Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Marciniak: Prognozy rządu PO odnośnie Rosji były błędne

16.05.2016

„W naszym interesie leży wzmocnienie pozycji NATO oraz wzmocnienie pozycji Polski w NATO. To chyba wyczerpuje listę problemów i zagadnień, którymi powinniśmy się zajmować. Reszta to political fiction”-mówi w rozmowie z portalem „Stefczyk.info” prof. Włodzimierz Marciniak, politolog, sowietolog.

Stefczyk.info: Wyniki audytów w MSZ i MON są druzgocące dla PO i PSL. Szef MSZ Witold Waszczykowski oraz szef MON Antoni Macierewicz zarzucili swoim poprzednikom, z Radosławem Sikorskim na czele, nietrafione prognozy, szczególnie odnośnie wewnętrznej sytuacji w Rosji jak i geopolitycznych planów Kremla. Wykluczono wówczas agresję Rosji na Ukrainę. To zbyt surowa ocena?

Prof. Włodzimierz Marciniak: Wręcz przeciwnie. Dziś chyba nikt nie ma wątpliwości, że jest to diagnoza (z audytu-red.) poprawna. Każda polityka, zarówno zagraniczna, jak i obronna, powinna być formułowana z punktu widzenia potencjalnych zagrożeń czy wyzwań. A nie w odniesieniu do stanu aktualnego. Dzisiaj już wiemy, że prognozy czynione kilka lat temu były błędne. Nie ma się tu o co spierać. Po wojnie z Gruzją chyba wariant akcji zbrojnej rosyjskiej w stosunku do Ukrainy mógł być brany pod uwagę. A nie był. Tu można oczywiście używać argumentu, że ponieważ kryzys wewnętrzny na Ukrainie rozwijał się bardzo gwałtownie, a akcja rosyjska polega na wykorzystaniu wewnętrznych kryzysów, można się bronić mówiąc, że rok czy dwa lata wcześniej nie było podstaw do sądzenia, że taki kryzys wybuchnie. No ale jednak planowanie polityki zawsze musi się opierać na jakiś wariantach. Trzeba brać pod uwagę kilka możliwości, także te najmniej korzystne.

Kolejny zarzut, który pojawił się wobec poprzedniej ekipy rządzącej, dotyczy wypowiedzi ministra Radosława Sikorskiego z 2010 r., że „Rosja powinna znaleźć się w NATO”. Minister Sikorski zareagował na to bardzo agresywnie, nazywając Antoniego Macierewicza „świrem”. Czy jest o co w tym wypadku drzeć szaty?

Nie pamiętam dokładnie tej wypowiedzi ministra Sikorskiego, nie chciałbym jej więc komentować. Faktem jest jednak, że Rosja nigdy nie aspirowała do członkostwa w NATO. W zasadzie to zamyka temat i nie ma sensu dalej o tym dyskutować. Nie leży to w interesie Rosji i Kreml nigdy takiego interesu nie formułował. Nie wiem czy z punktu widzenia Rzeczpospolitej jest to w ogóle kwestia, którą powinniśmy się zajmować. W naszym interesie leży wzmocnienie pozycji NATO oraz wzmocnienie pozycji Polski w NATO. To chyba wyczerpuje listę problemów i zagadnień, którymi powinniśmy się zajmować. Reszta to political fiction.

Antoni Macierewicz przedstawiając w Sejmie wynik audytu w MON, stwierdził, że za czasów PO-PSL byliśmy „bezbronni” wobec Rosji. Czy zatem teraz jesteśmy bezpieczni?

Ta teza ministra Macierewicza jest związana z dokonanym audytem w MON, i aktualnym stanem sił zbrojnych. Nie dysponuje wiedzą upoważniającą mnie do tego, by z nim polemizować, bo ma on lepsze rozpoznanie w tym temacie ode mnie. Wydaje mi się, że ta teza opiera się także na działaniach podjętych przez naszą dyplomację na przestrzeni ostatnich miesięcy oraz oczekiwanego wyniku szczytu NATO w Warszawie. W tej chwili ważne jest dokonanie realistycznej oceny sytuacji, opracowanie prognoz na przyszłość. Zastanowienie się nad tym, czy Rosja stanowi dla Polski militarne zagrożenie, a przede wszystkim w jakich okolicznościach. Tak, byśmy byli na wszystkie ewentualności odpowiednio przygotowani.

Komisja ds. służb specjalnych ostrzegła, że bardzo mocno zwiększyła się aktywność rosyjskich służb specjalnych w Polsce. Jest to związane m.in. ze szczytem NATO w Warszawie. Są podejmowane starania ze strony rosyjskiej, by szczyt przedstawiać w sposób bardzo negatywny, oraz Polskę przedstawiać w bardzo negatywny sposób..

Nasilenie się aktywności rosyjskich służb jest w obecnym kontekście zrozumiałe. Ważne jest realne rozpoznanie sytuacji. W styczniu Rosjanie przeprowadzili krótką operację, kilkutygodniową, w Niemczech zachodnich. Podgrzewając fałszywe informacje o gwałcie na nastolatce z rodziny rosyjskich imigrantów. Tak podgrzano nastroje, że odbyło się kilka manifestacji, m.in. przed urzędem kanclerskim w Berlinie. Rosjanie wykazali się tym samym zdolnością do przeprowadzenia czegoś w rodzaju wojny hybrydowej o ograniczonym zasięgu. Był to pokaz siły i mobilizacji, zdolności użycia kilku narzędzi, mediów elektronicznych, telewizji oraz środowiska migrantów. Ja bym z tego wyciągnął wnioski. To może się również zdarzyć w Polsce. Pytanie czy mamy instrumenty, by się przed takim atakiem obronić.

Rozmawiała Aleksandra Rybińska

Fot. [poslkawielkiprojekt.pl]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook