Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Marciniak: Prognozy rządu PO odnośnie Rosji były błędne

16.05.2016

„W naszym interesie leży wzmocnienie pozycji NATO oraz wzmocnienie pozycji Polski w NATO. To chyba wyczerpuje listę problemów i zagadnień, którymi powinniśmy się zajmować. Reszta to political fiction”-mówi w rozmowie z portalem „Stefczyk.info” prof. Włodzimierz Marciniak, politolog, sowietolog.

Stefczyk.info: Wyniki audytów w MSZ i MON są druzgocące dla PO i PSL. Szef MSZ Witold Waszczykowski oraz szef MON Antoni Macierewicz zarzucili swoim poprzednikom, z Radosławem Sikorskim na czele, nietrafione prognozy, szczególnie odnośnie wewnętrznej sytuacji w Rosji jak i geopolitycznych planów Kremla. Wykluczono wówczas agresję Rosji na Ukrainę. To zbyt surowa ocena?

Prof. Włodzimierz Marciniak: Wręcz przeciwnie. Dziś chyba nikt nie ma wątpliwości, że jest to diagnoza (z audytu-red.) poprawna. Każda polityka, zarówno zagraniczna, jak i obronna, powinna być formułowana z punktu widzenia potencjalnych zagrożeń czy wyzwań. A nie w odniesieniu do stanu aktualnego. Dzisiaj już wiemy, że prognozy czynione kilka lat temu były błędne. Nie ma się tu o co spierać. Po wojnie z Gruzją chyba wariant akcji zbrojnej rosyjskiej w stosunku do Ukrainy mógł być brany pod uwagę. A nie był. Tu można oczywiście używać argumentu, że ponieważ kryzys wewnętrzny na Ukrainie rozwijał się bardzo gwałtownie, a akcja rosyjska polega na wykorzystaniu wewnętrznych kryzysów, można się bronić mówiąc, że rok czy dwa lata wcześniej nie było podstaw do sądzenia, że taki kryzys wybuchnie. No ale jednak planowanie polityki zawsze musi się opierać na jakiś wariantach. Trzeba brać pod uwagę kilka możliwości, także te najmniej korzystne.

Kolejny zarzut, który pojawił się wobec poprzedniej ekipy rządzącej, dotyczy wypowiedzi ministra Radosława Sikorskiego z 2010 r., że „Rosja powinna znaleźć się w NATO”. Minister Sikorski zareagował na to bardzo agresywnie, nazywając Antoniego Macierewicza „świrem”. Czy jest o co w tym wypadku drzeć szaty?

Nie pamiętam dokładnie tej wypowiedzi ministra Sikorskiego, nie chciałbym jej więc komentować. Faktem jest jednak, że Rosja nigdy nie aspirowała do członkostwa w NATO. W zasadzie to zamyka temat i nie ma sensu dalej o tym dyskutować. Nie leży to w interesie Rosji i Kreml nigdy takiego interesu nie formułował. Nie wiem czy z punktu widzenia Rzeczpospolitej jest to w ogóle kwestia, którą powinniśmy się zajmować. W naszym interesie leży wzmocnienie pozycji NATO oraz wzmocnienie pozycji Polski w NATO. To chyba wyczerpuje listę problemów i zagadnień, którymi powinniśmy się zajmować. Reszta to political fiction.

Antoni Macierewicz przedstawiając w Sejmie wynik audytu w MON, stwierdził, że za czasów PO-PSL byliśmy „bezbronni” wobec Rosji. Czy zatem teraz jesteśmy bezpieczni?

Ta teza ministra Macierewicza jest związana z dokonanym audytem w MON, i aktualnym stanem sił zbrojnych. Nie dysponuje wiedzą upoważniającą mnie do tego, by z nim polemizować, bo ma on lepsze rozpoznanie w tym temacie ode mnie. Wydaje mi się, że ta teza opiera się także na działaniach podjętych przez naszą dyplomację na przestrzeni ostatnich miesięcy oraz oczekiwanego wyniku szczytu NATO w Warszawie. W tej chwili ważne jest dokonanie realistycznej oceny sytuacji, opracowanie prognoz na przyszłość. Zastanowienie się nad tym, czy Rosja stanowi dla Polski militarne zagrożenie, a przede wszystkim w jakich okolicznościach. Tak, byśmy byli na wszystkie ewentualności odpowiednio przygotowani.

Komisja ds. służb specjalnych ostrzegła, że bardzo mocno zwiększyła się aktywność rosyjskich służb specjalnych w Polsce. Jest to związane m.in. ze szczytem NATO w Warszawie. Są podejmowane starania ze strony rosyjskiej, by szczyt przedstawiać w sposób bardzo negatywny, oraz Polskę przedstawiać w bardzo negatywny sposób..

Nasilenie się aktywności rosyjskich służb jest w obecnym kontekście zrozumiałe. Ważne jest realne rozpoznanie sytuacji. W styczniu Rosjanie przeprowadzili krótką operację, kilkutygodniową, w Niemczech zachodnich. Podgrzewając fałszywe informacje o gwałcie na nastolatce z rodziny rosyjskich imigrantów. Tak podgrzano nastroje, że odbyło się kilka manifestacji, m.in. przed urzędem kanclerskim w Berlinie. Rosjanie wykazali się tym samym zdolnością do przeprowadzenia czegoś w rodzaju wojny hybrydowej o ograniczonym zasięgu. Był to pokaz siły i mobilizacji, zdolności użycia kilku narzędzi, mediów elektronicznych, telewizji oraz środowiska migrantów. Ja bym z tego wyciągnął wnioski. To może się również zdarzyć w Polsce. Pytanie czy mamy instrumenty, by się przed takim atakiem obronić.

Rozmawiała Aleksandra Rybińska

Fot. [poslkawielkiprojekt.pl]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook