harcownikiem, którego Kreml wypuszcza, żeby sprawdzić reakcje przeciwnika. Jasne, że w takiej roli nie mogą występować czynniki oficjalne i dlatego z propozycją występuje właśnie Żyrinowski - mówi prof. Włodzimierz Marciniak, komentując "oficjalną" propozycję rosyjskiej Dumy rozbioru Ukrainy.

Jak wyjaśnia rosjoznawca, ta prowokacja nie jest skierowana do rządów Polski, Rumunii i Węgier, ale do społeczeństwa tych krajów.

- Żyrinowski rzucił propozycję, a inni będą teraz obserwować, jakie są reakcje społeczne. Czy pojawią się głosy, że warto by się nad tym zastanowić. Teza Kremla jest taka, że Ukrainy jako państwa nie ma. Są tam dzikie pola. Mamy próbę sondowania, czy jakaś część Polaków, Węgrów czy Rumunów podziela tę wizję - tłumaczy politolog.


Prof. Marciniak przypomina, że Żyrinowski już nie raz w przeszłości był wykorzystywany do wrzucania kontrowersyjnych tez, które mimo początkowej krytyki ze strony Kremla po latach były wcielane w życie.

- To raczej nie jest gra obliczona na natychmiastowy efekt, ale na sprawdzenie, czy jeśli kiedyś Kreml będzie chciał wymazać Ukrainę z mapy Europy, znajdą się dla niego partnerzy. Nie sądzę, żeby poważna propozycja rozbioru naszego wschodniego sąsiada w najbliższym czasie się pojawiała. Ale na pewno już dziś zapuszcza się myśl m.in. w naszym społeczeństwie, że taka możliwość jest i Rosja może w tym pomóc - roztacza rosjoznawca ponurą wizję stosunków z Rosją.


Greg/Super Express
[fot. kremlin.ru]


Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na facebook.com/stefczyk.info?fref=ts" target="_blank">Facebooku!

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook